Omlet z fetą i pieczoną papryką
Składniki na omlet z fetą i pieczoną papryką
kawałek fety - około 10 dag
6 jajek
2 czubate łyżki gęstej i kwaśnej śmietany
świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżki masła
do dekoracji:
kilka listków bazylii bądź łyżka drobno posiekanego szczypiorku
Przygotowanie dania omlet z fetą i pieczoną papryką
Papryki kroję na ćwiartki, usuwam nasiona i białe błonki. Kładę skórą do góry na blasze, rozpłaszczam, naciskając dłonią, wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (najlepiej nastawionego na "grill") i piekę około 20-30 minut aż skóra będzie prawie cała czarna. Należy paprykę doglądać co kilka minut, by nie doprowadzić do ich całkowitego spalenia.Kiedy skóra prawie całkiem czarna i są na niej bąble, wyjmują ją z pieca i od razu umieszczam w jakimś hermetycznym pojemniku, (może to być również woreczek foliowy) na kilka minut. Po wyjęciu z naczynia lub woreczka, usuwam spaloną skórę pomagając sobie nożem. Resztki skóry, które się przyklejają do obranych kawałków i rąk należy spłukują pod strumieniem bieżącej wody.
Jajka myję i wbijam do miski, dodaję śmietanę i mieszam bardzo dokładnie widelcem, starając się jak najwięcej wbić do masy powietrza (można to również zrobić mikserem).
Fetą kroję na kawałki o boku 1 cm, dodaję wraz kawałkami papryki do masy jajecznej, wsypuję sporo pieprzu i mieszam delikatnie, by kawałki sera się nie porozwalały.
Na patelni rozpuszczam masło, kiedy zaczyna się mocno pienić, wlewam masę i trzymam na średnim ogniu. Smażę 3-4 minuty, podważając brzegi, tak by nie ścięta masa dostawała się pod spód omletu.
Kiedy na środku omletu masa zaczyna przypominać galaretę, znak iż omlet można podawać.
Dla dekoracji posypuję listkami bazylii bądź szczypiorkiem.
Jeśli lubisz gotować, docenisz zalety mniamowego fartucha. Jest trwały, lekki i... ładny. Niezastąpiony podczas gotowania pysznych dań, nie tylko z mniamowych przepisów :)
Kliknij i zamów ❤️💕💛 NAJNOWSZY MNIAM FARTUCH :)
Sałatka bardzo letnia z pomidorów z chipsami chlebowymi
Z końcówką lata bezwględnie kojarzą mi się pomidory. Jest ich tyle i w takich kolorach i kształtach, że aż dech zapiera.
Szkoda byłoby nie wykorzystać tego bogactwa. Kupuję więc dużo i zamieniam na przeciery, dżemy, sałatki, ketchupy, które będzie można jeść jesienią i zimą wspominając ten wspaniały letni czas.
A jak już się tak narobię i naprawdę zmęczę to ku pokrzepieniu ciała i ducha...
Koktajl jagodowy z płatkami owsianymi
Dzień jakoś trzeba zacząć. Dietetycy podkreślają, że bez śniadania ani rusz. To może koktajl na śniadanie?
A skoro sezon jagodowy w pełni to można zrobić pyszne smoothie. Dodatek płatków owsianych sprawi, że będzie to pełnowartościowe i sycące śniadanie.
No i z takim śniadaniem można wyjść z domu i popijać je jadąc do codziennych zadań, choć z tym wakacyjnym smakiem jagód w tle :)
Brukselka z jarmużem i nasionkami
Mówią, że nie należy chodzić na zakupy na głodnego. I to prawda. Dodam, że na głodnego i... zmęczonego. W ten o to sposób zakupiłam jarmuż zamiast paki szpinaku. Tak więc od kilku dni bawimy się w króliki i wcinamy zielone, bo dodaję go dosłownie wszędzie.
Oryginalny przepis na tak duszoną brukselkę pochodzi ze znakomitego bloga www.gotuj.skutecznie.pl. Przepis minimalnie zmodyfikowałam i...