Sajgonki z chrupiącymi warzywami - BEZ mięsa, BEZ smażenia

Sajgonki to potrawa, która przywędrowała do nas z Wietnamu. Sajgonki są też popularne w innych azjatyckich krajach. Kiedyś mogli sobie na nie pozwolić tylko zamożni mieszkańcy Azji. Sajgonki nazywane są też wiosennymi krokietami lub naleśnikami, a po angielsku "spring rolls". W Polsce nazwano je po prostu sajgonki i bardzo szybko podbiły nasze kubki smakowe :)
Sajgonki są robione z papieru ryżowego. Nadziewa się je mięsem, krewetkami, warzywami, a podaje z najróżniejszymi sosami i dipami. Można je smażyć i jeść na gorąco lub jak w tym przepisie - na surowo. Jeżeli lubisz sajgonki, możesz przygotować je własnoręcznie w domu. Przepis na sajgonki jest szybki, prosty i sprawdzony. Przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a efekt smakowy jest przepyszny. Poznaj przepis na pyszne sajgonki z warzywami :)
Te sajgonki nie są smażone, więc to idealna przystawka przed daniem głównym. A do tego są świetną propozycją dla wegetarian, ponieważ nie zawierają ani kawałeczka mięsa. No i są bardzo lekkie. Dlatego jeżeli jesteś na diecie, możesz urozmaicić swoje menu o takie smakowite sajgonki z warzywami.
Sajgonki są pełne chrupiących i zdrowych warzyw. Są w nich kolorowe papryki, świeży zielony ogórek, sałata rzymska, rzodkiewki. Świeżości nadaje koperek i szczypior. Pysznie, świeżo i lekko :)
Kuchnia azjatycka to gotowanie zdrowe i bardzo smaczne. W takich daniach pełno jest świeżych warzyw, ryżu i przypraw, które zaostrzają i podkreślają smak potraw. Przygotowując te bardzo dobre i lekkie sajgonki z warzywami, możesz szybko i łatwo rozpocząć znajomość z kuchnią azjatycką, która zamieni się w niezwykle smaczną przyjaźń :)
Składniki na sajgonki z chrupiącymi warzywami - bez mięsa, bez smażenia
10 dag sera żółtego
1 sałata rzymska
1 świeży ogórek
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
1 pęczek rzodkiewek
1 pęczek szczypioru
1 pęczek koperku
sos:
3 łyżki sosu sojowego
3 łyżki wody
1 papryczka chili
1 łyżka masła orzechowego
1 łyżka prażonego sezamu
1 łyżka posiekanego szczypioru
1 łyżka soku z limonki
Przygotowanie dania sajgonki z chrupiącymi warzywami - bez mięsa,
... bez smażenia
- Przygotuj sos. Papryczkę chili pokrój w bardzo drobną kostkę. Dodaj do pozostałych składników i umieść w zakręcanym słoiku. Potrząśnij nim kilka razy, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły.
- Sałatę rzymską pokrój wzdłuż na paski. Ogórka obierz i pokrój w słupki. Ser żółty pokrój w słupki. Rzodkiewki pokrój w plasterki. Obie papryki pokrój w paski. Szczypior i koprek pokrój na odcinki ok. 4 cm długości.
- Płaty papieru ryżowego pojedynczo zanurzaj w wodzie. Na każdym arkuszu układaj po kilka plasterków rzodkiewki, po kilka pasków sałaty rzymskiej, pasek ogórka, pasek sera żółtego, szczypior i koperek. Papier ryżowy zawijaj - formuj rulonik z obu stron zamknięty.
- Podawaj na zimno z sosem.
Rada: Sajgonki możesz też podać na gorąco. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim sajgonki na złoty kolor.
![]() Sajonki, czyli farsz zawinięty w papier ryżowy, to doskonała przekąska. Te sajgonki są pyszne, proste i szybkie w przygotowaniu oraz bardzo, bardzo lekkie :) |
Zdjęcia i pomysł Kamila Dąbrowska
Przepis zawiera lokowanie produktu
Karkówka pieczona z warzywami
Pyszna i soczysta. Pachnąca ziołami i czosnkiem. Szybka i łatwa w przygotowaniu (nie licząc czasu pieczenia). Odświętna karkówka na co dzień :) Bo każda okazja, każdy obiad może być małym świętem w rodzinnym gronie.
Przygotowanie tej karkówki, jak również innych potraw będzie łatwiejsze i szybsze, jeśli użyjesz ostrych noży - które pozwolą Ci szybko i łatwo pokroić warzywa na kawałki...
Kalafior faszerowany mięsem mielonym
Kalafior to bardzo fajne warzywo. Jest smaczny. Ma niesamowite zastosowanie w kuchni. No i nie ma co ukrywać, że go lubimy :)
Z kalafiora można robić zupy, steki, kotlety, gotować w wodzie lub na parze, piec. Zwolennicy slow food przygotowują z niego nawet ciasto do pizzy.
W tym przepisie kalafior występuje w nowej roli. Niezwykle smacznej roli :) Bo to jest kalafior faszerowany mięsem...
Gulasz z gotowanej karkówki z marchewkami i batatami
Gulasz to danie narodowe kuchni węgierskiej. Pierwsze przepisy na gulasz powstały setki lat temu. Gluasz był głównym posiłkiem pasterzy i rolników. Przepisy na gulasz powoli opanowały całe Węgry, a potrawa dumnie wkroczyła do bogatych domów. Gotowano go w garnku, a czasem w kociołku na świeżym powietrzu.
Ale czemu gulasz nazywa się gulasz? Otóż na wypasane mówiono wówczas "gulya", a na...