Surówka biskupia


1 5 5
2022-01-24
Surówka biskupia Sprawdzony przepis na surówka biskupia od MniamMniam.com 😋 Smacznie, szybko i tanio. Gotuj razem z nami krok po kroku! https://www.mniammniam.com//obrazki/surowka-biskupia.jpg https://www.youtube.com/watch?v=-D8QV3ExDX8 https://www.youtube.com/embed/-D8QV3ExDX8 2022-01-24T17:11:16+01:00
10 minut
bardzo łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Surówka biskupia

Swą uroczą nazwę sałatka biskupia zawdzięcza kolorowi, który kojarzy się z kolorem szaty biskupa. Tak o tej nazwie pisze kulinarnych blogerów.
Nie wiedzą powodu, by się z tym nie zgadzać :)

Surówka, oprócz oryginalnego koloru ma przede wszystkim dużo witamin, mikroelementów oraz oczywiście wspaniale smakuje, a to za sprawą sosu, który składa się z naturalnego jogurtu wymieszanego z majonezem. Smak sosu zaś "podręca" dodatek chrzanu. Im chrzan będzie ostrzejszy, tym surówka będzie miała bardziej wyrazisty smak.
To bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu surówka, która jest bardzo uniwersalna, bo pasuje do wszelkich dań, zarówno mięsa, ryb i dań wegetriańskich. Można ją podawać do obiadu o każdej porze roku. Doskonale wytrzymuje kilka godzin w pudełku, więc można ją wziąć ze sobą do pracy.

Jeśli szukasz urozmaicenia swojego surówkowego menu, to surówka biskupia z pewnością będzie smakować Tobie i Twojej rodzinie. Bo to taka fajna surówka, która mało komu nie smakuje.


Składniki na surówka biskupia

1/2 czerwonej kapusty (około 500 g)
1 duża marchewka (około 150 g)
1 twarde i kwaśne jabłko
3 łyżki niezbyt drobno posiekanej natki pietruszki
sok z połowy cytryny

sos:
4 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki majonezu
1 czubata łyżeczka chrzanu
1 łyżeczka cukru (można pominąć)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania surówka biskupia

...

  • Z kapusty usuń wierzchnie liście, następnie drobno ją poszatkuj. Przełóż do miski, posól, chwilę pougniataj dłońmi.
  • Obraną marchewkę zerzyj na tarce o grubych oczkach.
  • Jabłko obierz i zetrzyj, podobnie jak marchewkę. Od razu wymieszaj z sokiem cytrynowym.
  • Wszystkie składniki sosu umieść w miseczce i dokładnie wymieszaj.
  • Do kapusty dodaj marchewkę, jabłko, połowę natki oraz sos. Wymieszaj, przykryj, wstaw na minimum kilkanaście minut do lodówki.
  • Przed podaniem posyp surówkę pozostałą natką.


Surówka biskupia - najlepszy i najszybszy przepis

Dlaczego warto jeść surówki? A szczególnie surówkę biskupią z czerwonej kapusty?


Odpowiedź jest prosta - bo to bomby witaminowe. Świeże warzywa zawierają ich mnóstwo oraz są źródłem cennych mikroelementów.

Czerwona kapusta ma piękny, czerwono-fioletowy kolor. Jej główki nie są duże, mają twarde, zbite ze sobą liście. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, aktualnie uprawia się ją na całym świecie.

Co oczywiste, w Polsce szczególnie jest lubiana na Śląsku, gdzie podawana na ciepło (
"modro kapusta") jest niezbędnych dodatkiem do zrazów. To wartościowe warzywo, które warto na stałe wprowadzić do zdrowej, zbilansowanej diety.

Dlaczego surówka biskupia z czerwonej kapusty jest zdrowa?


Dlaczego czerwona kapusta powinna częściej gościć na naszych stołach?


A dlatego, że zawiera czerwone barwniki czyli antocyjany, które mają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki zaś przyczyniają się do starzenia organizmu.

Czerwona kapusta łączy w sobie bogactwo składników odżywczych warzyw kapustnych oraz antyoksydacyjne właściwości warzyw czerwonych. To właśnie czerwone barwniki zawarte w tej odmianie kapusty głowiastej – antocyjany sprawiają, że można ją nazwać warzywem zdrowia i młodości. Antocyjany mają bowiem właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Te zaś odpowiadają w znacznym stopniu za procesy starzenia się organizmu i powstawanie zmian nowotworowych w komórkach.

Czerwona kapusta jest świetny źródłem: potasu, siarki, wapnia, fosforu, sodu i magnezu. Zwiera również żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i fluor.
Jest w niej dużo witami, przede wszystki A i C oraz K. Są w niej też witaminy D i E, i witaminy z grupy B – B6, B12, tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3 – kwas nikotynowy) oraz kwas pantotenowy, cholinę (nazywaną również witaminą B4) i betainę.
Moim zdaniem to wystarczające powody, by często jeść czerwoną kapustę.
Najlepsza jest oczywiście na surowo w postaci surówek.

Jak przygotować zdrową i pyszną surówkę z kapusty?

Przygotowanie surówki z czerwonej kapusty nie jest trudne i czasochłonne. Wystarczy usunąć wierzchnie liście, następnie drobno ją poszatkować. By nieco zmiękła, należy przełóżyć ją do miski, lekko posolić i przez kilka chwil wygnieść dłońmi. Po kilku minut zmięknie i puści nieco soku. Teraz wystarczy do niej dodać pozostałe składnikilk, sos i wymieszać. By surówka nabrała pełni smaku należy ją odstawić na kilkanaście minut do lodówki przed podaniem.

Za kapusty czerwonej jak i białej można przyrządzić mnóstwo zdrowych surówek, ale też dań na ciepło. Bigos, kapuśniak, gołąbki, zapiekanki z kapustą świeżą i kiszoną, czy pieczona kapusta to tylko niektóre dania, które są przygotowywane na jej bazie. Wszystkie przepisy z kapustą znajdziesz w tym miejscu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

❤️💕💛 PASTY KANAPKOWE
są WYŁĄCZNIE dla osób, które lubią zdrowe i kolorowe jedzenie 🙂 Czyli dla Ciebie 🙂

NIE ma w nich mięska, jest za mnóstwo wartościowych składników, witamin i mikroelementów. Tak, białka w nich też jest sporo.

WSZYSTKIE pasty są łatwe i szybkie w przygotowaniu.
✅ Proporcje są świetnie dobrane.
✅ Składniki łatwo dostępne.
✅ Takich przepisów NIE ma nigdzie indziej, tylko u mnie.

Kliknij po PASTY KANAPKOWE

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.