» O gotowaniu » Worcester. Sos Worcester. Arystokrata mocno wstrząśnięty

Worcester. Sos Worcester. Arystokrata mocno wstrząśnięty

Grzegorz, Mniammniam.pl   2007-08-20         20   like 13

To prawdziwy arystokrata wśród sosów. Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze - wystarczy już jedna jego łyżka, by daniu nadać oryginalnego smaku i aromatu. Po drugie - sos worcester (Worcestershire Sauce) jest tylko jeden na świecie. Po trzecie - zanim znajdzie się na naszym stole leżakuje co najmniej kilka lat w dębowych beczkach. Po czwarte zaś, jego twórcą (chociaż nie osobiście) jest sir Marcus Sandys z hrabstwa Worcestershire - od którego to miejsca pochodzi nazwa sosu. Po piąte...

... - spółka Lea & Perrins od 1837 roku produkuje sos według tej samej, niezmienionej i nieznanej nikomu innemu receptury - chociaż wiadomo mniej więcej z czego worcester sos się składa, to jeszcze nikt na świecie nie zdołał podrobić jego smaku. A co jeszcze wiemy o sosie worcester, poza tym, że jest świetny do dań duszonych, makaronów, gulaszów, zapiekanek, sosów, marynat, zup, farszów i koktajlii? A to, że przeglądając etykietę na butelce możemy dowiedzieć się, że worcester składa się przede wszystkim z octu słodowego, octu spirytusowego, melasy, cukru, soli, anchois, tamaryndy, szalotek, cebuli, czosnku i przypraw (jakich, tego producent już nie zdradza).

Proces wytwarzania sosu worcester jest również mniej więcej (raczej więcej niż mniej, ale przecież "diabeł tkwi w szczegółach") znany. Rozdrobnione cebule, szalotki i czosnek miesza się z octem słodowym i umieszcza w beczkach na pewien, nieznany czas. Następnie mieszanina jest przelewana do kadzi, do których dodawane są anchois, tamarynda, przyprawy (między innymi papryczki chilli i goździki, chociaż nie jest to takie pewne) oraz melasę. Wszystko jest ucierane, a potem filtrowane. Cały proces trwa około 2 lat.Szczegóły są największą tajemnicą firmy Lea & Perrins Co. Podobno tylko kilka osób na świecie zna dokładną recepturę przygotowania sosu i jego wszystkie składniki.

Wszystko zaczęło się na początku XIX wieku. Wtedy to właśnie, wcześniej wspomniany sir Marcus Sandys powrócił z Bengalu, gdzie był gubernatorem przez kilka lat. Przywiózł ze sobą trochę swojego ulubionego sosu. Tak bardzo mu smakował, iż zlecił odtworzenie jego receptury dwóm właścicielom pobliskiego sklepu chemicznego. Nazywali się oni John Lea i William Perrins. Panowie dokonali szczegółowej analizy sosu i wyprodukowali od razu kilkanaście dużych słojów płynu. Smak okazał się jednak daleki od tego, którego oczekiwali. Słoje wylądowały w odmętach ich piwnic. I bardzo dobrze, że od razu nie zostały wyrzucone na śmietnik. Po kilku latach, podczas porządkowania piwnicy, wspólnicy sprawdzili ich zawartość. Okazało się, że mikstura nabrała podczas leżakowania odpowiedniego smaku i aromatu.
Panowie Lea i Perrins nie zastanawiali się długo. Na skalę przemysłową zaczęli wytwarzać sos już w roku 1837. Znali się też na marketingu - na początku działalności nie dość, że nie sprzedawali go, to jeszcze płacili stewardom na brytyjskich statkach, by serwowali go swoim klientom. Nie trzeba było czekać długo, by sos zaczął się "sam sprzedawać". Od tamtej pory, mimo iż kilka razy zmienili się właściciele firmy, smak sosu pozostaje bez zmian.

Jak na arystokratę przystało worcester ma smak bardzo charakterystyczny, wyraźny i złożony. Jest pikantny, lekko kwaśny i jednocześnie słodkawy. Ma kolor ciemnobrązowy, lepką konsystencję i zawiera jedną czwartą osadu, dlatego też przed użyciem trzeba butelką dobrze wstrząsnąć.
Jest świetny i jedyny w swym rodzaju. Brytyjczycy go kochają. Doprawiają nim dania z grilla, kiełbaski, pieczone mięsa, również dania z serów. Zaostrzają smak gulaszy i sosów. Sos worcester to melanż pikanterii, słodyczy oraz kwaśnego smaku. Nawet najprostsze potrawy dzięki niemu mogą zyskać "arystokratycznego" stylu. Warto poeksperymentować z nim w naszej kuchni. W końcu wyspiarze zajadają się nim od lat...

Przepisy z sosem worcester:
Pieczona golonka z sosem worcester
Sałatka z pieczeni wieprzowej z sosem worcester
Wytrawna sałatka z wątróbek i awokado
Pikantna pasta pieczarkowa z sosem worcester
Sałatka z kurczaka z owocami cytrusowymi doprawiona sosem worcester
Bardzo łatwy gulasz z wieprzowiny doprawiony sosem worcester
Pikantne hamburgery doprawione sosem worcester
Majonezowy sos pikantny do maczania warzyw lub do steków
Udka kurczaka w pikantnym sosie
Pomysł na zapiekaną rybę w sosie śmietanowym z sosem worcester i anchois

Worcester. Sos Worcester. Arystokrata mocno wstrząśnięty - komentarze

Marek Francik
Marek Francik
22.11.2015 11:40
"Marcus Sandys powrócił z Bengalu, gdzie był gubernatorem przez kilka lat"... Brakuje informacji, że to legenda. Marcus Sandys nigdy nie był gubernatorem ani Bengalu ani innej prowincji.
AnnaMarlena
AnnaMarlena
30.07.2014 18:38
Wreszcie wiem do czego jest ten sos który zalega w szafce. Chyba szybko zniknie...
Piernick
Piernick
7.01.2013 23:45
Doskonały jako dodatek do "krwawą Mary"
muzanna
muzanna
12.08.2011 14:13
ojej, dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, że nie jest to sos wegetariański!! (te anchois w środku totalnie mnie zaskoczyły, przyznaję) - człowiek całe życie się uczy, heh. czyli za ten sosik już dziękuję, a dostać go rzeczywiście jest łatwo, przynajmniej w Gdańsku :-) DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ!!
muzanna
muzanna
12.08.2011 14:12
ojej, dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, że nie jest to sos wegetariański!! (te anchois w środku totalnie mnie zaskoczyły, przyznaję) - człowiek całe życie się uczy, heh. czyli za ten sosik już dziękuję, a dostać go rzeczywiście jest łatwo, przynajmniej w Gdańsku :-) DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ!!
goodlies
goodlies
6.06.2011 15:24
Muszę przyznać, że nigdy nie próbowałam tego sosu, ale faktycznie widziałam już wiele wykwintnych dań, w których przepisie było właśnie dodanie Worcestera. Wobec czego powoli nastawiam się, aby kupić go w mniammniamowym sklepie, aby wzbogacić nieco moja kuchnię
Justyna021882
Justyna021882
27.05.2011 10:51
mmm..uwielbiam ten sos,chociaż przyznam że ciężko go kupić w mniejszych miejscowościach:(a szkoda... --- Grzegorz: zapraszam więc do nas, sos jest dostępny cały czas: http://www.mniammniam.com/skle p/index.php?act=s...
Cookie_Monster
Cookie_Monster
3.05.2011 12:13
uwielbiam ten sos!
Poprostu Ja
Poprostu Ja
28.04.2011 19:24
Dajcie spokój z tym że nie można go nigdzie kupić. Właśnie go kupiłem w markecie na placu grunwaldzkim.
ciebieniechcą
ciebieniechcą
5.03.2011 10:53
tego sosu już nigdzie nie kupi się w polsce.jak ktoś chce go kupić to musi szmuglować a anglii lub ktoś musi mu przeszmuglować z irlandii
Tygrysekja
Tygrysekja
11.01.2010 12:46
Doskonały sos, odkąd go spróbowałam, zagościł na stałe w mojej kuchni.
jaax74
jaax74
13.05.2008 14:36
Ja zawsze dodaję kilka (no może kilkanaście :-) ) kropel sosu do soku pomidorowego, niezwykle wzbogaca i podkreśla smak - jest przepyszny!
mariemadeline
mariemadeline
11.05.2008 23:11
cóż, taki to już sos, że kiedy człowiek raz się z nim zada, to już nie przestanie:)
dorotasocik
dorotasocik
7.05.2008 16:31
stosuję sos worcester od dawna , w zasadzie do wszystkiego, doprawiam nim sosy zwłaszcza te na bazie majonezu (np sos do krewetek smakuje z nim wyśmienicie) czy śmietany (np do tzatziki) ale nie tylko .... nawet do vinegret u dodaję łyżeczkę :) do marynat do mies, ryb. Gorąco wszystkim polecam spróbowac bowiem podnosi smak potraw.
palinos
palinos
17.03.2008 10:48
Ten sos jest genialny, używam go od kilku lat w mojej kuchni. Pierwszą butelkę przywiozła mi krewna z Anglii i tak stał się stałym lokatorem w mojej lodówce. Panie Grzegorzu, dziękuję za kolejny bardzo ciekawy artykuł, podziwiam Pana pasję do pisania o jedzeniu. Powinien Pan wydać te artykuły w formie książki! Pozdrawiam
eboloczko
eboloczko
13.02.2008 19:52
Świetny artykuł, czy napiszesz też o sosie rybnym, syropie klonowym, sosie sojowym, albo naszej rodzimej maggi? Byłoby to ciekawe, nie wiem w sumie z czego sie robi sos sojowy, a już za nic w świecie nie wiem, z czego rybny :) Pracowałam wiele lat z Anglikami i wiem, że sos jest kultowy :) [Grzegorz: pewnie ;-) ]
karolinazydel
karolinazydel
2.11.2007 22:15
razem z mężem staliśmy się fanali tego sosu... dodajemy go przy każdym robieniu mięsa nawet do kotletów schabowych :)))
Jotka
Jotka
27.08.2007 00:25
Używam tego sosu już jakiś czas, i bardzo mi smakowo odpowiada. Ale po lekturze artykułu sięgnęłam do lodówki, i o zgrozo! widzę że używam jakiejś podróbki! Na mojej butelce figuruje nie firma Lea & Perrins, lecz jakaś firma Sharwoods. Kupiłam ten sos kierując się nazwą, i nie zwracałam uwagi na producenta, bo nie znałam historii sosu, ani jego autorów. Nie myślałam, że ktoś inny może używać oficjalnie na rynku cudzej nazwy :((( Muszę koniecznie sprawdzić prawdziwy smak tego sosu.
Auguratrix
Auguratrix
24.08.2007 23:14
Toście mnie zaciekawili ;) Tego nie znałam za dobrze :D bardzo ciekawy artykuł.
Rosiak
Rosiak
22.08.2007 21:00
dodał bym jeszcze koktajl krewetkowy koniecznie z odrobina sosu worcester! :D
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.