Złap się prawą ręką za lewe ucho!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         1   like 1

Młode ziemniaki wymagają specjalnego potraktowania!

Już są! Na każdym straganie krzyczą by kupić ich jak najwięcej.
Młode ziemniaki są pyszne i mają tą wielka zaletę, że nie trzeba ich obierać. Wystarczy tylko dokładnie je wymyć pod bieżącą woda, wrzucić na wrzątek i po kilkunastu minutach rozkoszować się ich smakiem.

Nie kupuję młodych ziemniaków, które w supermarketach już w marcu się pojawiają - pochodzą one z dalekich krajów - mimo że ładnie wyglądają, smak ich bardzo dziwny i taki "chemiczny" - spowodowane jest to zapewne ich długim przechowywaniem i jakimś specjalnym spsosobem uprawy, silnie wzmocnionym "dodatkami" bardzo wątpliwej jakości smakowej.
Czekam więc na młode ziemniaki z polskich pól, których smak niczym nie zmącony a i pewnie dużo zdrowsze od tych z dalekich krajów.

Najbardziej lubię młode ziemniaki w najprostszy sposób: ugotowane w całości i koniecznie ze skórą. Odparowane nakładam na talerz, polewam dużą ilością stopionej słoninki (kiedy własnoręcznie uwędzona, to jest dopiero aromat!), posypuję mnóstwem posiekanego koperku, obok stawiam dużą szklanicę zimnego kefiru lub jeszcze lepiej zsiadłego mleka.
Smak kefiru wzbogacam dodatkiem dużej ilości szczypiorku, odrobiną soli i zacną porcją świeżo zmielonego, czarnego pieprzu
A jak to tego dojdą jeszcze jajka sadzone na tej samej słonince, co nią ziemniaki polane, to już pełnia rozkoszy jest zapewniona.

Stary zwyczaj każe, bu pierwszy kęs młodego ziemniaka jesć, trzymając się prawą ręką za lewe ucho. Wtedy bowiem smak jego będzie tak wyśmienity, jak tylko może być.
Skąd ten zwyczaj - doprawdy nie mam pojęcia - jednak w mojej rodzinie jest on od wielu lat praktykowany. Bardzo wesoła bowiem wtedy atmosfera przy stole panuje. Tak wesoła, jak te młode ziemniaki.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.