» Przepisy » Zupy » Barszcze i żury » Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński


  
1 5 5 1
2009-03-29
2-3 godziny +czas moczenia fasoli
łatwe
Porcje: duzo
Kuchnia europejska
Barszcz ukraiński

Testowałam wiele przepisów na moją ulubioną zupę, ale dopiero ten spełnił wszystkie moje oczekiwnia. Przepis pochodzi z książki \"Dom nad rozlewiskiem\"


Składniki na barszcz ukraiński

Żebeka wołowe
2/3 szklanki suchej białej fasoli
1/4 średniej główki poszatkowanej kapusty włoskiej
taką samą objętość utartych na dużych oczkach buraków
kilka pomidorów albo mały koncentrat pomidorowy
szklanka soku (najlepiej z kiszonych) z buraków (może być z kartonu)
2 listki laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu
majeranek
2 ząbki czosnku
sól i pieprz mielony, odrobina cukru
ocet (do smaku)
koperek do posypania

Przygotowanie dania barszcz ukraiński

...

Wieczorem dnia poprzedzającego gotowanie zupy fasolę przebrać, wypłukać i namoczyć. Ja zalewam wrzątkiem, przykrywam i zostawiam na noc. Rano ocedzam fasolę, zalewam świeżą wodą, solę i gotuję do miękkości.
W czasie kiedy gotuje się fasola w dużym garze gotuję żeberka wołowe z listkiem laurowym, zielem angielskim i ziarnami pieprzu. Kiedy mięso jest prawie miękkie dodaję pokrojone w kostkę pomidory, kapustę włoską. Po około 30 minutach dodaję utarte buraki i wlewam sok z buraków., dodaję około łyżki otartego majeranku. Gotuję bardzo delikatnie tylko do momentu zmięknięcia buraków. Mięso z kości obieram i dodaję do zupy, doprawiam ją octem (najlepiej winnym) mielonym pieprzem (dużą ilością) i odrobiną cukru aby złamać kwaśny smak. Na koniec dodać zmiażdżony czosnek, jeszcze chwilę trzymać na ogniu i potem zgasić.
Podawać posypane koperkiem.

Jesli ktoś nie potrafi obejść się bez śmietany w tej zupie, choć wcale nie powinno jej tam być, może łyżkę kwaśniej śmietany nałozyć już na nalaną porcję.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Barszcz ukraiński - komentarze

~Agnieszka
~Agnieszka
26.11.2016 17:17
Dziwny ten barszcz ukraiński, nie rozumiem po co do niego dawać pomidory, na pewno wpłyną na zniwelowanie smaku buraków, który przecież w barszczu jest najważniejszy. Z drugiej strony to ciekawa propozycja odmiany klasycznej zupy. U mnie w domu barszcz ukraiński gotuje się obowiązkowo na dużej, kolorowej fasoli Jaś, zamiast kapusty włoskiej dodajemy czerwoną, a doprawiamy kosmicznymi ilościami majeranku, nasieniem kopru i kminkiem. No i bez śmietany ani rusz: musi być kwaśna i gęsta, żeby zakwasić zupę i nadać jej czerwony kolor, który traci w gotowaniu. W tej wersji barszcz jest najlepszy na drugi dzień. Twoja wersję zamierzam wypróbować. Dziękuję za inspirację.