» Przepisy » Ciasta i ciastka » Torty » Pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny

Pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny


  
1 5 5 37
2014-07-23
2 godziny + kilka godzin oczekiwania
średniołatwe
Porcje: torcik o średnicy ok. 25 cm
Kuchnia europejska
Pavlova (pavlowa)  - przepis klasyczny

Pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny, to wyjątkowy, bardzo modny deser. Torcik bezowy z bitą śmietaną i owocami jest kapryśny i wymaga uwagi. Ale to coś absolutnie zachwycającego. Nazwa deseru pochodzi od nazwiska Anny Pawłowej - tancerki, dla której został po raz pierwszy przygotowany. Uważa się, że pochodzi z Australii lub Nowej Zelandii.

Dobrze zrobiona Pavlowa jest krucha z zewnątrz, z wilgotnym i miękkim środkiem. Ma dużo bitej śmietany i mnóstwo owoców. Warto spróbować ją zrobić, ale trzeba zrobić to uważnie!


Składniki na pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny

6 białek z dużych jajek (powinny być w temperaturze pokojowej)
300 g drobnego cukru
3 łyżeczki skrobi (lub mąki) kukurydzianej (lub mąki ziemniaczanej)
1 łyżeczka octu winnego

nadzienie:
1/2 litra śmietanki kremowej 30% lub 36% - mocno schłodzonej (co najmniej kilka godzin w lodówce)
2 szklanki owoców sezonowych (jagody, porzeczki, borówki, maliny, jeżyny, truskawki, poziomki, etc.) - lekko schłodzonych

Przygotowanie dania pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny

...

  1. Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza, płaską blachę wyłóż papierem do pieczenia, narysuj na nim koło o średnicy około 23 cm
  2. Białka ubij aż do powstania ładnej, sztywnej piany, na której będą się tworzyć przyjemne czubki.
  3. Stopniowo dodawaj cukier, po 1 łyżce i miksuj dokładnie po dodaniu każdej porcji. Po dodaniu ostatniej porcji miksuj pianę na najwyższych obrotach przez 2 minuty. Piana powinna być sztywna i lśniąca.
  4. Na pianę przesiej skrobię kukurydzianą i wlej ocet winny. Dokładnie, ale delikatnie wymieszaj trzepaczką albo mikserem na najniższych obrotach
  5. Ułóż masę w narysowanym kręgu, tak aby tworzyła placek. Szpatułą wyrównaj brzegi i wierzch - postaraj się to zrobić maksymalnie szybko.
  6. Wstaw do gorącego piekarnika na środkową półkę (to ważne, dzięki temu beza upiecze się równomiernie) i od razu obniż temperaturę do 150 stopni Celsjusza. Piecz przez 75 minut.
  7. Wyłącz piekarnik, uchyli drzwiczki i pozwól bezie całkiem ostygnąć - przez minimum godzinę. Beza upieczona w ten sposób będzie miała chrupiący wierzch, w środku zaś będzie wypełniona lekko wilgotną, miękką pianką. I ładnie się lekko zapadnie w środku, tworząc miejsce na nadzienie.
  8. Ubij mikserem zimną śmietankę - zacznij na wolnych obrotach, kiedy powiększy swoją objętość o połowę, zwiększ obroty i ubij do otrzymania zwartej, puszystej bitej śmietany. Jeśli chcesz, by bita śmietana była słodka, pod koniec ubijania dodaj do niej 2-3 łyżki drobnego cukru (ale nie pudru) i ubijaj na wysokich obrotach do końca.
  9. Na bezę (całkowicie wystudzoną) wyłóż bitą śmietanę, na niej rozłóż owoce. Podawaj od razu.
  10. Jeśli chcesz Pavlową przygotować wcześniej, nie nakładaj na nią od razu śmietany i owoców, ale dopiero przed podaniem. W ten sposób beza będzie krucha, a śmietana zwarta.

Ważne informacje
Miskę przed ubijaniem warto odtłuścić przecierając przekrojoną cytryną i przetrzeć papierowym ręcznikiem kuchennym. Miska, w której będą ubijane białka, musi być sucha.



