Kuchnia meksykańska

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         4   like 1

Jest aromatyczna, kolorowa i pełna fantazji i... mocno doprawiona.

W Meksyku niewątpliwie jest gorąco, a nawet bardziej.
Tam, daleko od nas, w butelki piwa wkłada się ćwiartki limonki (wygląda jak mała, soczyście zielona cytryna - w smaku bardziej kwaśna od niej). I doprawdy nie dlatego, że limonka ma smak piwa poprawiać, jak to się powszechnie sądzi, ale dlatego, żeby do butelek nie dostawały się różne owady, zanęcone jego, przednim przecież, zapachem.
Kakao, wanilia, pomidory, kukurydza, fasola, orzeszki ziemne, dynie, ananasy, awokado, i ostra papryka chilli to najważniejsze składniki potraw meksykańskich.
Meksykowi zawdzięczamy indyki - to właśnie stamtąd one pochodzą.
A duża ilość przypraw w potrawach meksykańskich spełnia dwojaką role: konserwują one żywność, jednocześnie zaś pobudzają apetyt, które słabnie podczas upałów.
Nie znaczy jednak to, że potrawy meksykańskie są piekielnie ostre - są ostre w sam raz. Do najczęściej używanych przypraw w Meksyku należą kminek, kolendra i cynamon. Są to więc przyprawy, które mają silny aromat, ale nie wyciskają łez z oczu.
Ostrość zaś potraw, ale nie w piekielnym stopniu, zapewniają świeże lub suszone papryczki chilli i pieprz turecki. W naszym kraju [w którym też coraz częściej zdarzają się upały] można już kupić przez cały rok w większości supermarketów świeżą chilli, jak również paprykę jalapeno(w puszkach).

Kuchnia meksykańska to przede wszystkim tortille. W Meksyku są one podawane do każdego posiłku.
Istnieją dwa typy tortilli, które różnią się mąką użytą do ich przygotowania.
Tortille kukurydziane wykonuje się z mąki "masa harina", czyli drobnej mączki kukurydzianej - w tej chwili dostępnej już w Polsce. Przygotowanie tortilli kukurydzianych jest pracochłonne, ale nieskomplikowane.
Tortille doskonale się przechowują - po ich usmażeniu i ostudzeniu, można je zapakować w torebki foliowe, przekładając papierem i zamrozić - będą wyśmienite nawet po dwóch miesiącach.
Tortille z mąki pszennej to danie, które króluje na stołach północnej części Meksyku. Ich wykonanie jest prostsze, są one bardziej elastyczne i dają się lepiej składać.
Z ciasta przygotowanego na tortille można również przygotować chipsy czy pokroić je na trójkąty i stosować jako dodatek do dań.

Częstym dodatkiem do potraw meksykańskich z mięsa jest kakao. Na pierwszy rzut oka może wydawać się odrobinę szokujące, warto jednak spróbować - wrażenie mogą być bardzo przyjemne.
Dodatek kakao nie powoduje bowiem tego, iż potrawa zyskuje smak czekolady - ta przyprawa służy do pogłębienia koloru i smaku mięsa.

Sztandarową potrawą meksykańską, która zyskuje kolorytu niezwykłego dzięki kakao jest indyk w sosie czekoladowym, zaprawionym mocno najostrzejszymi gatunkami papryczek chilli.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.