Obiad dla 4 osób za mniej niż 20 zł i w czasie nie dłuższym niż 45 minut? Czy to może się udać?

Grzegorz, Mniammniam.pl   2012-09-21         80   like 9

Pewnie, że może się udać :) I wcale nie jest to trudne. Jedyne, co potrzeba, to moje przepisy :) Zapraszam do mniammniowej kuchni na pyszne, niedrogie i zdrowe obiady kolorowe :)

Jak się za chwilę okaże, wartościowy obiad dla całej rodziny nie musi być drogi. Wystarczy 20 zł i nie więcej niż 45 minut by wszystkich nakarmić do syta. I jeszcze napoić kompotem :)

Ale od początku. 20 zł to budżet na zakup produktów, z których przyrządzimy obiad. Oczywiście nie wszystkich, bo zawsze w naszej spiżarce i lodówce znajdują się przyprawy oraz często używane dodatki.

Z pewnością, podobnie jak w mojej, w Twojej kuchni są:


Tych składników nie wliczamy więc do budżetu 20 zł. Wszystkie inne produkty zaś muszą kosztować nie więcej niż 20 zł. Z taką więc sumą udałem się na zakupy. A robiłem je na targu oraz w małych sklepikach - nie korzystałem z supermarketów. Nie wybierałem też najtańszych produktów, jak również specjalnie nie szukałem promocji.

Skoncentrowałem się na sezonowych produktach - teraz mamy jesień, więc warzywa są bardzo tanie - pięknego kalafiora udało mi się na przykład kupić za 2 zł (był tak duży, że dla 4 osób wystarczyła jego połowa!).

Moje całe zakupy to:
3 cebule - 0,5 zł
4 pomidory - 1,30 zł
1 kg ziemniaków - 0,9 zł
60 dag piersi z kurczaka - 10 zł
kalafior - 1 zł
3 jabłka - 1,5 zł
25 dag soczewicy czerwonej - 3 zł
razem: 18,20 zł

Zmieściłem się więc w założonym budżecie, dodatkowo zostało mi 1,8 zł :)Z tych składników przygotowałem: zupę z soczewicy, piersi kurczaka z sosem śmietanowo-musztardowym, kalafiora na parze z sezamem, piure z ziemniaków, sałatkę z pomidorów i kompot jabłkowy.

Zanim jednak zacząłem robić obiad, zrobiłem sobie herbatę :) A po co? A po to, by przez kilka minut rozplanować gotowanie :) Przecież mamy tylko 45 minut na całe gotowanie. Jeśli chcesz zmieścić się w 37 minutach (bo tyle dokładnie spędziłem czasu w kuchni), obiad przygotuj według tego planu:

  • Obierz i pokrój cebule (do zupy, do kurczaka, na sałatkę).
  • Kiedy cebula na zupę będzie się smażyć, pokrój czosnek, obierz ziemniaki. Te na piure pokrój na cienkie plastry. Przygotuj jabłka na kompot. Posiekaj natkę pietruszki.
  • Kiedy zupa będzie się gotować, przygotuj mięso z kurczaka oraz sałatkę z pomidorów i ugotuj kalafiora na parze. Kiedy kalafior się ugotuje, do tego samego naczynia włóż ziemniaki i ugotuj je na parze (gotują się szybciej i są smaczniejsze).
  • Usmaż cebulę i zakończ przygotowanie kurczaka.
  • Z ziemniaków przygotuj piure. Kalafiora z sezamem podsmaż na maśle.
  • Wszystko jest już gotowe :)


Mój następny obiad dla 4 osób też nie będzie kosztować więcej niż 20 zł :) I nie będę go robić dłużej niż 45 minut.

Jeśli podoba Ci się gotowanie za 20 zł, w komentarzu napisz czy chcesz więcej takich artykułów i dlaczego chcesz :)
Wkładkę do gotowania na parze za naciekawszy komentarz (dodany do 27 września 2012) otrzymała avalonne :)
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.