Cherimoya


1 5 5
2021-02-08
5 minut
bardzo łatwe
Porcje: 2
Kuchnia europejska
Cherimoya

Czy wiesz co to jest cherimoya? Albo jabłko budyniowe? To pyszny egzotyczny owoc, którego ojczyzną jest Ameryka Południowa. Poznaj owoc cherimoya, gdzie go kupić i jak jeść, a także jego wpływ na zdrowie :)

Cherimoya - co to jest ?


Cherimoya (czytaj czerymoja), zwana także jabłkiem budyniowym, to owoc flaszowca peruwiańskiego. Roślina ta uprawiana jest głównie w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Flaszowiec peruwiański rośnie w Peru, Ekwadorze, w amerykańskim stanie Floryda czy niektórych krajach Europy i Azji.

Cherimoya swoim kształtem przypomina serce, jest pyszna i słodka, a jej konsystencja i smak kojarzą się z budyniem lub słodkim kremem. O tym jak pyszna jest cherimoya, pisał Mark Twain. Pisarz uważał, że jest to najsmaczniejszy owoc, którego próbował człowiek.

Czerymoja to owoc, który szybko dojrzewa, a co za tym idzie prędko przejrzewa. Niestety źle znosi długi transport z Ameryki Południowej. W Europie można kupić owoce flaszowca peruwiańskiego, które uprawiane są w Hiszpanii. Sezon na jabłka budyniowe zaczyna się w październiku i trwa do kwietnia.

Cherimoya - smak


Smak owocu cherimoya można określić jednym słowem. Czerymoja jest pyszna. Smak owocu flaszowca peruwiańskiego jest złożony. Można określić go jako połączenie słodyczy i odświeżającej kwasowości. Miąższ owocu cherimoya ma konsystencję budyniu, a z wyglądu i smaku przypomina słodki cytrusowy krem z waniliową nutą. Cherimoya często porównywana jest do budyniu lub angielskiego jajecznego kremu custard.

Cherimoya - składniki odżywcze i właściwości


Cherimoya to owoc nie tylko pyszny, ale i pełen dobroczynnych składników wpływających na zdrowie całego organizmu. Owoce czerymoja są bogate w witaminę A, C, E i z grupy B. Znajdziesz w nich błonnik i antyoksydanty, a także sód, potas, magnez, żelazo, mangan, miedź i fosfor. Jabłka budyniowe wykazują właściwości antynowotworowe, antybakteryjne i działanie podobne do antybiotyków, dlatego warto je jeść w czasie infekcji. Cherimoya pozytywnie wpływa na układ trawienny i sercowo-naczyniowy. Ma dobry wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu. Czerymoja pozytywnie działa na układ nerwowy, niweluje negatywne skutki stresu i poprawia humor.

Chociaż egzotyczna cherimoya jest słodka, to owoc niskokaloryczny. 100 g owocu flaszowca peruwiańskiego to 75 kalorii. Jabłko budyniowe daje uczucie sytości, dlatego może być składnikiem menu osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Cherimoya - gdzie kupić i jak wybierać?


Kupując owoce czerymoja, zwróć uwagę, aby skórka nie była cała brązowa. Owoce flaszowca peruwiańskiego ciemnieją jak banany. Jeżeli cała cherimoya jest brązowa, oznacza to, że owoc jest przejrzały. Dojrzałe jabłko budyniowe można lekko ścisnąć w dłoni. Owoce bardzo miękkie są niedobre i przejrzałe. Najlepiej kupować owoce cherimoya twarde i zielone. Cherimoya powinna dojrzeć w temperaturze pokojowej ciągu dwóch dni. Gotowa do jedzenia czerymoja jest średnio miękka i lekko brązowa z zewnątrz.

Jabłka budyniowe można kupić w większych sklepach spożywczych, marketach i dyskontach. Dostępne są także w sklepach internetowych, a czasem pojawiają się na bazarach.

Cherimoya - jak jeść?


Jabłka budyniowe najlepiej je się za pomocą łyżeczki. Owoc cherimoya należy przekroić wzdłuż na pół i od razu zjeść miąższ, wydrążając go łyżeczką. Miąższ owocu cherimoya jest bardzo miękki i nie trzeba go obierać. Pamiętaj jednak, że skórka egzotycznego owocu cherimoya jest niejadalna. Jedząc jabłko budyniowe, unikaj pestek. Duże czarne nasiona są niejadalne i wykazują toksyczne działanie. Pestki czerymoji mogą być przyczyną poważnego zatrucia.

Cherimoya - zastosowanie


Jabłka budyniowe najlepiej smakują na surowo prosto ze skórki. Egzotyczny owoc czerymoja wykorzystuje się także jako składnik lodów, galaretek i deserów bez pieczenia. Owoce flaszowca peruwiańskiego mogą być super składnikiem sałatek, koktajli mlecznych i jogurtowych czy smoothies. Zmiksowane na gładko owoce czerymoji to doskonały farsz do naleśników, dodatek do omletów i gofrów. Jabłka budyniowe można piec i grillować.


Składniki na cherimoya

1 owoc cherimoya

Przygotowanie dania cherimoya

...

  • Owoc cherimoya umyj i osusz.
  • Przekrój na pół i usuń duże pestki.
  • Zjedz za pomocą łyżeczki prosto ze skórki.
  • Wydrążony miąższ możesz zmiksować i dodać do deserów bez pieczenia, koktajli lub smoothies :)


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.