»
Przepisy »
Napoje »
Napoje owocowe »
Rambutan
5 minut
łatwe
Porcje: 2
Czy wiesz, co to jest rambutan? Jest to egzotyczny owoc, który przywędrował do nas z Azji. Uważany jest tam za przysmak o niezwykłych właściwościach leczniczych. Miąższ rambutana w smaku przypomina liczi lub naszą polską śliwkę. Rambutan ceniony jest nie tylko ze względu na pyszny smak, ale także na zawartość składników odżywczych i witamin. Jeżeli jeszcze nie próbowałaś pysznego owocu rambutan, dowiedz się jak go jeść, co zawiera i jakie ma zastosowanie :)
Co to jest rambutan?
Jagodzian rambutan jest gatunkiem rośliny z rodziny mydleńcowatych. Najstarsze wzmianki o owocu rambutan pochodzą z czasów, kiedy malajską dżunglę zamieszkiwały rdzenne plemiona. Uprawy rambutana znajdują się w Malezji, Chinach i Indonezji, ale liderem jest Singapur, który odpowiedzialny jest za 60 proc. światowego importu. Właśnie stamtąd owoce rambutana eksportowane są do innych krajów w Azji, Europie i Ameryce Północnej.
Istnieje siedem odmian rambutana:
- Maharlika - owoce z różowymi włoskami
- Lebakbooloos - owoce z żółto-zielonymi włoskami
- Seelengkeng - jasnoczerwone owoce z różowymi włoskami
- Seekonto - ciemnoczerwone owoce z różowymi włoskami
- Seematjan - okrągłe owoce pokryte gładką brunatną skórkę
- Seenjonja - podłużne owoce
- Sectangkooweh - owoce o kształcie figi
Jagodzian rambutan rośnie na drzewach, które osiągają wysokość do 30 m. Jak wygląda owoc rambutan? Rambutan z rodziny mydleńcowatych ma jajowaty kształt i średnicę około 5 cm. Skórka rambutana jest cienka i pokryta miękkimi różowymi lub żółtymi włoskami. Skórka nie nadaje się do spożycia. Jagodzian rambutan ma soczysty miąższ o perłowobiałej barwie i słodko-kwaśnym orzeźwiającym smaku. W środku znajduje się dość duża ciemna pestka, która nie jest jadalna.
Właśnie ze względu na swój oryginalny wygląd rambutan zawdzięcza nazwę. Nazwa rambutan pochodzi od tak samo brzmiącego słowa w języku malajskim i oznacza owłosiony. Z kolei Wietnamczycy rambutan nazywają chôm chôm, co tłumaczy się jako niechlujne włosy.
Rambutan - jak jeść?
Owoce rambutana najlepiej smakują i są najczęściej jedzone od razu po zdjęciu miękkiej skórki, którą wcześniej należy naciąć. Skórkę rambutana można bez problemu zdjąć palcami. Zdejmij skórkę z jednej strony, a drugą lekko naciśnij. Miąższ sam wyskoczy ze skórki. Bardzo świeży owoc rambutan jest niezwykle soczysty, więc trzeba pamiętać, że sok może się wylać. Najlepiej robić to nad miseczką. Rambutan można też przekroić na pół i za pomocą łyżeczki zjeść soczysty miąższ. Kwaśne owoce rambutanu można wcześniej ugotować.
Rambutan - gdzie kupić?
Owoce rambutana nie są jeszcze tak bardzo popularne w Polsce. Świeże rambutany z rodziny mydleńcowatych można kupić w sklepach internetowych, oferujących produkty kuchni świata. Owoce rambutana są także dostępne w sklepach on-line z produktami azjatyckimi. W supermarketach możesz znaleźć przetwory i puszki z tymi egzotycznymi owocami.
Wybierając owoce rambutana, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników. Skórka najlepszego rambutana powinna mieć intensywny żółty, różowy lub czerwony kolor. Jeżeli włoski są lekko zielone na końcach, oznacza to, że rambutan jest świeży. Przejrzały rambutan będzie miał zwiędłe, suche i pozbawione jędrności włoski. Owoce z rodziny mydleńcowatych przechowuj w temperaturze pokojowej lub w lodówce.
