» O gotowaniu » Udon, czyli coś pomiędzy kluskami a makaronem. Bardzo dobry!

Udon, czyli coś pomiędzy kluskami a makaronem. Bardzo dobry!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2007-04-23         4  

Udon to coś, co można by sklasyfikować jako formę pośrednią pomiędzy kluskami a makaronem. A kluski to nie makaron, a makaron to nie kluski i już! Bo kluski grube są, a makaron nie. I kluski są raczej obłe, a makaron kształtów może mieć setki. Udon to bardzo gruby makaron. I prawie makaron, gdyby nie to, że po ugotowaniu jest bardzo sprężysty i się apetycznie wije, bo jest lekko śliski i raczej sos nie klei się do niego intensywnie.

Udon składa się z mąki pszennej wody i soli. Nie ma w nim jajek. Jest świetny. Jest zabawny. Jedzenie go nie jest takie całkiem proste, bo się lubi nieoczekiwanie wyślizgiwać.
Udon to japoński wynalazek o chińskim rodowodzie (chociaż nie jest udowodnione w 100%). Do Japonii miał go przywieźć Kukai, buddyjski mnich, który podróżował po Chinach gdzieś około IX wieku naszej ery. Nie wiem czy tak było w rzeczywistości. Nie wiem też, kto pierwszy sprowadził Udon do Europy, a następnie do Polski. Wiem natomiast, że udon to szalenie sympatyczna rzecz. Taka trochę śmieszna, bo tak się lub wyślizgiwać...
Jest uniwersalny. Można go pałaszować w zupach (polecam naszą tradycyjną pomidorówkę), sosami, mięsami i warzywami. Jest idealny do dań typu "stir-fry", czyli krótko smażonych. W Japonii Udon jest podawany na ciepło i na zimno. Na ciepło w zimie, na zimno w zimie. Na zimno najczęściej z glonami nori, zamoczony w mieszaninie bulionu nashi, wina mirin i sosu sojowego.
Udon gotuje się krótko - kilka minut w osolonym wrzątku, Po ugotowaniu koniecznie trzeba przelać go zimną wodą i przetrzeć dłonią - te zabieg usunie warstwę skrobi i Udon nie będzie się sklejał.

Pomysły na makaron udon:
Makaron udon smażony z warzywami w sosie sojowym
Udon z zielonymi warzywami
Udon z żółtymi warzywami
Smażony makaron udon z kurczakiem i grzybami mun
Zupa z porów z makaronem udon
Rosół z udon i botwinką

Udon, czyli coś pomiędzy kluskami a makaronem. Bardzo dobry! - komentarze

eduszo
eduszo
19.03.2011 17:27
Miałem przyjemnoś skosztowania tych niby klusek,rewelacja dla mnie.Bardzo mi smakowało i sprawiło dużo uciechy podczas jedzenia.Polecam do przygotowania sobie tego cuda.
pieszczoszek
pieszczoszek
6.05.2009 09:21
A gdzie można kupić to cudo [Grzegorz: makaronu udon należy szukać w dobrych sklepach na półkach z żywnością "egzotyczną"]
kruszyna127
kruszyna127
18.10.2007 11:51
Lubię próbować nowe produkty i chetnie bym sprbowała ten niby makaron....
Auguratrix
Auguratrix
25.04.2007 09:03
Kapitalna rzecz. Jadłam z sosem sojowym :) Polecam! [Tylko trzeba łapać, bo ucieka ;)]
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.