Pavlowa - przepis klasyczny - etap 1

Białka powinny mieć temperaturę pokojową. Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 2

Białka ubij aż do powstania ładnej, sztywnej piany, na której będą się tworzyć przyjemne czubki.
Stopniowo dodawaj cukier, po 1 łyżce i miksuj dokładnie po dodaniu każdej porcji. Po dodaniu ostatniej porcji miksuj pianę na najwyższych obrotach przez 2 minuty. Piana powinna być sztywna i lśniąca.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 3

Na pianę przesiej skrobię kukurydzianą i wlej ocet winny.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 4

Dokładnie, ale delikatnie wymieszaj trzepaczką albo mikserem na najniższych obrotach




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 5

Ułóż masę w narysowanym kręgu, tak aby tworzyła placek. Szpatułą wyrównaj brzegi i wierzch - postaraj się to zrobić maksymalnie szybko.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 6

Wstaw do gorącego piekarnika na środkową półkę (to ważne, dzięki temu beza upiecze się równomiernie) i od razu obniż temperaturę do 150 stopni Celsjusza. Piecz przez 75 minut.
Wyłącz piekarnik, uchyli drzwiczki i pozwól bezie całkiem ostygnąć - przez minimum godzinę. Beza upieczona w ten sposób będzie miała chrupiący wierzch, w środku zaś będzie wypełniona lekko wilgotną, miękką pianką. I ładnie się lekko zapadnie w środku, tworząc miejsce na nadzienie.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 7

Ubij mikserem zimną śmietankę - zacznij na wolnych obrotach, kiedy powiększy swoją objętość o połowę, zwiększ obroty i ubij do otrzymania zwartej, puszystej bitej śmietany. Jeśli chcesz, by bita śmietana była słodka, pod koniec ubijania dodaj do niej 2-3 łyżki drobnego cukru (ale nie pudru) i ubijaj na wysokich obrotach do końca.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 8

Na bezę (całkowicie wystudzoną) wyłóż bitą śmietanę.




Pavlowa - przepis klasyczny - etap 9

Na śmietanie ułóż owoce. Podawaj najlepiej od razu. Po co czekać na to, co dobre i zmysłowe :)

Post użytkownika MniamMniam.pl.


P.S. A jeśli nie wiesz, o co chodzi z pomarańczowymi drzewkami na rozdrożach i łąkach malachitowych, to posłuchaj tej piosenki. Wtedy będziesz wiedzieć :)



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pavlova (pavlowa) - przepis klasyczny - komentarze

