Kumkwat
5 minut
bardzo łatwe
Porcje: 1
Kumkwat to egzotyczny owoc, który wygląda jak bardzo mała pomarańcza. Nazywany jest także złotą pomarańczą. Ojczyzną kumkwatów są Chiny. W Europie kumkwaty pojawiły się w połowie XIX. Owoce zostały sprawdzone przez szkockiego botanika Roberta Fortune'a, który przez wiele lat importował do Wielkiej Brytanii herbatę. Najpopularniejsza odmiana kumkwata, czyli Fortunella margarita, została nazwana na cześć tego badacza. Dziś kumkwaty uprawia się nie tylko w Chinach, ale także w Japonii, Ameryce Południowej i Północnej, krajach śródziemnomorskich, a zwłaszcza w Grecji.
Składniki na kumkwat
owoc kumkwatu
Przygotowanie dania kumkwat
...
Co to jest kumkwat?
Jak już wiesz, kumkwat jest egzotycznym owocem i wyglądem przypomina małą pomarańczę. Rośnie na krzewach o kolczastych gałązkach i lśniących liściach, które mogą być piękną dekoracją. Krzew ma intensywnie pachnące kwiaty i małe owalne owoce w pomarańczowym kolorze. Ich średnica wynosi około 5 cm. Skórka kumkwatów jest cienka i miękka i bez obaw można ją jeść.
Na świecie uprawia się sześć rodzajów kumkwatu:
- Fortunella margarita - inaczej kumkwat perłowy. To najbardziej rozpowszechniona na świecie odmiana kumkwatu.
- Fortunella japonica - to kumkwat japoński, którego owoce są okrągłe i odporne na zimno.
- Fortunella obovata - to krzew, który rodzi największe owoce kumkwatu, które ją wklęsłe na wierzchołku. To odporna na niskie temperatury odmiana kumkwata.
Inne, mniej znane i popularne odmiany kumkwatów:
- Fortunella polyandra
- Fortunella crassifolia
- Fortunella hindsi
Jakie właściwości ma kumkwat?
Kumkwat to nie tylko pyszny owoc, ale i mnóstwo dobrych dla zdrowia składników odżywczych. Kumkwat jest skarbnicą witaminy C, która neutralizuje wolne rodniki, spowalnia starzenie się i powstawanie zmarszczek. Dzięki zawartości witaminy C kumkwaty chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi i wzmacniają odporność organizmu, szczególnie w czasie jesieni i zimy. Małe kumkwaty to także źródło witaminy A, beta-karotenu oraz żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Jak wykazały badania naukowe kumkwaty mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i miażdżycy. Egzotyczne kumkwaty wspomagają trawienie, oczyszczają organizm z toksyn i pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Ze względu na niski indeks glikemiczny kumkwaty mogą być elementem diety diabetyków. To niskokaloryczny owoc, który można jeść nawet na diecie. Kumkwaty mogą wprowadzić do swojej diety kobiety w ciąży. Owoce dostarczą witamin i mikroelementów, a także pomogą w walce z infekcjami.
Wartość energetyczna: 71 kcal/100 g
Białko: 1,88 g/100 g
Tłuszcz: 0,86 g/100 g
Węglowodany: 15,9 g/100 g
Błonnik: 6,5 g/100 g
Woda: 80,85 g/100 g
IG: 40
Jak smakuje kumkwat?
Kumkwat to jedyny cytrus, który można jeść ze skórką, a nawet trzeba. To właśnie ona odpowiedzialna jest za słodki smak tych małych owoców. Miąższ kumkwatów ma dość kwaśny i cierpki smak. Całe owoce kumkwatu to połączenie smaku cytrusowego, słodkiego, kwaśnego, cierpkiego i pikantnego.
Gdzie kupić kumkwat?
W Polsce nie uprawia się kumkwatów. Od paru lat można je kupić w hipermarketach i większych sklepach spożywczych. To owoce, które najlepiej smakują na jesieni i w zimie. Wybierając kumkwaty, zwróć uwagę, aby ich skórka była gładka, intensywnie pomarańczowa, pozbawiona uszkodzeń i plamek. Kumkwaty można przechowywać w temperaturze pokojowej do pięciu dni. W lodówce złote pomarańcze wytrzymają nawet trzy tygodnie.
Ze względu na koszt sprowadzenia kumkwatów do Polski ich cena nie należy niestety do najniższych. Cena świeżych owoców kumkwatu waha się między 30 a 35 złotych za kilogram.
W sklepach ze zdrową żywnością można kupić suszone owoce kumkwatu. Koszt jednego opakowania 500 g to około 35 złotych.
Sklepy ogrodnicze oferują krzewy kumkwatu, które można uprawiać w domu, na tarasie, na balkonie lub w ogrodzie. Mały krzew kosztuje około 60 złotych, a duży nawet 600 złotych.
Jak jeść kumkwat?
Egzotyczne kumkwaty można jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Dzięki temu, że kumkwaty jada się ze skórką, nie trzeba ich już odbierać. Pamiętaj, aby owoce dokładnie umyć lub sparzyć wrzątkiem. W sieci znajdziesz mnóstwo łatwych i szybkich przepisów na kumkwat. Pomarańczowe kumkwaty na surowo można dodawać do sałatek. Przyjemnie smakują jako dodatek do rukoli z mozzarellą. Kumkwaty pysznie komponują się w deserach. Sprawdzą się jako składnik serników na zimno, tart z galaretką czy owocowych koktajli. Kumkwaty doskonale smakują w połączeniu z mięsami i rybami. Z tych małych pomarańczowych owoców robi się także pyszne dżemy, kompoty czy nalewki, które są bardzo popularne na greckich wyspach, szczególnie na Korfu. W Interncie nie brakuje tradycyjnych greckich przepisów na nalewkę z kumkwatów.
Po pokrojeniu owoców kumkwatu warto skropić je sokiem z cytryny. Nie stracą wtedy swojego pięknego pomarańczowego koloru.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl