Faworki (chrust) - kruche i delikatne - najlepszy przepis
Nie ma to jak pyszne, kruche i delikatne faworki. To smakowity przysmak, który wszyscy lubią. Posypane cukrem pudrem smakują wybornie. Zanim jednak poznasz najlepszy przepis na domowe faworki, przeczytaj kilka ciekawostek o chruście :)
Czy wiesz, skąd wzięły się tak bardzo lubiane i popularne w czasie karnawału faworki? Legenda głosi, że pierwsze faworki powstały w odległych czasach średniowiecza. Podobno młody cukiernik usmażył w gorącym oleju długi pasek ciasta na pączki. Za wszelką cenę próbował wyjąć ciasto z gara. Co prawda nie udało mu się to, ale za to ciasto zyskało charakterystyczne dla faworków zawijasy. Błąd młodzika okazał się na tyle pyszny, że inni cukiernicy zaczęli robić podobne ciastka.
Faworki znane są praktycznie na całym świecie. Nazywa się je także chrust, chruściki, faveur, krostole, crostoli, kreple, a Brazylijczycy mówią na nie ucho kota. Polska nazwa faworki prawdopodobnie pochodzi z francuskiego słowa faveur. Oznacza wstążkę, którą w czasie turniejów damy wręczały rycerzom.
Przepisów na faworki jest bez liku. Ten przepis wyróżnia się od pozostałych, bo jest sprawdzony i nie ma opcji, żeby faworki Ci nie wyszły. Te faworki są po prostu najlepsze :) Ten przepis to klucz do chrupiących i kruchych faworków. A jakby tego było mało, wyrobione surowe ciasto możesz zamrozić i usmażyć faworki, kiedy tylko najdzie Cię na nie ochota.
Choć faworki przygotowuje się głównie w karnawale, są doskonałymi ciasteczkami bez względu na okazję, ale obowiązkowo powinny pojawić się w Tłusty Czwartek. Świetnie smakują z aromatyczną czarną herbatą, mleczną latte albo... z mlekiem :)
Składniki na faworki (chrust) - kruche i delikatne - najlepszy przepis
2 łyżki zmiękczonego masła
1/3 szklanki śmietany
1 jajko
2 żółtka
1 łyżka octu
2 łyżki rumu (nie jest jednak absolutnie konieczny)
2 łyżki cukru
1 łyżeczki soli
50 dag smalcu do smażenia
cukier puder do posypania
Przygotowanie dania faworki (chrust) - kruche i delikatne
... - najlepszy przepis
Jaja i żółtka dobrze ubijam, dodaję ocet, rum, sól, cukier i śmietanę, miksuję i wkładam masło, dalej mieszam, wsypuję mąkę partiami i dalej miksuję. Gdy ciasto zrobi się twarde, wyjmuję z miski i wyrabiam na stolnicy, do chwili aż odchodzi od rąk i nabierze połysku.Formuję z ciasta kulę i przykrywam miską na około 15 minut. Po tym czasie od kuli ciasta odkrajam 1/5 część i zaczynam na wysypanej mąką stolnicy "wymaglowywać" jak najcieńszy placek, podsypując mąką, aby wałek nie czepiał się ciasta.
Placek kroję na paski o długości około 3 - 4 cm. Każdy w środku nacinam i przez to nacięcie przekładam jeden koniec paska. Najlepiej jak faworki maja wymiary 9 na 4 cm. W garnku o grubym dnie rozgrzewam smalec do temp około 180 - 190 stopni (kawałeczek chleba wrzucony na tłuszcz brązowieje w 50 sek.).
Wkładam faworki na tłuszcz, przewracam je i smażę do zezłocenia. Proces ten następuje w ciągu około 15 sekund. Usmażone faworki wyjmuję i kładę na papierowym ręczniku. Następnie posypuję cukrem pudrem z obu stron i układam na paterze.
W taki sposób postępuje z całym ciastem.
Ciasto na faworki doskonale nadaje się do zamrożenia.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl