Boczek wędzony na gorąco

Boczek wędzony na gorąco jest pyszny! Warto przygotować go od razu z dwóch porcji - zaręczam, że będzie Ci smakował. Idealny na wiele okazji!
Składniki na boczek wędzony na gorąco
garść soli
na każdy litr zalewy peklującej:
5 dag soli
1 gram saletry
10 cały ziaren czarnego pieprzu
5 ziaren jałowca
2 listki laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
Przygotowanie dania boczek wędzony na gorąco
...
- Boczek dokładnie umyj, osusz, sprawdź, czy nie ma w nim kości, jeśli są, starannie je usuń. Mięso natrzyj grubą warstwą soli z wszystkich stron i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.
- Wylej płyn, który się wytworzył, a mięso opłucz pod bieżącą wodą.
- Przygotuj zalewę peklową: zagotuj wodę (około 2 litry na kawałek 1 i 1/2 kg) z przyprawami z wyjątkiem saletry. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu 10 minut. Odstaw do wystudzenia. Dodaj saletrę i wymieszaj.
- Mięso umieść w naczyniu (szklanym, kamionkowym lub plastykowym, nie może być metalowe), zalej zimną zalewą. Mięso musi być całkowicie zanurzone, możesz je w tym celu przycisnąć czymś ciężkim. Naczynie przykryj i wstaw do lodówki na dolną półkę.
- Boczek pekluj przez 10-14 dni, co 2 dni go przewracając w zalewie.
- Gotowy boczek, wyjmij z zalewy, opłucz pod bieżącą wodą i wstaw do zimnej wody na 3-4 godziny. Wyjmij, osusz papierowym ręcznikiem i powieś na kilkanaście godzin w przewiewnym miejscu do całkowitego obeschnięcia.
- Wędź w gorącym dymie przez 3-4 godziny.
- Od razu po uwędzeniu włóż do gorącej wody (ale nie wrzącej) licząc na każdy kilogram boczku 30 minut gotowania. Trzymaj na małym ogniu (woda nie może wrzeć). Pozostaw boczek w wodzie do wystygnięcia (kilka godzin). Wyjmij i osusz papierowym ręcznikiem.
- Tak przygotowany boczek może być przechowywany w lodówce przez co najmniej tydzień, a w zamrażalniku kilka miesięcy.
Dodatkowe informacje
Wędzenie na gorąco składa się z kilku faz:
- w dymie o temperaturze około 40-50 stopni przez godzinę, dym powinien być rzadki,
- w dymie o temperaturze około 30-40 stopni przez dwie godziny, dym powinien być gęsty, ze świeżego drewna lub drewna wcześniej namoczonego w wodzie,
- w dymie o temperaturze 70-80 stopni, czyli "podpiekanie" przez 20-30 minut.
Jeśli lubisz "dziki" smak, możesz przez ostatnie 10 minut wędzenia do paleniska wkładać gałązki jałowca. Jeśli robisz to jednak pierwszy raz, wędź mięso w dymie jałowcowym bardzo krótko, bowiem jałowiec nadaje wyrobom bardzo intensywnego aromatu. Po pierwszym wędzeniu będziesz wiedzieć, czy lubisz bardziej, czy mniej "dzikie" wędliny.
Do wędzenia stosuj wyłącznie drewno drzew liściastych: olchę, buk, dąb oraz drewno drzew owocowym. Moim zdaniem szczególnego aromatu wędzonkom nadaje drewno jabłoni i wiśni.
Sałatka z ogórków do słoika
Kto lubi sałatkę z ogórków ze słoika, ręka do góry! :) Świetnie się składa, bo właśnie tu znajdziesz przepyszny przepis na sałatkę z ogórków do słoika :) Taka sałatka to samo zdrowie. Przygotowując ją w domu, wiesz, że nie ma w niej żadnych chemicznych dodatków ani innych niespodzianek rodem z tablicy Mendelejewa.
W słoikach z sałatką z ogórków znajdziesz także paski żółtej papryki i...
Kolorowe warzywa z cytryną w oleju
Szukasz przepisu na pyszną i efektowną przekąskę? Bardzo dobrze trafiłaś, ponieważ znajdziesz tu przepis na taką właśnie przekąskę. A do tego prostą i szybką w przygotowaniu. To sprawdzony przepis na kolorowe warzywa z cytryną w oleju :)
Czyż taki słoiczek nie wygląda wspaniale? :) A to naprawdę tylko chwila krojenia. Ale jest jeszcze jedno ale... Żeby spróbować tych kolorowych pyszności...
Cukinia w zalewie curry do słoika
Curry jest najpopularniejsza przyprawa na świecie. Tak mówią statystyki. Używają jej nawet Chińczycy, którzy na rzecz curry porzucili swoje lokalne przyprawy. Europejczycy doprawiają dania curry w proszku, ale w Indiach przyprawę tę przygotowuje się tuż przed użyciem ze świeżych liści.
W tym przepisie curry odgrywa bardzo ważną rolę. Bo jest głównym składnikiem zalewy, w której ukryła się...
Boczek wędzony na gorąco - komentarze








