» O gotowaniu » O gotowaniu » Częsty błąd, który powoduje, że miód staje się toksyczny

Częsty błąd, który powoduje, że miód staje się toksyczny

Grzegorz Ostrowski   2022-01-26         0  

Miód, zwany także płynnym złotem, jest nie tylko pyszny, ale i pełen zdrowia. Jest jednym z najpopularniejszych dodatków do potraw tych na co dzień i od święta. Jakie właściwości ma miód? Do czego można go dodawać? Czy podgrzany miód jest toksyczny?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie właściwości ma miód?
  • Jak rozpoznać prawdziwy miód?
  • Jakie zastosowanie ma miód?
  • Czy można podgrzewać miód?

Jakie właściwości ma miód?


Miód to samo zdrowie. Składa się z fruktozy i glukozy. Są to cukry, które ludzki organizm bardzo dobrze przyswaja. Zawiera witaminę A i z grupy B, kwas foliowy i pantotenowy, a także pyłki kwiatowe, garbniki, woski oraz olejki lotne. W miodzie znajdziesz wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, fluor, kobalt i jod. Dzięki nim gospodarka mineralna nie jest zaburzona jak w przypadku cukru. Płynna złoto wzmacnia odporność organizmu i działa kojąco na nerwy. Obniża ciśnienie, korzystnie wpływa na mięsień sercowy i hamuje miażdżycę. Pomaga w chorobach wątroby i dróg żółciowych.

Miód jest naturalnym lekarstwem w przeziębieniu. Nawilża gardło i zmniejsza jego ból. Dodając do niego imbir i kurkumę, można skutecznie zawalczyć z katarem. Ta sama mieszanka płynnego złota z przyprawami wykazuje działanie wspierające układ trawienny i hamuje rozwój szkodliwych bakterii we florze jelitowej.

Miód zaliczany jest też do naturalnych kosmetyków. Działa bakteriobójczo, odżywia i nawilża cerę, a także skutecznie walczy z różnego rodzaju zmianami skórnymi. W łatwy sposób można samodzielnie przygotować miodowe maseczki, peelingi czy balsamy.

Wartość energetyczna: 324 kcal/100 g
IG: 50-87

Dlaczego miód staje się tosyczny - tu są wszystkie odpowiedzi

Jakie zastosowanie ma miód?


Zastosowanie miodu jest nieograniczone. To doskonały zamiennik białego cukru, który sprawdzi się w słodkich wypiekach, deserach bez pieczenia czy domowych chlebach. Można dodawać go do herbaty, kawy, owsianki lub jaglanki. Pamiętaj, aby cieple napoje i potrawy ostudzić przed dodaniem płynnego złota. Podkreśli smak mięsa i doda słodkiego smaku sosom do sałatek.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?


Kupując miód, zawsze czytaj etykiety na słoiczkach. Powinny zawierać informację, czy jest to prawdziwy miód, czy sztuczny. Jakie są więc różnice między pszczelim a nienaturalnym?

Miód prawdziwy - jego cena jest dość wysoka. Zawiera wiele substancji odżywczych i pozytywnie działa na zdrowie. Nie jest dodatkowo dosładzany. Jest gęsty i bardzo słodki. Powoduje uczucie pieczenia w ustach i lekkiego drapania w gardle. Z upływem czasu krystalizuje się i zbryla. Nie zmienia to jednak jego odżywczych właściwości i leczniczego działania.

Miód sztuczny - jego cena jest znacznie niższa. Nie zawiera żadnych cennych składników odżywczych. Jest w nim sporo cukru i wody. Szybko się rozpuszcza. Zawsze zachowuje płynną konsystencję i łatwo wsiąka.

Czy można podgrzewać miód?


Na pewno spotkałaś się z opiniami, że miodem powinno się słodzić tylko przestudzoną herbatę, a nie wrzątek. Czy podgrzany miód jest szkodliwy dla zdrowia? Po obróbce termicznej płynne złoto zupełnie traci swoje właściwości prozdrowotne i cenne substancje odżywcze. Według badań naukowców miód może być toksyczny, kiedy podgrzeje się go do temperatury 48 stopni C i więcej. Wzrasta poziom organicznego związek chemicznego HMF, który nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach.

Badania nad podgrzewaniem miodu wciąż trwają. Warto jednak pamiętać, że po obróbce termicznej płynne złoto traci wszystkie wartościowe składniki odżywcze. Najlepiej więc spożywać go bez podgrzewania i nie podawać z gorącymi napojami.

Miód jest nie tylko zdrowy, ale i pyszny. Przyjemny aromat i słodki smak podkreśli wiele różnych potraw. Można go jeść przez cały rok. Właściwie stosowany odwdzięczy się pozytywnym wpływem na zdrowie.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.