» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Ogórki » Pasteryzacja w piekarniku

Pasteryzacja w piekarniku


1 5 5
2020-10-14
Pasteryzacja 30 minut + studzenie
bardzo łatwe
Porcje:
Kuchnia europejska
Pasteryzacja w piekarniku

Pasteryzacja w piekarniku to łatwy i skuteczny sposób na zachowanie smaków lata w słoikach z domowymi przetworami. Pasteryzowanie słoików w piekarniku nie zajmuje wiele czasu i pozwala na zachowanie porządku w kuchni, o który tak trudno przy pasteryzacji na mokro. Poznaj sekrety i porady jak skutecznie pasteryzować słoiki w piekarniku :)

Pasteryzacja - co to jest?


Nazwa tej znanej metody pochodzi od nazwiska Ludwika Pasteura, który jako pierwszy opisał jak zachować świeżość jedzenia za pomocą podgrzewania i hermetyzacji. Pasteryzacja to proces, w czasie którego konserwuje się żywność. Pasteryzacja polega na podgrzaniu produktów do odpowiedniej temperatury, aby usunąć lub zahamować rozwój bakterii oraz przedłużyć trwałości jedzenia. W czasie pasteryzacji smak żywności nie zmienia się i zostają zachowane ich wartości odżywcze.

Pasteryzacja w piekarniku - porady i przygotowanie


Pasteryzacja przetworów w piekarniku to bez wątpienia metoda prosta, szybka i nie sprawiająca żadnych problemów. Sposób ten nazywa się także pasteryzacją na sucho. Poznaj kilka zasad skutecznej pasteryzacji w piekarniku:

  • Do pasteryzowania w piekarniku używaj słoików typu twist-off. Słoiki i nakrętki powinny być gładkie, bez uszkodzeń i zarysowań.
  • Unikaj weków, do których zamknięcia potrzebna jest guma lub uszczelki. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zniszczeniu.
  • Słoiki z przetworami, które chcesz zapasteryzować, wcześniej dokładnie umyj, a najlepiej wyparz wrzątkiem. Tak samo zrób z nakrętkami. Słoiki powinny być całkowicie suche, zanim włożysz do nich przetwory.
  • Słoików nie zapełniaj przetworami po brzegi. Zostaw około 2 cm wolnego miejsca.
  • Jeżeli słoiki z przetworami są zimne, wstaw je do chłodnego piekarnika. Lekko ciepłe słoiki możesz wstawić do nagrzanego piekarnika.

Pasteryzacja w piekarniku elektrycznym i z termoobiegiem


Pasteryzowanie w piekarniku można zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym, a drugim natomiast pasteryzacja słoików w piekarniku z termoobiegiem.

  • Pasteryzacja w piekarniku elektrycznym
    Przetwory ustaw na blasze. Wstaw do zimnego piekarnika, rozgrzej go do 130 stopni i pasteryzuj je 30 minut. Uchyl drzwiczki i pozostaw słoiki w piekarniku do wystygnięcia
  • Pasteryzacja w piekarniku z termoobiegiem
    Ostygnięte słoiki z przetworami ustaw na blasze w odległości od siebie i wstaw do zimnego piekarnika. Rozgrzej go na funkcji termoobieg do 120 stopni C. Włącz minutnik na 20 minut. Słoiki z przetworami zostaw w piekarniku, uchulając drzwiczki, aż całkowicie ostygną.

Pasteryzacja w piekarniku - temperatura


Jeżeli zdecydujesz się na pasteryzowanie słoików w piekarniku, temperaturę ustaw na 130 stopni. Pasteryzowanie w piekarniku z termoobiegiem powinno przebiegać w temperaturze 120 stopni.

Pasteryzacja w piekarniku - czas


Pasteryzowanie słoików w piekarniku elektrycznym powinno trwać 30 minut. Tyle samo czasu przetwory muszą zostać w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami i stygnąć. Pasteryzowanie w piekarniku z termoobiegiem trwa 20 minut. W tym przypadku przetwory również powinny zostać w piekarniku, aż ostygną.

Co można pasteryzować w piekarniku?


W piekarniku możesz zapasteryzować różne przetwory. Dzięki pasteryzacji w piekarniku przedłużysz trwałość przetworów z mięsa. Ogórki, także kiszone, papryka, śliwki czy gruszki w zalewie octowej będą pyszne i zdrowe.

  • Pasteryzacja w piekarniku mięsa
    Mięso powinno być upieczone, usmażone lub ugotowane. Pasteryzując przetwory z mięsa w piekarniku elektrycznym, możesz wydłużyć ich trwałość. Pierwszego dnia pasteryzuj słoiki 60 minut w temperaturze 130 stopni C. Drugiego dnia 40 minut w tej samej temperaturze, a trzeciego 30 minut.
  • Pasteryzacja ogórków w piekarniku
    Przetwory z ogórków możesz zapasteryzować w piekarniku, aby na dłużej zachowały swój smak, były chrupiące i po prostu pyszne. Pamiętaj, aby czas pasteryzacji nie był zbyt długi, ponieważ ogórki staną się miękkie i stracą swoje właściwości odżywcze. W ten sposób możesz zapasteryzować nie tylko ogórki, ale i śliwki lub gruszki. Przetwory zalej gorącą zalewą octową, zakręć i wstaw do zimnego piekarnika. Małe słoiki pasteryzuj w temperaturze 130 stopni około 15 minut, a większe 20 minut. Zostaw je w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.
  • Pasteryzacja ogórków kiszonych w piekarniku
    Ogórków kiszonych nie trzeba pasteryzować w piekarniku. W ogórkach kiszonych konserwantem jest sól. Możesz jednak zatrzymać proces kiszenia w takim momencie, w jakim chcesz, aby były ukiszone. Po dwóch lub trzech dniach kiszenia ogórki można zapasteryzować. Pasteryzacja ogórków kiszonych w piekarniku powinna trwać 30 minut w temperaturze 130 stopni C. Słoiki z ogórkami kiszonymi ostudź w piekarniku, lekko uchylając drzwiczki.
  • Pasteryzacja papryki w piekarniku
    Dzięki pasteryzacji przetwory z papryki będą miały dłuższą trwałość, a warzywa będą chrupiące i zachowają wszystkie swoje wartości odżywcze. Słoiki z papryką zakręć i wstaw do zimnego piekarnika. Małe słoiki pasteryzuj w temperaturze 130 stopni około 15 minut, a większe 20 minut. Zostaw je w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Zapasteryzowaną paprykę w piekarniku przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
  • Pasteryzacja grzybów w piekarniku
    Jeżeli lubisz przetwory z grzybów, możesz je zapasteryzować, aby przedłużyć ich trwałość. Pasteryzacja grzybów w piekarniku nie jest trudna. Słoiki z duszonymi grzybami lub w sosie własnym powinny być pasteryzowane trzy razy. Słoiki z grzybami ustaw na blasze, wstaw do zimnego piekarnika i rozgrzej go do 130 stopni C. Grzyby pasteryzuj 40 minut. Ostudź je w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Pasteryzację grzybów w piekarniku powtórz jeszcze dwa razy w dobowych odstępach.

Pasteryzacja w piekarniku to łatwy, szybki i czysty sposób na doskonałe domowe przetwory, które przypomną smak lata w zimowe dni. Jeżeli jeszcze nigdy nie pasteryzowałaś przetworów na sucho, czyli w piekarniku, czas to zmienić. Dzięki tym wszystkim zasadom i poradom jak pasteryzować w piekarniku, ta metoda nie sprawi Ci żadnych problemów :)


Składniki na pasteryzacja w piekarniku

Słoiki z domowymi przetworami - ogórki, papryka, grzyby, mięsne

Przygotowanie dania pasteryzacja w piekarniku

...

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Pasteryzacja słoików w piekarniku jest bardzo łatwa. Poznaj zasady pasteryzowania przetworów w piekarniku:

  • Na blasze do pieczenia ustaw słoiki z przetworami zakrętką do góry. Zachowaj między nimi odstęp i ustaw tak, aby nie dotykały ścianek piekarnika. Blachę możesz wyłożyć ściereczką lub papierem do pieczenia.
  • Blachę wstaw do piekarnika. Ustaw temperaturę na 130 stopni C. Czas pasteryzacji zacznij liczyć od momentu nagrzania się piekarnika.
  • Słoiki pasteryzuj w piekarniku 30 minut.
  • Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika i pozostaw w nim przetwory, aż całkowicie ostygną.
  • Kiedy słoiki z przetworami ostygną, ostrożnie wyjmij je z piekarnika i przestaw na deskę lub ściereczkę. Dokręć nakrętki i odstaw do góry dnem, aż będą zimne.
  • Zapasteryzowane słoiki z przetworami przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Jak pasteryzować w piekarniku?

Przetwory ustaw na blasze, zachowując odstępy. Wstaw do zimnego piekarnika i rozgrzej go do 130 stopni C. Pasteryzuj 30 minut, od kiedy piekarnik będzie gorący. Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i zostaw do ostygnięcia na 30 minut. Ostrożnie wyjmij blachę z piekarnika, przestaw na deskę lub ściereczkę i odstaw do całkowitego ostygnięcia.

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzowanie słoików w piekarniku polega na podgrzaniu ich do temperatury 130 stopni. Słoiki powinny pozostać w niej 30 minut i tyle samo studzić się w piekarniku przy otwartych drzwiczkach. Po tym czasie należy wyjąć słoiki i odstawić je na blat, aby zupełnie wystygły.

Pasteryzacja w piekarniku - ile czasu?

Pasteryzacja w piekarniku powinna trwać od 30 do 40 minut. Czas licz od momentu nagrzania się piekarnika.

Pasteryzacja w piekarniku - jaka temperatura?

Aby pasteryzacja w piekarniku była skuteczna, powinna odbywać się w temperaturze 130 stopni C.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.