~Piotr
~Piotr
9.08.2018 10:40
Witam, Panie Grzegorzu, moje pierwsze upieczone ciasto w życiu i pełen sukces :) Co może być powodem że zewnętrzna część a w zasadzie końce są lekko gumowe?
~Gość
~Gość
10.08.2018 14:40
Hej Piotr :) Stawiałbym za nieco za niską temperaturę lub za krótki czas w piekarniku :)
~Kinga
~Kinga
3.04.2018 19:41
Czym można zastąpić ocet winny i w jakiej ilości? Oraz czy owoce mrożone będą się nadawać?
~Kinga
~Kinga
3.04.2018 19:06
Witam. Czy do dekoracji bezy można użyć owoców mrożonych czy one zmienią jakoś konsystencje śmietanki? I czy ocet winny może zostać zastąpiony sokiem z cutryny lub octem jabłkowym(jak z proporcjami)?
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
4.04.2018 12:07
Hej Kinga :) Ocet winny można zastąpić w takiej samej ilości octem jabłkowym lub sokiem z cytryny. Owoce mrożone raczej nie nadają się do dekoracji, bo puszczają za dużo soku. Łap uśmiechy :)
~Tessa
~Tessa
16.03.2018 13:57
A czy powinna w trakcie pieczenia wyciec z krążków słodka ciecz?
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
19.03.2018 11:14
Hej Tessa :) Podczas pieczenia z krążków nie powinno się nic wydobywać.
~Anna
~Anna
4.10.2017 16:25
a czy moze być cukier brązowy zamiast białego?☺
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
4.10.2017 17:44
Hej Anna :) Może być cukier brązowy :) Pavlova będzie miała wtedy ciemniejszy kolor :) łap uśmiechy :)
~Monia
~Monia
21.09.2017 13:23
Jeżeli beze chce upiec dzień wcześnie to powinnam ja przykryć czy może stać bez??
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
22.09.2017 09:12
Hej Monia :) Nie trzeba przykrywać bezy :) łap uśmiechy :)
~Grazyna
~Grazyna
21.05.2017 00:01
...Pierwszy raz pieklam dzis Pavlowa i mialam obawy czy sie uda...ale wierzcie mi ,ze zastosowalam sie do wskazowek P. Grzegorza i wyszla cudowna...jesli chodzi o mąke to dalam 3 lyzeczki ziemniaczanej..Polecam napewno sie uda
~Gość
~Gość
27.03.2015 22:58
Boska !!! dziś też piekłam bezę, moją pierwszą w życiu :-) następnym razem będzie Pavlova !
miodzianka
miodzianka
18.03.2015 09:02
W przepisie jest 6 białek z dużych jajek:300 g drobnego cukru:3 łyżeczki mąki ziemniaczanej A chcę użyć tylko 4 białka jakie proporcje cukru i mąki dodać czy nic się nie zmienia
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
18.03.2015 10:31
Miodzianko pozostałe składniki należ zmniejszyć o 1/3, czyli na 4 białka trzeba dodać: 200g cukru, 2 łyżki mąki, 2/3 łyżeczki octu winnego. Pozdrawiam i udanej Pavlovej :)
leeloo5
leeloo5
5.12.2014 11:10
Pavlova zawsze na czasie, czy to latem z owocami sezonowymi czy zimą z pomarańczami i mandarynką. Grunt aby owoce były kwaskowe .
AnnaSoledad
AnnaSoledad
29.11.2014 21:51
Kiedy przeczytałam opis tego ciasta, nieco się przeraziłam i powiem szczerze, że miałam obawy, co do tego, czy jednak się uda, ponieważ mój piekarnik lubi płatać figle. Natomiast, im dłużej spoglądałam na jego zdjęcie, tym bardziej pragnęłam go upiec. Owocowa, kolorowa bomba tak zachęcała, że w końcu się poddałam. I to była najlepsza decyzja, jaką w życiu podjęłam. Udało się za pierwszym razem, wyszło piękne, kruchutkie, takie jak na zdjęciach. Do tego stopnia cieszyło oko, że szkoda go było zjeść, jednak zapach był tak piękny, że nieskonsumowanie go było absolutnie niemożliwe. Sądzę, że nie ma sensu zamartwiać się lub powstrzymywać z obawy przed tym, czy faktycznie się uda. Przepis jest wyczerpujący, opisany jest każdy krok, a podczas pieczenia wystarczy dokładnie obserwować, jak ciasto reaguje, aby ostatecznie można było szybko zareagować, na przykład, zmniejszając temperaturę. Tort był przepyszny, wspaniały. Zniknął w mig, mimo tego każdy go jeszcze długo wspominał. Zamierzam piec go jeszcze wiele razy. Jest tak elegancki, że nada się na niejedno przyjęcie. Takie cudo trzeba pokazać światu! Naprawdę wspaniały tort!
szarloteella
szarloteella
5.11.2014 19:02
Przepis świetny!!! Właśnie takie krok po kroku uchronił mnie od popełnienia błędu i beza wyszła piękna. Popękana, lekko kremowa, wybrałam figi i winogron jako owoce:). Przepis polecam i myślę o nowych wariacjach tego grzechu wartego ciacha:)
~lenusia
~lenusia
20.09.2014 19:33
Zrobiłam dziś od niechcenia na urodziny córek jak drugie ciasto po torcie. Wyszło doskonale i zaniknęło w tempie expressowym . Wszyscy byli zachwyceni. :)
AnnaMarlena
AnnaMarlena
28.08.2014 08:24
Pinie wygląda ze świeżymi owocami. Teściowa robi podobny szybki tort czyli zawsze trzyma w zanadrzu tort bezowy jak ma niespodziewanych gości ubija śmietanę lub śnieżkę i na to kładzie jagody ze słoika :) Pycha :D
monique_kw
monique_kw
27.08.2014 19:36
