Łatwy przepis na popisowe tiramisu

  
1 5 5 3
2011-05-04
40 min co najmniej 2 doby ciasta w lodówce
łatwe
Porcje: blacha o średnicy 28 cm
Kuchnia włoska

Łatwy przepis na popisowe tiramisu

Jestem fanką tiramisu od długiego czasu. Osobiście jednak preferuję smaki gorzkie i kwaśne, nie słodkie do przesady. Dlatego mój przepis, nadzwyczaj łatwy, gwarantuje mniej słodkie tiramisu. Bardzo polecam jako deser popisowy. Należy pamiętać, by ciasto przyrządzić tak, aby przed podaniem stało co najmniej 2 doby w lodówce. Powodzenia :)


Składniki na łatwy przepis na popisowe tiramisu

Krem:
600 g śmietany 18%
1 śnieżka
2 cukry waniliowe
1 biały twaróg śmietankowy (sprzedawane w dużych ,,kuferkach" w supermarketach, często z dopiskiem ,,do sernika")

Inne:
kawa (może być rozpuszczalna; jeśli parzona według przepisu to 3-4 czubate łyżki)
3/4 szklanki amaretto
2-3 paczki biszkoptów (okrągłych)
gorzkie kakao
gorzka czekolada

Przygotowanie dania łatwy przepis na popisowe tiramisu

Rozpoczynamy od zrobienia kawy, najlepiej w dzbanku (takim by można było bez problemu zanurzyć rękę maczając biszkopty). Po zaparzeniu kawy wlewamy amaretto i pozostawiamy otwarty dzbanek, aby wystudzić kawę.

Teraz robimy krem do ciasta w mikserze (wykorzystujemy tylko końcówkę mieszającą).
Wrzucamy śmietanę, śnieżkę i cukry waniliowe. Miksujemy (mieszamy), dokładnie. Mój mikser robi to ok. 3 minuty. Dorzucamy twaróg. Ponownie bardzo dokładnie miksujemy (ok. 5-7 min). I krem gotowy. Dobry krem powinien być gęsty :)
Jeśli ktoś mimo wszystko woli słodki smak to proponuję dodać, razem z twarogiem, cukier (3-4 łyżki).

Zabieramy się za biszkopty, kawę i blachę. Kolejne biszkopty zanurzamy na chwilkę w kawie (nie dłużej niż 3 sek, bo rozmiękną!). Pokrywamy dokładnie dno blachy warstwą całych ,,kawowych" biszkoptów (nie łamiąc ich). Tak, aby całkowicie zakryć dno. Aby zapełnić luki, łamiemy kolejne biszkopty na mniejsze kawałki, maczamy w kawie i zapełniamy pozostałości. Na tak zakryte dno wylewamy niecałą połowę naszego kremu. Rozprowadzamy krem łyżką po całej powierzchni, ma on zakryć warstwę biszkoptów. Następnie ponownie kładziemy (na krem) warstwę umoczonych w kawie biszkoptów. Tym razem nie musi być to zrobione tak dokładnie, luki pomiędzy biszkoptami nie przeszkadzają. Polewamy resztą kremu. Rozprowadzamy łyżką po całej powierzchni.

Przechodzimy do ostatniej części - zdobień. Górę ciasta posypujemy kakaem w proszku. Następnie ucieramy na tarce o średnich ząbkach lub po prostu kruszymy nożem gorzką czekoladę (ilość w zależności od wymagań). Czekoladę sypiemy na kakao. I gotowe :)

Ciasto wstawiamy na min. 2 doby do lodówki. Z formy wyjmujemy tuż przed podaniem. Przechowujemy również w lodówce.

Drobna porada - resztkę kawy wstawić do lodówki, zmrozić i wykorzystać do zrobienia np ,,kawy mrożonej z lodami śmietankowymi/waniliowymi". Z moich resztek starcza zawsze na 3-4 porcji takiej kawy mrożonej. Kolejny fajny deser dla gości (lub dla Nas w wynagrodzeniu za pracę nad ciastem).

Smacznego! :)

!!! Ciasto stoi w lodówce min. 2 doby przed podaniem. 3-4 łyżki cukru do kremu OPCJONALNIE (jeśli ktoś chce, by ciasto było słodsze) Blacha - średnica ok. 28 cm !!!

Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.