Ogórki kiszone w sam raz na zimę

  
1 5 5 19
1970-01-01
60 minut
bardzo łatwe
Porcje: około 10 słoików 1 litrowych
Kuchnia europejska

Ogórki kiszone to jeden z tych przetworów, który ja robię z myślą o zimie. Moja spiżarnia ma zawsze kilka słoików, które otwieram, gdy najdzie mnie ochota. Te są chrypie i aromatyczne. Pasują idealnie do chleba z masłem, ale warto je robić także jako dodatek do sosów majonezowych lub po prostu - chrupać na zdrowie!


Składniki na ogórki kiszone w sam raz na zimę

5 kg małych, niezbyt dojrzałych ogórków
spory pęczek kopru z baldachami
5 główek czosnku
pęczek korzeni chrzanu
10 liści wiśni
20 liści czarnej porzeczki
10 łyżeczek nasion gorczycy
5 litrów wody
25 dag soli (13 łyżek)

Przygotowanie dania ogórki kiszone w sam raz na zimę

Do kiszenia wybierajmy ogórki całkowicie zdrowe, beż żadnych przebarwień. Najlepsze są te lekko niedojrzałe, jeszcze nie zupełnie zielone z wszystkich stron.

Słoiki oraz zakrętki, w których będą kiszone ogórki muszą być bezwględnie czyste - należy je dokładnie wymyć, opłukać, przelać wrzącą wodą i odstawić do wystygnięcia i wysuszenia. Ogórki myję dokładnie i odsączam.

Czosnek dzielę po pojedyncze ząbki i obieram. Korzenie chrzanu myję, oskrobuję i dzielę na 10 równych części.

5 litrów wody zagotowuję, dodaję sól, mieszam i odstawiam do zupełnego wystygnięcia.

Do słoików wkładam ogórki, kładąc na dno oraz w połowie przyprawy (na każdy słoik: pół główki czosnku, 2 łodygi kopru, 1 liść wiśni, 2 liście czarnej porzeczki, 1 łyżeczka nasion gorczycy). Ogórki powinny być raczej luźno ułożone w słoiku, nie należy ich wciskać na siłę.

Zalewam wcześniej przygotowaną solanką, by całkowicie przykryła ogórki (jeśli zalewy będzie za mało, należy przygotować jej więcej, biorąc 5 dag soli na 1 litr wody). Zakręcam dokładnie i odstawiam na 2-3 dni w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, następnie przenoszę do piwnicy.

Są gotowe po kilku miesiącach.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.