» Przepisy » Kuchnie narodowe » Japońska » Rodzaje sushi

Rodzaje sushi


1 5 5
2021-02-23
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia japońska
Rodzaje sushi

Sushi to danie, które pochodzi z Japonii, ale znane jest prawie na całym świecie. Swoją popularność sushi zyskało dzięki niezwykłym walorom smakowym i wizualnym. Jeżeli lubisz sushi, warto dowiedzieć się więcej na temat tego oryginalnego dania. Poznaj rodzaje sushi, z czego się je robi i zostań ekspertem :)

Sushi z roku na rok zyskuje coraz więcej wielbicieli. Warto wiedzieć, że niegdyś to pełne smaków danie było metodą konserwacji ryb i owoców morza, które obkładano ryżem i zakopywano w ziemi. W odpowiedniej temperaturze mogły przetrwać przez kilka miesięcy. Przed spożyciem usuwano sfermentowany ryż. W XIX wieku fermentację ryżu zastąpiono zakwaszaniem go za pomocą octu. Nawet dziś, kiedy różne rodzaje sushi przygotowywane są tuż przed jedzeniem, ocet jest nieodzownym składnikiem tej oryginalnej japońskiej potrawy.

Podstawowymi składnikami każdego sushi są ryby, ryż i wodorosty. Znajdziesz je w prawie każdym rodzaju sushi. Istnieje mnóstwo rodzajów sushi, które różnią się od siebie kompozycją składników oraz sposobem podawania. Wśród wielu rodzajów sushi można znaleźć wersje regionalne, w których używa się typowych dla danego miejsca składników. W niektórych rodzajach sushi ryż znajduje się na środku, w innych zaś na zewnątrz. Część rodzajów sushi to tylko dwa składniki. Nie każdy rodzaj sushi przygotowuje się za pomocą bambusowej maty. Niektóre formuje się dłońmi, a inne w specjalnych drewnianych foremkach. Opanowanie wszystkich rodzajów sushi jest niełatwym zadaniem. Poznaj więc najpopularniejsze rodzaje sushi, ich nazy, składniki i sposoby podawania.

Sushi - rodzaje


Każdy rodzaj sushi ma swoją charakterystyczną cechę. Bez względu na to, który rodzaj sushi jest lub będzie Twoim ulubionym, pamiętaj o podaniu dodatków. Zawsze jedz sushi w towarzystwie sosu sojowego, chrzanu wasabi i marynowanego imbiru. Dzięki tym dodatkom smak każdego rodzaju sushi będzie pełniejszy. Sos sojowy nalej do małej miseczki i maczaj w nim sushi stroną, na której jest ryba, a nie ryż. Pomiędzy jedzeniem kolejnych kawałków różnego rodzaju sushi, oczyść kubki smakowe za pomocą marynowanego imbiru i chrzanu wasabi. Nigdy nie łącz ich z sushi w jednym kęsie. Każdy rodzaj sushi możesz jeść rękami lub pałeczkami.

Rodzaje sushi - nazwy


 • Nigiri sushi
To najpopularniejszy rodzaj sushi. Po japońsku nigiri oznacza ugniatać. Nigiri formuje się ręcznie z porcji ryżu. Na wierzchu układa się plasterek ryby lub owoc morza jak kalmar czy ośmiornica. Można też dodać japoński omlet tamagoyaki. Ten rodzaj sushi podaje się z ostrym chrzanem wasabi. Inną wersją tego rodzaju sushi jest unagi nigiri, czyli ryż z węgorzem grillowanym w lekko słodkim sosie.

 • Maki sushi
W tłumaczeniu z japońskiego maki oznacza zawijać. Jest to ryżowa rolka zwinięta w wodorosty nori, a następnie pokrojona na plastry. W środku znajduje się farsz z warzyw, ryb lub owoców morza. Do przygotowania maki sushi używa się bambusowej maty.

 • Hosomaki sushi
Jest to odmiana maki faszerowana rybami lub warzywami jak karczochy, ogórek, awokado lub pędy bambusa. Ten rodzaj sushi jest najmniejszy, a grubość jednego kawałka wynosi od 2 do 3 cm.

 • Futomaki sushi
W tym rodzaju sushi powinny się znaleźć przynajmniej cztery składniki. Często futomaki podaje się z wystającymi paseczkami ogórka lub kawałkami sałaty, co nadaje dodatkowej atrakcyjności. Futoi po japońsku oznacza gruby, więc średnica jednego kawałka może wynieść od 4 do 6 cm.

 • Uramaki sushi
Według tłumaczenia z języka japońskiego ura oznacza odwrócone. Ten rodzaj sushi przyrządza się na macie bambusowej. Uramaki charakteryzują się tym, że ryż jest na zewnątrz. Natomiast wodorosty i dodatki znajdują się w środku. Uramaki obtacza się w sezamie, co wyróżnia je na tle innych rodzajów sushi. Znaną odmianą tego rodzaju sushi są pochodzące z Ameryki California maki. W środku znajduje się farsz z paluszków krabowych, awokado i ogórka.

 • Oshi sushi
Ten rodzaj sushi to charakterystyczne kwadratowe sushi, które powstaje dzięki ugniataniu ryżu i dodatków w specjalnej foremce zwanej oshi-bako. Między warstwami ryżu znajdują się wodorodty nori, kawałki ryb i warzywa.

 • Gunkan Maki
Ten rodzaj sushi ma kształt łódeczki owiniętej odpowiednio przyciętymi wodorostami nori. W jej środku znajduje się ryż i różne dodatki. Wodorosty powinny troszkę wystawać ponad poziom ryżu, aby pozostałe dodatki były zabezpieczone przed wypadnięciem. Najczęściej w środku można znaleźć kawior lub rybny tatar.

 • Temaki sushi
Są to rożki z prasowanych nori. W środku znajduje się nadzienie z ryżu oraz takich dodatków jak kawałki ryb, owoce morza, pokrojone w słupki warzywa, grzyby czy japoński omlet. Dodatki powinny być tak ułożone, aby wystawały z rożka.

 • Sashimi sushi
Ten rodzaj sushi charakteryzuje się tym, że do jego przygotowania nie używa się ryżu. Sashimi to równo pokrojone kawałki ryb, które podaje się z sosem sojowym, chrzanem wasabi czy warzywami. Jedną z wersji tego rodzaju sushi jest sashimi roll. Kawałki ryby zawija się w papier ryżowy.

 • Inari sushi
Są to kieszonki z cienkich płatków smażonego w głębokim tłuszczu tofu z ryżem. Podaje się je w formie dodatku do klasycznych rodzajów sushi. W regionalnych przepisach na inari sushi zamiast tofu wykorzystuje się japoński omlet.

 • Temari sushi
Nazwa sushi pochodzi od takiego samego słowa i oznacza piłeczki z jedwabiu niegdyś będące zabawką, teraz zaś pełniących funkcje dekoracyjne. Właśnie dlatego ten rodzaj sushi zawsze powinien doskonale wyglądać. Podstawowym składnikiem w tym rodzaju sushi jest kulka ryżu, na której wierzchu układa się inne składniki. Zazwyczaj temari podaje się z okazji Święta Lalek, czyli japońskiego Święta Dziewcząt.

Teraz wiesz już, jakie są rodzaje sushi. Aby poznać wszystkie rodzaje sushi, zdjęcia pomogą Ci w pełni zrozumieć, jak wyglądają różne warianty tego japońskiego dania. W sieci znajdziesz mnóstwo zdjęć każdego rodzaju sushi, który został tu opisany.


Składniki na rodzaje sushi

różne rodzaje sushi

Przygotowanie dania rodzaje sushi

...

Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.