Gochujang


1 5 5
2021-07-22
5 minut + 60 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Gochujang

Gochujang to jeden z najpopularniejszych dodatków do dań kuchni koreańskiej. Opakowanie gochujang znajduje się w prawie każdym domu w Korei. Koreańską pastą z chili i soi podkreśla się smak różnych dań, nadając im ostrość. Dowiedz się, z czego składa się pasta gochujang, do czego ją stosować i poznaj łatwy i sprawdzony przepis :)

Gochujang - co to jest?


Tradycyjna pasta gochujang, zwana także kochujang, to połączenie czerwonych papryczek chili, fermentowanej soi, kleistego ryżu i soli. Ma bardzo ostry smak z wyczuwalną słodką nutą. Konsystencja kochujangu jest zwarta i aksamitna.

Pierwowzór pasty gochujang datuje się już na IX wiek. Robiono wówczas podobną pastą z czarnej papryki i nazywano ją pieprzową. Pasta gochujang używana jest w Korei prawdopodobne od końca XVIII wieku. W tamtym czasie na tereny dzisiejszej Korei zostały sprowadzone ostre papryczki chili. Tradycyjny przepis na gochujang polegał na fermentacji składników w specjalnych naczyniach ceramicznych nazywanych jangdok. Pasta dojrzewała na słońcu. Obecnie proces produkcji pasty gochujang jest bardzo podobny.

Głównym składnikiem pasty gochujang jest papryczka chili, która wykazuje wiele dobrych dla zdrowia właściwości. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Wspomaga pracę układu krążenia, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także reguluje poziom cukru we krwi. Chili zwiera sporo kapsaicyny, która ma wpływ na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Papryczkę chili można kupić świeżą, w formie suszonych płatków lub proszku. Doprawiając nią potrawy, trzeba pamiętać o jej wielkiej mocy. Już niewielka ilość tej ostrej przyprawy wystarczy, aby danie było bardzo ostre.

Gochujang - przepis


Koreańczycy robią pastę gochujang własnoręcznie. W Azji jest to łatwiejsze, ponieważ w większości sklepów można kupić sfermentowaną soję oraz pozostałe składniki potrzebne do ostrej koreańskiej pasty. W Polsce pasta gochujang jest trudno dostępna i dość droga. Poznaj sprawdzony przepis, jak zrobić gochujang, która smakuje jak ta prawdziwa koreańska.

  • Przepis na gochujang to tylko kilka bardzo prostych kroków, które nie sprawią żadnych problemów.
  • To bardzo szybki przepis na ostry kochujang. Pastę robi się bardzo szybko, ale zanim jej spróbujesz, odstaw ją na godzinę.
  • Lista składników została dostosowana do naszego rynku. Produkty są tak dobrane, aby Twoja domowa ostra pasta miała taki sam smak jak koreańska pasta z chili i soi. Składniki są w sklepach przez cały rok, więc kochujang możesz robić bez względu na porę roku.

Gochujang - zastosowanie


Koreańczycy używają pasty gochujang do wielu różnych dań. To dobry dodatek do dań z ryżem jak na przykład bibimbap. Świetnie smakuje z makaronem z ciasta ryżowego, czyli tteokbokki. Kochujang dodaje się też do sałatek, zup i gulaszy. Ostry gochujang można wymieszać ze składnikami dania lub skropić nim gotową potrawę. Pastę gochujang stosuje się także jako marynatę do mięs. Sprawdzi się w daniach mięsnych na grilla.

Pasta kochujang nada Twoim daniom ostrego i jednocześnie słodkiego smaku. Dzięki niej potrawy zyskają wyrazisty smak. Jeżeli lubisz pikantne dania, wybierz ten sprawdzony przepis na ostrą koreańską pastę z chili, czyli gochujang :)


Składniki na gochujang

3 ząbki czosnku wyciśniętego
2 łyżki mielonego chili
1 łyżka jasnej pasty miso
1 łyżka miodu
1 łyżka wina ryżowego
1 łyżeczka sosu sojowego
1 łyżeczka oleju sezamowego

Przygotowanie dania gochujang

...

  • Czosnek przeciśnij przez praskę i przełóż do miseczki.
  • Wlej wino ryżowe, sos sojowy i miód. Wymieszaj.
  • Dodaj chili i dokładnie wymieszaj, aż powstanie pasta.
  • Odstaw na godzinę.
  • Wlej olej sezamowy i wymieszaj. Jeżeli pasta będzie zbyt gęsta, dodaj trochę wody.
  • Dodawaj do dań kuchni koreańskiej i nie tylko.


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.