Przypkowska zupa cebulowa
Jest to zupa-legenda; rdzennie polska, odmienna od wszystkich innych cebulowych, o bardzo złożonym smaku, który się długo pamięta. Aromatyczna, pachnąca goździkami i imbirem, mocna, ostra i esencjonalna. Brązowa, w kolorze karmelu. Podawana w bulionówkach, jest świetnym entree do uroczystego obiadu, zaostrzającym apetyt, rozbudzającym zmysł smaku.
To zupa dla koneserów
Zawdzięczamy ten przepis Tadeuszowi Przypkowskiemu (1905-1977) herbu Radwan, z Jędrzejowa na Kielecczyźnie, który był historykiem sztuki, wielbicielem zegarów i …. kuchni. Autor przepisu nazywał ją „cebulową na chlebie Kopernika”, nawiązując do faktu, że polski astronom, oprócz swoich zainteresowań astronomicznych, zasłynął jako autor receptury chleba razowego (dodawanego do tej zupy). U Przypkowskich, podczas bardzo uroczystych obiadów zamiast paluszków, do tej zupy podawano wykrojone z ciasta i upieczone herby gości.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na przypkowska zupa cebulowa
4 małe kromki razowego chleba
3 łyżki masła
2 l rosołu
gałka muszkatołowa, imbir mielony, zmielone goździki, kminek, pieprz, sól
Przygotowanie dania przypkowska zupa cebulowa
...
Pokrojoną w półplasterki cebulę przysmaża się na dwóch łyżkach masła na złoty kolor.Kromki razowego chleba kroi się w kostkę i obsmaża na łyżce masła, tak aby powstały chrupiące grzanki.
Łączy się grzanki z cebulą i wrzuca do gotującego się na malutkim ogniu rosołu. Gotuje się, aż wszystkie składniki będą tak miękkie, że właściwie rozpadną się, co najmniej półtorej godziny. Na koniec przeciera się zupę przez sito i przyprawia gałką muszkatołową, imbirem, szczyptą zmielonych goździków, szczyptą kminku, pieprzem i solą.
Podaje się z kminkowymi paluszkami.