Pączki warszawskie


  
1 5 5 4
2004-05-08
180 minut
trudne
Porcje: 10
Kuchnia europejska

Pączki warszawskie

Proponuję, aby pieczenie pączków zrobić jako gwóźdź programu spotkania towarzyskiego z najbliższymi sercu przyjaciółmi. Zabawa przednia, a ucztowanie zasłużone.


Składniki na pączki warszawskie

zaczyn:

6 dag drożdży

10 dag mąki

łyżka cukru

1/3 szklanki ciepłego mleka



ciasto:

40 dag mąki

8 dag cukru

8 żółtek

szklanka podgrzanej kremowej śmietanki

1/2 dobrze utłuczonej laski wanilii

15 dag roztopionego masła

1/3 łyżeczki soli

kieliszek spirytusu

starta skórka z wyparzonej cytryny

konfitura wiśniowa, albo konfitura różana z pokruszonymi migdałami

smalec do smażenia

Przygotowanie dania pączki warszawskie

...

Sporządzam zaczyn - mieszam składniki zaczynu i odstawiam w ciepłe miejsce. Gdy zaczyn podwoi swą objętość, dodaję do niego mąkę - wcześniej przesianą przez sitko, utarte żółtka z cukrem, śmietankę, wanilię, roztopione masło, sól, spirytus i skórkę z cytryny.

Wszystko to wyrabiam ręką, do chwili aż ciasto zacznie odstawać od ręki i od miski. Trwa to zazwyczaj jakieś pół godziny.

Wyrobione ciasto odstawiam przykryte ściereczka w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jak ciasto podwoi swoją objętość, biorę łyżką porcję, formuję małe krążki, kładę konfiturę - dokładnie odsączoną z syropu, zalepiam i kładę miejscem zalepionym do dołu na posypaną mąką ściereczkę.

Tak uformowane pączki zakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce.
Gdy pączki pięknie wyrosną, zmiatam pędzelkiem z nich mąkę i zaczynam smażyć w głębokim smalcu, najpierw z jednej strony, potem patyczkiem odwracam na druga stronę. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury smalcu, aby pączki się nie paliły tylko ładnie smażyły.

Upieczone pączki wyjmuję na papierowy ręcznik i jeszcze ciepłe oprószam cukrem pudrem z dodatkiem wanilii.

Moja Babcia jako nadzienie do tych pączków dawała zawsze konfiturę z róży zmieszaną ze słuszną ilością potłuczonych migdałów.

Te pączusie najsmaczniejsze są podane świeże, jeszcze ciepłe, ale jadłam też wyjęte z zamrażarki, przez chwilę rozmrażane w temp. pokojowej i tez smakowały wybornie.

Proponuję, aby pieczenie pączków zrobić jako gwóźdź programu spotkania towarzyskiego z najbliższymi sercu przyjaciółmi.
Zabawa przednia, a ucztowanie zasłużone.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pączki warszawskie - komentarze

~Gość
~Gość
27.02.2014 19:48
"Te pączusie najsmaczniejsze są podane świeże, jeszcze ciepłe, ale JADŁAM(!!!)też wyjęte z zamrażarki, przez chwilę rozmrażane w temp. pokojowej i tez smakowały wybornie" ????? ;)
kikimuerte
kikimuerte
31.01.2008 09:11
Niestety, śmietana w tym przepisie sprawia, że pączki nabierają tłuszczu... Moja babcia zawsze mówiła, że do ciasta na pączki dodaje się tylko odrobinę tłuszczu i nieiwele cukru ( żeby zbyt szybko się nie rumieniły). !5 dkg masła to za dużo nawet na kilogram mąki i do tego jeszcze śmietana ...?
ManieQ
ManieQ
7.03.2006 17:56
Przepis pewnie na dobre pączki, świetnie wyrosły i były super do momentu spróbowania - potem czuło się już tylko tłuszcz. Czemu - nie wiem.
hazo46
hazo46
15.01.2006 19:30
Przepis na bardzo dobre pączki. Szkoda tylko, że autor nie podał, że pochodzi on z książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole" autorstwa Marii Lemnis i Henryka Vitry wydanej przez Wydawnictwo Interpress w 1986 roku.Taką ja mam, może były też inne wydania. Wydana została ona w 3 wersjach językowych (polski, angielski i niemiecki). [Grzegorz: jest to wysoce prawdopodobne, jak również to, że ten przepis został wydany dużo wcześniej, przepisałem go bowiem z zeszytu, który odziedziczyłem po mojej Babci, owe pączki Babcie robiła wielokrotnie, a ja jej pomagałem]