Tropami zupy Mietka

  
1 5 5 2
2011-03-22
ok. 1 h
łatwe
Porcje: 6
Kuchnia europejska
Tropami zupy Mietka

Zalewajka na maślance Mietka Czytajło z Karczmy w sanockim Rynku
W forumową dyskusję o spróbowanej kiedyś przez kogoś zupie włączył się w pewnej chwili jej autor: „Przepis pochodzi jeszcze z ubiegłego wieku, stworzyłem go z tęsknoty za smakami i zapachami dzieciństwa i mam nadzieję, że w przyszłości wejdzie do kanonu potraw regionalnych Ziemi Sanockiej”
Po takich rekomendacjach nie mogłam nie zrobić tej zupy. Pyszna! Dodatek maślanki jest bardzo ciekawym smakowo pomysłem. Ale robiąc tę zupę, od razu sobie pomyślałam, ze koniecznie trzeba dodać do niej jakiś zielony akcent: szczypiorek lub zieloną cebulkę. A że miałam akurat sporą ilość świeżych grzybów leśnych (prawdziwki, kozaczki, maślaczki) – kilka sztuk pokroiłam w drobną kostkę, podsmażyłam na maśle i dodałam do zalewajki. Znakomite smakowo!Składniki na tropami zupy mietka

2 l wywaru warzywnego
1 l dobrej maślanki
4 łyżki pszennej mąki
4 ząbki czosnku
2 łyżeczki kminku
cebula
szczypiorek
kilka świeżych grzybów leśnych

Przygotowanie dania tropami zupy mietka

Do wrzącego wywaru warzywnego wlać maślankę, uprzednio zmiksowaną z mąką, czosnkiem i kminkiem. Zagotować i pogotować razem - wystarczy ok. 5 minut. Podawać z kulką gotowanych ziemniaków pure (najlepiej wczorajszych) przesmażonych z cebulką - kulka na środek miski.
Dodać posiekany szczypiorek.
Posiekać i podsmażyć na maśle grzyby.
Dodać do zalewajki.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.