Tarator bułgarski

Od polskiego chłodnika odróżnia go to, że ogórki przed dodaniem do jogurtu są pozbawiane soku. Dzięki temu zachowuje swoją gęstą konsystencję i się po nawet dłuższym czasie nie rozwarstawia. Im gęstszy jogurt, tym smaczniejszy tarator.
Tarator_bulgarski-1616p.html
Tarator bułgarski
Składniki na tarator bułgarski
niepełna szklanka orzechów włoskich bez łupinek
5 ząbków czosnku
pęczek koperku
1 łyżka oliwy
2 szklanki naturalnego jogurtu
sól
Przygotowanie dania tarator bułgarski
Ogórki obieram, ścieram na tarce o grubych oczkach, a gdy puszczą sok - odciskam jego nadmiar.Czosnek rozgniatam, miażdżę orzechy. Opłukany koperek drobno siekam. Wszystkie składniki mieszam ze sobą, dodaję jogurt i przyprawiam oliwą i solą.
Schładzam przed podaniem.
- Syn miał daleko do szkoły, były dni, że wstawaliśmy przed 5 rano, zawoziłem go na dworzec kolejowy i był na uczelni na czas.
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
Pasta chrzanowo – jajeczna
Pasta chrzanowo – jajeczna gości na naszym stole, a
raczej w naszych kanapkach 2-3 razy w roku. Powstała
na podstawie przepisu rodzinnego na chrzan tarty z
jajkami. Na emigracji zostałam zmuszona do
zaadaptowania przepisu do składników dostępnych tu.
W ten sposób powstała ta pasta.
Pastę można przechowywać do 7 dni w lodówce.
Świetnie smakuje z dodatkiem pieczonych mięs i
Śledziowe wspomnienie
Śledziowym wspomnieniem nazywam mały płat śledzia (lub jego brak) zatopiony w hektolitrach sosu śmietanowego - to znak, że domownicy mnie ubiegli i wyżarli moje ulubione śledzie. Jednak znalazłam sposób, jak poradzić sobie w tej przykrej sytuacji - zjadam z twarogiem to co pozostało po śledziach. Jak dla mnie to pyszna przekąska, ale wśród moich znajomych opinie są podzielone, jedni...
Tapenade
Tapenade to pasta z oliwek i kaparów. Jej ojczyzną jest Prowansja. Świetnie smakuje tapenade ze świeżym pieczywem, warzywami, mięsami pieczonymi czy grillowanymi :)
Ten przepis na tapenade pozwoli przygotować Ci tę prowansalską pastę we własnym domu. W jej składzie oprócz oliwek i kaparów znalazły się także fileciki anchois, czyli konserwowe sardele europejskie.
Jeżeli jeszcze nie...