Gradinarska supa - zupa ogrodnicza
Szukasz łatwego i sprawdzonego przepisu na pyszną i oryginalną zupę? Odpowiedź jest prosta. Gradinarska supa, czyli zupa ogrodnicza, na pewno spełni Twoje oczekiwania. To danie kuchni bułgarskiej. Bułgarzy mówią o niej, że jeżeli wrzucisz do garnka warzywa, które rodzi ogród, efekt będzie imponujący. Dowiedz się, jak zrobić tę obłędną zupę. Zaskocz bliskich miseczkami pełnymi pyszności.
Gradinarska supa to potrawa, która pochodzi z Bułgarii. Dania tego kraju charakteryzują się wpływem Indii, Persji czy Turcji. Większość bułgarskich potraw to dania jednogarnkowe. Dobrym przykładem jest tu giuwecz, pilaw czy kawarma. Przepisy bułgarskie obfitują w warzywa, więc wegetarianie mają w czym wybierać. Mięso rzadko smaży się w głębokim tłuszczu. Zdecydowanie częściej piecze się je na ruszcie. Potrawy kuchni bułgarskiej zawsze są dobrze doprawione. Najczęściej używa się cząbru, kozieradki, lubczyku, rozmarynu, bazylii, ziela angielskiego oraz mięty, a do potraw pikantnych dodaje się ostrą paprykę i czosnek. Do każdego posiłku podaje się pieczywo. Może to być pszenna pita czy biały lub ciemny chleb. Ważnym elementem są produkty mleczne jak gęsty jogurt lub ajrán. Potrawy bułgarskie są pyszne i aromatyczne. Najlepszym przykładem jest właśnie sycąca i pełna zdrowych składników zupa ogrodnika.
Składniki na gradinarska supa - zupa ogrodnicza
2 ziemniaki
2 pomidory
1 marchewka
1 burak ćwikłowy
1 cebula
1 szklanka fasolki szparagowej
1 szklanka poszatkowanej kapusty włoskiej
1/2 szklanki zielonego groszku
1/2 małego selera
1 pęczek natki pietruszki
4 ząbki czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki masła
2 szczypty cząbru
1 łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu
sól
do podania:
jogurt naturalny
cytryna
Przygotowanie dania gradinarska supa - zupa ogrodnicza
...
- Marchew, seler i burak obierz i pokrój w cienkie paseczki. Ziemniaki obierz i pokrój w małą kostkę. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Natkę pietruszki i czosnek drobno posiekaj.
- W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek i smaż na niej czosnek, marchew, seler i burak. Często mieszaj i smaż, aż warzywa będą miękkie.
- Wlej bulion warzywny i dodaj fasolkę szparagową, zielony groszek, kapustę włoską, ziemniaki i pomidory. Gotuj na średnim ogniu, aż ziemniaki będą miękkie.
- Dopraw solą, pieprzem i cząbrem. Dodaj masło i natkę pietruszki. Podgrzewaj na małym ogniu i mieszaj, aż masło się roztopi.
- Zupę nałóż do miseczek i udekoruj kleksem z jogurtu naturalnego.
- Podawaj od razu z ćwiartkami cytryny.
Gradinarska supa - składniki
Jest to bułgarska wersja zupy jarzynowej. Na liście składników znajdziesz ziemniaki, pomidory, marchewkę, seler, burak, fasolkę szparagową, kapustę włoską i zielony groszek. W zupie ogrodniczej nie może zabraknąć posiekanej natki pietruszki, czosnku, cząbru oraz czarnego pieprzu. Najlepiej podawać ją z kleksem z jogurtu naturalnego, który złamie smak dania. Można też obok talerzy ułożyć ćwiartki cytryny, aby nieco zakwasić supę. To naprawdę pyszne i łatwe danie wegetariańskie, które nasyci głodne brzuszki.
Gradinarska supa - przepis
Jeżeli jesteś fanką zdrowych zupy warzywnych, wybierz ten sprawdzony przepis na pyszną gradinarską supę. Zobacz, jak łatwo i szybko możesz zrobić potrawę pełną smaku, aromatu i witamin.
- Przepis na zupę ogrodnika jest prosty. Na pewno poradzisz sobie z jej przygotowaniem tej bez żadnych problemów, ponieważ przepis został napisany przejrzystym językiem krok po kroku.
- Supę z Bułgarii robi się szybko. Możesz ugotować ją nawet w ciągu zwykłego tygodnia. Najwięcej czasu zajmuje obranie i pokrojenie warzyw.
- Lista składników nie jest długa, a wszystkie produkty są dostępne w sklepach przez cały rok. Możesz więc gotować bez względu na pogodę za oknem.
- Gradinarska supa najlepiej smakuje ze świeżych warzyw, których pod dostatkiem jest latem i jesienią. Poza sezonem możesz ugotować ją z warzyw mrożonych. Też będzie pysznie i aromatycznie.
Gradinarska supa - z czym podawać?
Zupa ogrodnicza smakuje zawsze i każdemu. Najlepszym dodatkiem, który złamie jej smak, będzie gęsty jogurt naturalny lub grecki. Wystarczy jeden jogurtowy kleks. Smak supy może przełamać także sok z cytryny. Podaj więc do niej cytrynę pokrojoną na ćwiartki. Aby danie było jeszcze bardziej sycące, zaserwuj je z kromkami chleba na zakwasie.
Gradinarska supa - kiedy podawać?
Zupa ogrodnika to propozycja na smakowity obiad dla całej rodziny. Twoi bliscy na pewno będą pod wrażeniem tej super zdrowej i pełnej smaku zupy warzywnej. Sprawdzi się nawet w ciągu zabieganego tygodnia, ponieważ robi się ją szybko. Gradinarska supa to dobry pomysł na obiad dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, pomiń dodatek masła. W tej popularnej bułgarskiej potrawie nie ma mięsa, więc przepis przypadnie do smaku wegetarianom. Jeżeli jesteś weganką i nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego, jogurt grecki zamień na sojowy lub mleko kokosowe, a także pomiń masło. W wersji wege też będzie pysznie.
Gradinarska supa to mnóstwo smaku, aromatu oraz pysznych i zdrowych warzyw. Warto więc chociaż raz ugotować garnek tego specjału. Wybierz ten szybki i niedrogi przepis na pyszną gradinarską supę z Bułgarii. Zobacz, jak łatwo można ugotować zdrową i pyszną zupę ogrodnika.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl