» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Fasola » Fasolka po bretońsku Magdy Gessler

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler


1 5 5
2021-04-28
60 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Fasolka po bretońsku Magdy Gessler

Fasolkę po bretońsku Magdy Gessler można określić jednym słowem. Przepyszna! Fasolka przygotowana według przepisu znanej polskiej restauratorki smakuje wyśmienicie. Danie jest pełne smaków i aromatów, które idealnie się komponują, tworząc obłędną fasolkę po bretońsku. Poznaj łatwy przepis na fasolkę po bretońsku Magdy Gessler :)

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler - historia


Według badaczy świata kulinariów fasolka po bretońsku z Bretanią nie ma nic wspólnego, tak samo jak ryba po grecku z Grecją. Dawno temu mieszkańców wysp brytyjskich nazywano Britonami. To właśnie tam znana była potrawa z fasoli podawana na ciepło. Była to fasolka po britońsku. Z czasem, najprawdopodobniej przez ludzki błąd, zaczęto używać nazwy fasolka po bretońsku, co kojarzy się z francuską Bretanią.

Pierwszy przepis na fasolkę po bretońsku został opublikowany w 1855 roku w magazynie Frugal Housewife. Był to przepis na danie z zebranej i wysuszonej fasoli i grochu, gotowanych do miękkości, a następnie pieczonych z dodatkiem mięsa wieprzowego. W tym samym roku w magazynie dla pań Improved Housewife pojawił się przepis na Boston Baked Bean, czyli długo pieczoną fasolę z dodatkiem melasy i solonej wieprzowiny. Składnikiem wyróżniającym to danie była melasa, której używano do produkcji bostońskiego rumu.

Nie wiadomo kiedy przepis na fasolkę po bretońsku przywędrował do Polski. Potrawa szybko zyskała wierne grono wielbicieli. To, co odróżnia polskie przepisy od angielskich i amerykańskich jest to, że fasolkę po bretońsku gotuje się, a nie piecze. Konsystencja dania zależy od upodobań. Jedni lubią, kiedy fasolka jest bardzo miękka, a sos kremowy i gęsty. Z kolei inni wolą, żeby fasolka była dobrze wyczuwalna w czasie jedzenia. Jeżeli jeszcze nigdy nie robiłaś fasolki po bretońsku Magdy Gessler, czas to zmienić i wybrać ten łatwy przepis.

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler - składniki


Fasolka po bretońsku według przepisu Magdy Gessler składa się z kilku łatwo dostępnych produktów. Głównym składnikiem jest fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. To odmiana fasoli wielokwiatowej, która uprawiana jest w Małopolsce. Fasola Piękny Jaś posiada oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia Unii Europejskiej, a także od 2006 roku jest wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do fasoli dołączyły krojone pomidory i cebula. Nie zabrakło wkładki mięsnej, czyli wędzonego boczku i wieprzowej kiełbasy. Fasola po bretońsku Magdy Gessler doprawiona jest czosnkiem, majerankiem, ostrą papryką, cząbrem oraz solą i pieprzem. Składniki idealnie się ze sobą komponują, tworząc przepyszną fasolkę po bretońsku.

Warto wiedzieć, że fasola to najlepsze źródło dobrze przyswajalnego białka oraz lekkostrawnej skrobi. Fasola jest pełna kwasu foliowego, potasu, wapnia i fosforu. Jest w niej także duża dawka witamin z grupy B, a zwłaszcza B1. Witamina ta poprawia pamięć, koncentrację i działa antydepresyjnie. Fasola wykazuje działanie antynowotworowe. Zawiera sporo błonnika, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i pomaga pozbyć się nadmiaru cholesterolu. Fasola powinna być stałym elementem osób, które są na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Z fasoli możesz zrobić pyszną fasolkę po bretońsku, zupę, dodać do gulaszu lub wege burgerów. Sprawdzi się w sałatkach. Fasola to nieodłączny element kuchni meksykańskiej. W sieci krąży mnóstwo przepisów na słodkie wypieki z dodatkiem fasoli.

Wartość energetyczna: 347 kcal/100 g
IG: 40

Fasolka po bretońsku - przepis Magdy Gessler


Przepis na pyszną fasolkę po bretońsku Magdy Gessler nie jest skomplikowany. Poznaj ten sprawdzony przepis i zrób własnoręcznie przepyszną fasolę po bretońsku według Magdy Gessler z Kuchennych Rewolucji :)

  • Przepis na fasolkę po bretońsku Magdy Gessler jest łatwy. W kilku prostych krokach przygotujesz pyszne i oryginalne danie z fasolą, boczkiem i kiełbasą w roli głównej.
  • Fasolka po bretońsku według przepisu Magdy Gessler nie zajmuje wiele czasu. Pyszną fasolkę po bretońsku zrobisz w miarę szybko.
  • Lista składników potrzebnych do zrobienia domowej fasolki po bretońsku Magdy Gessler nie jest długa. Nie będziesz miała żadnych problemów z ich kupieniem. Produkty są w sklepach cały rok, a przyprawy pewnie masz w domu.
  • Fasola Piękny Jaś powinna moczyć się w wodzie około 12 godzin. Przełóż fasolę do garnka, wlej wodę i odstaw na całą noc.
  • Pamiętaj, aby do fasoli po bretońsku Magdy Gessler, wybierać wieprzową kiełbasę i wędzony boczek dobrej jakości.

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler - kiedy podawać?


Fasolka po bretońsku według przepisu Magdy Gessler to bardzo dobry pomysł na rodzinny obiad. Danie jest sycące i rozgrzewające, dlatego idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Pełna smaku i aromatu fasolka po bretońsku na pewno będzie smakować każdemu, kto jej spróbuje. Fasolkę po bretońsku możesz zabrać ze sobą na wynos. Porcję fasolki po bretońsku Magdy Gessler zapakuj do szczelnie zamykanego pojemnika i weź do pracy. Potrawę bez problemu możesz odgrzać w kuchence mikrofalowej.

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler - z czym podawać?


Fasolka po bretońsku Magdy Gessler to pyszny pomysł na obiad dla całej rodziny. Fasolkę po bretońsku możesz podać jako samodzielne danie lub jedno z wielu. Do fasolki po bretońsku Magdy Gessler możesz zaserwować świeże pieczywo. Sprawdzi się chleb na zakwasie i bułka paryska.

Fasolka po bretońsku Magdy Gessler to łatwy przepis na pyszne, aromatyczne i sycące danie. Przepis Magdy Gessler na fasolkę po bretońsku nie jest skomplikowany, dlatego warto go zapisać. Jeżeli jeszcze nigdy nie gotowałaś fasolki po bretońsku Magdy Gessler, czas to zmienić i wybrać ten przepis :)


Składniki na fasolka po bretońsku magdy gessler

400 g fasoli Piękny Jaś
2 puszki krojonych pomidorów (2 x 400 g)
300 g kiełbasy wieprzowej dobrej jakości
200 g wędzonego boczku
2 cebule
4 ząbki czosnku
1 płaska łyżka majeranku
1 łyżeczka mielonej ostrej papryki
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki cząbru
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania fasolka po bretońsku magdy gessler

...

  • Fasolę przełóż do miski, zalej wodą ponad powierzchnię i odstaw na całą noc.
  • Następnego dnia odcedź, opłucz i przełóż do większego garnka.
  • Połowę boczku pokrój na mniejsze kawałki, a drugą połowę w słupki. Kiełbasę pokrój w plasterki. Dwa ząbki czosnku posiekaj, a dwa rozgnieć. Cebulę pokrój w piórka.
  • Fasolę zalej wodą, dopraw połową majeranku i cząbru. Dodaj kilka kawałków boczku oraz posiekany i rozgnieciony czosnek. Gotuj około 30 minut. Pod koniec gotowania dodaj rozgnieciony i posiekany czosnek.
  • Mocno rozgrzej patelnię i smaż na niej słupki boczku, aż będą rumiane.
  • Dodaj cebulę i kiełbasę. Smaż, aż cebula będzie złota, a kiełbasa rumiana. Cały czas mieszaj.
  • Kiedy fasola będzie delikatnie miękka, dodaj usmażoną kiełbasę z boczkiem i cebulą oraz 1 puszkę krojonych pomidorów. Dopraw pozostałym majerankiem i cząbrem oraz ostrą papryką.
  • Na patelnię, na której smażyła się kiełbasa z boczkiem i cebulą, przełóż drugą puszkę krojonych pomidorów. Smaż, aż sos zgęstnieje.
  • Kiedy fasola będzie miękka, dodaj smażone pomidory i dokładnie wymieszaj. Dopraw solą, pieprzem i cukrem. Zagotuj i zdejmij garnek z ognia.
  • Podawaj na obiad z ulubionym pieczywem.


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.