» Przepisy » Sushi

Przepisy na sushi


Pochodzące z Japonii sushi z roku na rok zyskuje coraz więcej

Kimbap


30-60 minut

Rodzaje sushi


mniej niż 30 minut

Sashimi


30-60 minut

Uramaki roll


mniej niż 30 minut

Sushi z wędzonym łososiem


30-60 minut

(sushi) futomaki z rzodkiewką


mniej niż 30 minut

(sushi) futomaki z ogórkiem


mniej niż 30 minut

(sushi) futomaki z paluszkami krabowymi


mniej niż 30 minut

(sushi) futomaki z łososiem


mniej niż 30 minut

(sushi) uromaki z krewetką w tempurze


mniej niż 30 minut


Pochodzące z Japonii sushi z roku na rok zyskuje coraz więcej wielbicieli na całym świecie. To wyjątkowe walory smakowe i wizualne sprawiły, że stało się tak popularnym daniem. Dowiedz się wszystkiego na temat tej japońskiej potrawy. Poznaj rodzaje sushi i najlepsze przepisy.

Warto wiedzieć, że niegdyś to pełne smaków danie było metodą konserwacji ryb i owoców morza, które obkładano ryżem i zakopywano w ziemi. W odpowiedniej temperaturze mogły przetrwać przez kilka miesięcy. Przed spożyciem usuwano sfermentowany ryż. W XIX wieku fermentację ryżu zastąpiono zakwaszeniem go za pomocą octu. Nawet dziś ocet jest nieodzownym składnikiem tego oryginalnego japońskiego przysmaku.

Z czego robi się sushi?


Podstawowymi składnikami są ryby, ryż i wodorosty. Istnieje mnóstwo rodzajów, które różnią się od siebie kompozycją składników oraz sposobem podawania. Wśród wielu rodzajów tego dania można znaleźć wersje regionalne, w których używa się typowych dla danego miejsca składników. W niektórych rodzajach ryż znajduje się na środku, w innych zaś na zewnątrz. Niektóre to tylko dwa składniki. Można przygotować je za pomocą bambusowej maty, formować dłońmi lub umieścić w specjalnych drewnianych foremkach.

Z czym podawać sushi?


Każdy rodzaj ma swoją charakterystyczną cechę. Zawsze jedz je w towarzystwie sosu sojowego, chrzanu wasabi i marynowanego imbiru. Dzięki tym dodatkom smak będzie pełniejszy. Sos sojowy nalej do małej miseczki i maczaj je stroną, na której jest ryba, a nie ryż. Pomiędzy jedzeniem kolejnych kawałków oczyść kubki smakowe za pomocą marynowanego imbiru i chrzanu wasabi. Możesz jeść je rękami lub pałeczkami.

Rodzaje sushi


Nigiri jest najpopularniejsze. Formuje się je ręcznie z porcji ryżu. Na wierzchu układa się plasterek ryby lub owoc morza jak kalmar czy ośmiornica. Podaje się je z ostrym chrzanem wasabi. Inną wersją jest unagi nigiri, czyli ryż z węgorzem grillowanym w lekko słodkim sosie.

Maki to ryżowa rolka zwinięta w wodorosty nori i pokrojona w plastry. W środku znajduje się farsz z warzyw, ryb lub owoców morza. Do przygotowania używa się bambusowej maty.

Hosomaki faszeruje się rybami lub warzywami jak karczochy, ogórek, awokado lub pędy bambusa.

Futomaki to przynajmniej cztery składniki. Podaje się je z wystającymi paseczkami ogórka lub kawałkami sałaty.

Uramaki przyrządza się na macie bambusowej. Charakteryzują się tym, że ryż jest na zewnątrz. Natomiast wodorosty i dodatki znajdują się w środku. Obtacza się je w sezamie.

Oshi ma kwadratowy kształt. Powstaje poprzez ugniatanie ryżu i dodatków w specjalnej foremce. Między warstwami ryżu znajdują się wodorodty nori, kawałki ryb i warzywa.

Gunkan Maki ma kształt łódeczki owiniętej przyciętymi wodorostami nori. W jej środku znajduje się ryż i różne dodatki. W środku można znaleźć kawior lub rybny tatar.

Temaki to rożki z prasowanych nori. W środku znajduje się farsz z ryżu, kawałki ryb, owoce morza, pokrojone w słupki warzywa, grzyby czy japoński omlet.

Sashimi charakteryzuje się tym, że do jego przygotowania nie używa się ryżu. Sashimi to równo pokrojone kawałki ryb, które podaje się z sosem sojowym, chrzanem wasabi czy warzywami. Jedną z wersji jest sashimi roll. Kawałki ryby zawija się w papier ryżowy.

Inari to kieszonki z cienkich płatków smażonego w głębokim tłuszczu tofu z ryżem. Podaje się je w formie dodatku do klasycznych rodzajów tego japońskiego dania.

Temari to kulka ryżu, na której wierzchu układa się inne składniki. Zazwyczaj podaje się z okazji Święta Lalek, czyli japońskiego Święta Dziewcząt.

Przepisy na sushi


W tej kategorii zebrano najlepsze przepisy na ten japoński przysmak. Dzięki nim w łatwy sposób opanujesz tę trudną sztukę i staniesz się prawdziwym mistrzem. Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki, przepisy na pewno ułatwią Ci pracę. Każdy został napisany krok po kroku, a postępując według nich Twoja potrawa z dalekiej Japonii uda się już za pierwszym razem. Listy składników zależą od tego, który rodzaj wybierzesz. Są łatwo dostępne w większych sklepach i można je znaleźć na półkach z produktami kuchni świata.

Łatwe i sprawdzone przepisy na sushi warto wypróbować. Zdjęcia pomogą Ci w pełni zrozumieć, jak wyglądają różne warianty tego japońskiego dania. To nie lada gratka dla fanów kuchni japońskiej i nie tylko. Przekonaj się sama i wybierz jedną z tych receptur.