»
O gotowaniu »
O gotowaniu »
Sprawdzony sposób, aby biszkopt był równy i nie opadał
0 2022-02-01
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaką mąkę na biszkopt wybrać?
- Jak ubijać białka na biszkopt?
- Jaka blaszka najlepiej nadaje się na biszkopt?
- W jakiej temperaturze piec biszkopt?
- Co zrobić, żeby biszkopt był równy?
- Co zrobić, żeby biszkopt nie opadał?
Biszkopt to lekkie ciasto. Na liście składników znajduje się mąka pszenna, jajka i cukier. W niektórych przepisach do ciasta dodaje się trochę mąki ziemniaczanej, która sprawia, że wypiek jest przyjemnie puszysty i delikatny.
Doskonały biszkopt można upiec w łatwy sposób. Należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby ciasto równo wyrosło i nie zapadło się.
Jaka mąka do biszkoptu nadaje się najlepiej?
Przygotowując składniki do biszkoptu, wybierz mąkę pszenną typ 450. Ten rodzaj mąki idealnie nadaje się nie tylko do ciast biszkoptowych. Sprawdzi się także w wypieku domowym bułek lub do naleśników. Mąka pszenna typ 450 jest łatwo dostępna w sklepach przez cały rok.
Do biszkoptu możesz dodać odrobinę mąki ziemniaczanej, która zapewni stabilność ciasta, puszystość oraz delikatność.
Mąka pszenna, ziemniaczana czy nawet proszek do pieczenia zawsze powinny być przesiane. Dzięki temu sypkie składniki będą bardzo dobrze napowietrzone, a w surowym cieście nie powstaną grudki.
Istotne znaczenie ma mieszanie składników. Jak więc mieszać biszkopt, żeby nie opadał? Mąkę pszenną i inne składniki sypkie należy dodawać do białek partiami. Surowe ciasto należy delikatnie mieszać silikonową szpatułką, zagarniając je z brzegów i unosząc mąkę. W ten sposób piana z białek nie opadnie.
Jak ubijać białka na biszkopt?
Jajka do biszkoptu powinny mieć temperaturę pokojową. Wybieraj duże jajka klasy wagowej L. Wyjmij je z lodówki na godzinę przed robieniem tego słodkiego wypieku. Białka wbij do czystego i suchego naczynia lub misy. Najlepiej jest ubić je mikserem ręcznym lub robotem kuchennym.
Kiedy dodać żółtka? Według zaleceń cukierników należy dodawać je do surowego ciasta pojedynczo. Po dodaniu jednej sztuki dokładnie je zmiksuj. Dodając do białek wszystkie żółtka na raz, piana straci swoją puszystość pod ich ciężarem.
Cukier dodaje się zawsze pod sam koniec ubijania białek. Najlepiej sprawdzi się drobny cukier do wypieków. Dość szybko się rozpuszcza i nie jest wyczuwalny w upieczonym biszkopcie.
Jaką blaszkę wybrać do pieczenia biszkoptu?
Ciasta biszkoptowe zazwyczaj piecze się w okrągłej tortownicy. Możesz je także upiec w formie kwadratowej lub prostokątnej. Okrągłe biszkopty są idealną bazą do tortów. Dobrym przykładem jest tu tort czarny las, marcepanowy i cappuccino. Natomiast kwadratowe lub prostokątne sprawdzą się w ciastach przekładanych jak słonecznikowiec, góra lodowa czy biskup.
W jakiej temperaturze piec biszkopt?
Doskonały biszkopt piecze się w temperaturze 170 stopni C w funkcji grzałka góra-dół. Tortownicę zawsze wstawiaj do nagrzanego do tej temperatury piekarnika. Czas pieczenia nie powinien przekroczyć 40 minut. Najlepiej sprawdzać, czy biszkopt jest upieczony za pomocą patyczka. Jeżeli jest suchy, ciasto jest gotowe. Pod żadnym pozorem nie otwieraj drzwiczek piekarnika, kiedy ciasto się piecze. Biszkopt może szybko opaść.
Co zrobić, aby biszkopt był równy?
Biszkopt wyrośnie równo, kiedy surowe ciasto równomiernie rozprowadzisz w tortownicy. Wierzch powinien być gładki. Wyrównaj go za pomocą silikonowej szpatułki. Tortownica powinna stać równo w piekarniku. Przechylona forma może spowodować, że ciasto będzie nierówne.
Jeżeli Twój biszkopt będzie miał pofalowany wierzch, po ostygnięciu odkrój wszystkie nierówności. Możesz przygotować z nich posypkę do tortu lub ciasta z kremem.
Co zrobić, aby biszkopt nie opadał?
Ciasto biszkoptowe jest bardzo napowietrzone i po upieczeniu naturalnie opada, ale w łatwy sposób można temu zapobiec. Aby Twój biszkopt był równy, użyj metody polegające na rzuceniu formą. Biszkopt rzucany jest równy i nie opada. Po upieczeniu tortownicę należy upuścić na blat lub podłogę z wysokości około 30 cm. Pęcherzyki powietrza w cieście w czasie studzenia powoli podchodzą do góry i zbijają się w większe. Stopniowo się uwalniają, a ciasto jest równe.
Jak studzić biszkopt? Szybka zmiana temperatury może spowodować, że ciasto zacznie szybko opadać. Najlepszą metodą jest studzenie biszkoptu w piekarniku. Po upieczeniu zostaw tortownicę w piekarniku i lekko uchyl drzwiczki.
Jak widzisz, istnieje kilka sprawdzonych sposób, aby domowy biszkopt był pyszny, równy i nie opadał. Jeżeli zamierzasz w niedalekiej przyszłości upiec to delikatne ciasto, zastosuj powyższe wskazówki. Dzięki nim przygotujesz obłędne ciasto biszkoptowe, które zachwyci wszystkie kubki smakowe.
Dodaj komentarz