Grochówka Jane Austen

1 5 5
2011-03-19
ok. 2 h
łatwe
Porcje: 4
gotowania groszku grochówka ogórki kulinarnych
Grochówka Jane Austen

Pod koniec życia angielska pisarka, Jane Austen, mieszkała z krewną ze strony ojca, Marthą Lloyd. Martha, jak wiele kobiet jej czasów, całe życie prowadziła zeszyt przepisów kulinarnych; zapisywała je w kajecie oprawionym w biały welur. Zbiór ten zachował się do naszych czasów i można go oglądać w domu-muzeum Jane Austen
To z tego zeszytu pochodzi przepis na grochówkę, zwaną tam „letnią”, z uwagi na użycie składników dostępnych wówczas tylko latem.
Robiłam tę zupę w ilości co najmniej połowę mniejszej niż w książce; zarówno z ostrożności – bo nie wiadomo nigdy czy przepis będzie dobry (jest dobry!!!), jak też z uwagi na moje małe gospodarstwo domowe.


Składniki na grochówka jane austen

15 dag żółtego grochu suchego
cebula
świeży ogórek
pół główki kapusty pekińskiej
pół szklanki młodego zielonego groszku
natka pietruszki, trochę mięty
sól, pieprz, majeranek, papryka
masło

Przygotowanie dania grochówka jane austen

W jednym garnku należy ugotować do miękkości ok. 15 dag żółtego grochu suchego (ja miałam omielany). Po ugotowaniu trzeba go przetrzeć przez sito, zachowując wodę z gotowania; no – jak go po prostu zmiksowałam.
W drugim garnku należy roztopić nieco masła, dodać pokrojoną w cienkie krążki cebulę, świeży zielony ogórek pokrojony w kawałki, kapustę pekińską poszatkowaną, zielony groszek. Dodać zieloną pietruszkę, nieco mięty, sól, pieprz, majeranek, szczyptę papryki. Podlać nieco wodą i dusić pod przykryciem aż warzywa będą miękkie. Nie trwa to długo, jakieś 20 minut.
Następnie połączyć ze sobą zawartość obu garnków, ewentualnie jeszcze doprawić do smaku.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.