Kotleciki bez mięsa! Toż to jest przepyszne!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-11-29         2   like 20

A kto powiedział, że kotlety mogą być tylko z mięsa??? Bo warzyw, z których powstają pyszne smażone kulki i placki jest mnóstwo. A ich konstelacji jeszcze więcej. Smakują wybornie w towarzystwie sosów i mnóstwa soczystych surówek.

Najpierw wybierz smak
Bazą kotletów warzywnych mogą być wszystkie warzywa strączkowe, ryż, kasze, płatki zbożowe i zmielone orzechy. Warzywa powinny być ugotowane na miękko, tak, by łatwo dały się rozgnieść widelcem. Ryż i kasze też gotuję na „lepko”, a płatki zalewam na chwilę wrzątkiem. Dodatki mogą być dowolne: warzywa, grzyby, sery, zioła i przyprawy. Pamiętam tylko, aby ich kawałki nie były zbyt duże, bo masa nie będzie chciała się lepić.

Panuj nad konsystencją
Masa nie powinna być zbyt sucha, gdyż kotlety będą się rozpadać, ani zbyt wilgotna, bo kotlety nie zachowają nadanego kształtu. Jeśli więc masa jest za sucha dodaję do niej trochę mąki lub jajko, jeśli jest zbyt płynna sprawę załatwi trochę bułki tartej.
Po przygotowaniu masy na kotlety, a przed nadaniem im kształtu odstawiam ją na trochę (przynajmniej pół godziny), aby się „związała”.

Kontroluj temperaturę i czas
Gdy masa jest gotowa formuję z niej kotlety nieduże, płaskie, podłużne lub okrągłe i panieruję je w bułce tartej, sezamie, utłuczonych orzechach, płatkach migdałowych lub w płatkach zbożowych. Żeby kotlety nie wchłaniały zbyt dużo tłuszczu smażę je w takim naprawdę dobrze rozgrzanym. Wystarczy im kilka minut z każdej strony (bardzo ostrożnie je odwracam!), do zrumienienia.

Dobre towarzystwo jest niezbędne
Kotlety przygotowane z warzyw są pyszne zarówno na zimno jak i na ciepło. Ale zawsze poziom ich smakowitości podniosą sosy i dipy przygotowane na bazie śmietany lub jogurtu, salsy warzywne i oczywiście chrupkie surówki.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.