Rambutan - właściwości
Rambutan z rodziny mydleńcowatych jest bogaty w zdrowe tłuszcze, białko, proteiny, węglowodany oraz błonnik i antyoksydanty. W sporej części rambutan składa się z wody, więc szybko daje uczucie sytości. 100 g rambutana to prawie 80 g wody. Jagodzian rambutan to skarbnica witamin i mikroelementów, które potrzebne są do prawidłowej pracy całego organizmu.
Co zawiera rambutan? Rambutan to doskonałe źródło witaminy C, A i z grupy B. Znajdziesz w nim także minerały jak potas, cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, sód, wapń i żelazo.
Rambutan wykazuje działanie antynowotworowe i zwalcza wolne rodniki. Jagodzian rambutan wzmacnia odporność, pozytywnie wpływa na kości, pomaga usprawnić pracę nerek oraz oczyszcza organizm z toksyn. Rambutan to także zastrzyk dla urody. Dzięki spożywaniu owoców rambutana skóra jest gładka, miękka i ma piękny zdrowy kolor. Dzięki zawartości witaminy C rambutan opóźnia procesy starzenia.
Wartość energetyczna: 70 kcal/100 g
Rambutan a liczi
Rambutan i liczi to egzotyczne owoce, które są kuzynami. Są do siebie podobne nie tylko z wyglądu, ale także pod względem smaku. Liczi jest nazywane łysym rambutanem. Owoc jest miękki, słodki i bardzo soczysty. Obieranie jest łatwe, a pestka bez problemu daje się usunąć. Natomiast rambutan jest nieco mniej soczysty i bardziej twardy niż liczi. Miąższ rambutana jest słodki. Twardsza skórka powoduje, że trudniej jest go obrać. Podsumowując, chociaż rambutan i liczi to bardzo podobne do siebie owoce, są całkiem inne i nie należy ich mylić.
Rambutan - zastosowanie
Owoce rambutana najlepiej smakują same na surowo. Dzięki temu, że rambutan składa się w większości z wody i ma orzeźwiający smak, najlepszy będzie w upalne dni. Jagodzian rambutan jest też pysznym i egzotycznym dodatkiem do deserów bez pieczenia, sałatek nie tylko owocowych oraz smoothies i mlecznych koktajli. Owoce rambutan sprawdzą się też jako składnik kompotów, soków, domowych orzeźwiających lemoniad i różnych przetworów. W sieci znajdują się przepisy na sosy i dania mięsne, do których dodaje się rambutan.
Nie tylko miąższ owocu rambutan można wykorzystać. Niedojrzałe owoce rambutanu mogą być naturalnym lekiem w biegunce i czerwonce. Liście i korzenie stosuje się jako okład na skroniach, który pomaga złagodzić bóle głowy i gorączkę. Wykorzystywana jest także kora, z której produkuje się środki lecznicze na pleśniawki. Natomiast pestki rambutana są składnikiem mydeł.
Z liści owocu rambutan można także przygotować pastę, która doskonale nawilża włosy. Z kolei pestki sprawdzą się jako maseczka rozjaśniająca cerę.
Jagodzian rambutan to pyszny, orzeźwiający i egzotyczny owoc. Warto po niego sięgać nie tylko ze względu na super smak, ale i nieocenione właściwości prozdrowotne :)
Składniki na rambutan
200 g rambutana
Przygotowanie dania rambutan
...
- Rambutan natnij dookoła.
- Chwyć rambutan z jednej strony.
- Palcami ściągnij skórkę z jednej strony.
- Drugą część ze skórką lekko ściśnij. Owoc sam wyskoczy ze skórki. Tak samo postępuj z pozostałymi owocami.
- Zjadaj od razu lub dodawaj do deserów, koktajli, smoothies lub sałatek :)
Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl