Boczek wędzony na gorąco

  
1 5 5 14
2008-10-31
60 minut + kilka dni oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje:
Kuchnia europejska
Boczek wędzony na gorąco

Boczek wędzony na gorąco jest pyszny! Warto przygotować go od razu z dwóch porcji - zaręczam, że będzie Ci smakował. Idealny na wiele okazji!


Składniki na boczek wędzony na gorąco

niezbyt tłusty kawałek boczku bez kości o minimalnej wadze 1 kg
garść soli

na każdy litr zalewy peklującej:
5 dag soli
1 gram saletry
10 cały ziaren czarnego pieprzu
5 ziaren jałowca
2 listki laurowe
3 ziarna ziela angielskiego

Przygotowanie dania boczek wędzony na gorąco

 1. Boczek dokładnie umyj, osusz, sprawdź, czy nie ma w nim kości, jeśli są, starannie je usuń. Mięso natrzyj grubą warstwą soli z wszystkich stron i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.
 2. Wylej płyn, który się wytworzył, a mięso opłucz pod bieżącą wodą.
 3. Przygotuj zalewę peklową: zagotuj wodę (około 2 litry na kawałek 1 i 1/2 kg) z przyprawami z wyjątkiem saletry. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu 10 minut. Odstaw do wystudzenia. Dodaj saletrę i wymieszaj.
 4. Mięso umieść w naczyniu (szklanym, kamionkowym lub plastykowym, nie może być metalowe), zalej zimną zalewą. Mięso musi być całkowicie zanurzone, możesz je w tym celu przycisnąć czymś ciężkim. Naczynie przykryj i wstaw do lodówki na dolną półkę.
 5. Boczek pekluj przez 10-14 dni, co 2 dni go przewracając w zalewie.
 6. Gotowy boczek, wyjmij z zalewy, opłucz pod bieżącą wodą i wstaw do zimnej wody na 3-4 godziny. Wyjmij, osusz papierowym ręcznikiem i powieś na kilkanaście godzin w przewiewnym miejscu do całkowitego obeschnięcia.
 7. Wędź w gorącym dymie przez 3-4 godziny.
 8. Od razu po uwędzeniu włóż do gorącej wody (ale nie wrzącej) licząc na każdy kilogram boczku 30 minut gotowania. Trzymaj na małym ogniu (woda nie może wrzeć). Pozostaw boczek w wodzie do wystygnięcia (kilka godzin). Wyjmij i osusz papierowym ręcznikiem.
 9. Tak przygotowany boczek może być przechowywany w lodówce przez co najmniej tydzień, a w zamrażalniku kilka miesięcy.

Dodatkowe informacje

Wędzenie na gorąco składa się z kilku faz:
 • w dymie o temperaturze około 40-50 stopni przez godzinę, dym powinien być rzadki,
 • w dymie o temperaturze około 30-40 stopni przez dwie godziny, dym powinien być gęsty, ze świeżego drewna lub drewna wcześniej namoczonego w wodzie,
 • w dymie o temperaturze 70-80 stopni, czyli "podpiekanie" przez 20-30 minut.

Jeśli lubisz "dziki" smak, możesz przez ostatnie 10 minut wędzenia do paleniska wkładać gałązki jałowca. Jeśli robisz to jednak pierwszy raz, wędź mięso w dymie jałowcowym bardzo krótko, bowiem jałowiec nadaje wyrobom bardzo intensywnego aromatu. Po pierwszym wędzeniu będziesz wiedzieć, czy lubisz bardziej, czy mniej "dzikie" wędliny.

Do wędzenia stosuj wyłącznie drewno drzew liściastych: olchę, buk, dąb oraz drewno drzew owocowym. Moim zdaniem szczególnego aromatu wędzonkom nadaje drewno jabłoni i wiśni.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.