Wszystko fajnie! tylko czegoś nie rozumiem pisze Pan cytuje '3 łyżeczki skrobi (lub mąki) kukurydzianej (lub mąki ziemniaczanej)' dla większości mam karmiących swoje niemowlaczki różnica miedzy maka kukurydziana a skrobia kukurydziana jest znaczna, dla tych co nie wiedza to powiem, ze skrobia kukurydziana i tudzież jej lepszy odpowiednik - maizena koloru białego po ugotowaniu daje podobnie do skrobi ziemniaczanej kleik typu kisiel, maka kukurydziana ma konsystencje grudkowata nie tylko po ugotowaniu ale nawet po nawilgnięciu w czymś - robiłam dzieciom kukurydziane ciastka stad wiem! Jeśli zatem wymieszam make z białkami to logicznie rzecz biorąc piana opadnie pod ciężarem maki lub będą w niej grudki?! Wiec boje się ze maka kukurydziana nie jest dobrym rozwiązaniem a na zdjęciu wsypał Pan jednak coś żółtego??? Mogę prosić o pomoc bo sama boje się eksperymentować!!! Ps. Beza jest wredna do upieczenia jeszcze nigdy mi się nie udała - ja mam przepis z maka kartoflana. Maz lubi wiec spróbuję zrobić z Pana przepisu, ale to naprawdę ostatni raz!!! Jeśli nie wyjdzie, to zaklinam się, ze już nigdy więcej!!! Dziękuje z góry za rade. Monia
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
28.08.2014 08:45
Monique, Grzegorz w swojej Pavlovej faktycznie użył mąki kukurydzianej. Jeśli chodzi o Twoje wątpliwości: zwróć uwagę na ilość, jaką się dodaje - 3 łyżeczki, drugą sprawą jest, że dobrze ubite białka do Pavlovej lub na bezy są bardzo stabilne i mąka lub kakao nie są w stanie obciążyć bezy i spowodować jej opadnięcie, no i trzecia sprawa mąkę należy przesiać. Klasycznie do Pavlovej używa się właśnie skrobi kukurydzianej, ale spokojnie można użyć ziemniaczanej i jak widać na załączonym przykładzie mąki kukurydzianej ;) Powodzenia z Pavlovą, ja wierzę, że uda Ci się tym razem :)
~Gość
~Gość
26.08.2014 22:41
Wspaniale. Zawsze chciałam zrobić ale jakoś nie mam odwagi bo nawet małe cisteczkowe bezy mi nie wychodziły... Moze jeszcze spróbuję...
szparagolove
szparagolove
25.08.2014 12:45
Jejku jak ten torcik wygląda smakowicie, uwielbiam borówki oraz maliny w tortach i różnych ciastach. Do tego jakaś owocowa herbatka z teekanne czy z innej firmy i dzień staje się piękniejszy. Podejrzewam, że przepis wypróbuje podczas najbliższego weekendu.
leeloo5
leeloo5
6.08.2014 19:52
Klasyka gatunku. Zawsze balam się pieczenia bazy, ten strach zaszczepiła we mnie mama, której beza nigdy nie wyszła. , a która beze kochała. Jakież było jej zdziwienie gdy zaprosiłam ja i na stole wylądowała pavlowa.zachwytom nie było końca. Od tamtej pory pavlowa jest częstym gościem w naszym domu - i mama też; ) A że ciotka namiętnie piecze pączki toteż białek mi nie braknie:)
Anulak
Anulak
30.07.2014 12:05
Mam pytanie dotyczące składnika a konkretnie mąki kukurydzianej. W przepisie podajesz Grzegorzu mąkę, w nawiasie skrobię kukurydzianą, a są to, tak mi się wydaje, dwa różne składniki. Na zdjęciu wyraźnie widać, że sypiesz mąkę - bo żółta :-). Czy to wszystko jedno czego dodam ?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
30.07.2014 12:17
Hej Anulak :) Tak, to jest mąka kukurydziana. Ale to wszystko jedno, można też użyć mąki ziemniaczanej :) Jesteś bardzo spostrzegawcza :) Dziękuję za dobre pytanie. Życzę udanych bez :)
~Monika
~Monika
28.07.2014 10:59
A piec należy w piekarniku z termoobiegiem, czy lepiej góra/dół?
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
28.07.2014 11:09
Cześć Moniko :) Lepiej nie piec bezy w piekarniku z termoobiegiem. Góra-dół ładnie wysuszy bezy, a w przypadku Pavlovej również delikatnie upiecze. Dla bez najbardziej zabójcza jest za wysoka temperatura, a termoobieg właśnie powoduje jej podwyższenie i nie zawsze łatwo zapanować nad nim ;) Pozdrawiam :)
miodzianka
miodzianka
24.07.2014 15:37
Ja bym dodała jeszcze jeden składnik więcej pewności w swoje umiejętności bo jeszcze dobra i super pavlowa jeszcze mi nie wyszła
justycja
justycja
23.07.2014 22:16
A dlaczego do kremówki nie może być cukier puder?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
24.07.2014 07:18
Hej Justycja :) Moim zdaniem cukier kryształ bardziej utrwala bitą śmietanę i sprawia, że jest bardziej puszysta :) Od zawsze używam drobnego cukru kryształu. Ale jeśli Tobie wychodzi bita śmietana z cukrem pudrem, ubijaj ją właśnie tak. Liczy się przede wszystkim efekt :)
stefania2409
stefania2409
23.07.2014 21:56
Ja piekę podobną ,tylko na kruchym spodzie i tylko z porzeczkami , ale bez śmietany z samą beza ,ale muszę wypróbować te od pana panie Grzegorzu ,wygląda wyśmienicie . A te owoce akurat teraz są , aż ślinka cieknie ....
~Daria
~Daria
23.07.2014 20:57
wygląda obłędnie! Pozdrawiam :)
~wisienka
~wisienka
23.07.2014 21:11
Jadłam kiedyś w Irlandii z kremem truskawkowym na bazie śmietany- POEZJA, nigdy więcej czegoś tak pysznego nie jadłam