» Przepisy » Przepisy na grilla » Sałatki na grilla » Surówka biskupia

Surówka biskupia


1 5 5
2022-01-24
Surówka biskupia Sprawdzony przepis na surówka biskupia od MniamMniam.com 😋 Smacznie, szybko i tanio. Gotuj razem z nami krok po kroku! https://www.mniammniam.com//obrazki/surowka-biskupia.jpg https://www.youtube.com/watch?v=-D8QV3ExDX8 https://www.youtube.com/embed/-D8QV3ExDX8 2022-01-24T17:11:16+01:00
10 minut
bardzo łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Surówka biskupia

Swą uroczą nazwę sałatka biskupia zawdzięcza kolorowi, który kojarzy się z kolorem szaty biskupa. Tak o tej nazwie pisze kulinarnych blogerów.
Nie wiedzą powodu, by się z tym nie zgadzać :)

Surówka, oprócz oryginalnego koloru ma przede wszystkim dużo witamin, mikroelementów oraz oczywiście wspaniale smakuje, a to za sprawą sosu, który składa się z naturalnego jogurtu wymieszanego z majonezem. Smak sosu zaś "podręca" dodatek chrzanu. Im chrzan będzie ostrzejszy, tym surówka będzie miała bardziej wyrazisty smak.
To bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu surówka, która jest bardzo uniwersalna, bo pasuje do wszelkich dań, zarówno mięsa, ryb i dań wegetriańskich. Można ją podawać do obiadu o każdej porze roku. Doskonale wytrzymuje kilka godzin w pudełku, więc można ją wziąć ze sobą do pracy.

Jeśli szukasz urozmaicenia swojego surówkowego menu, to surówka biskupia z pewnością będzie smakować Tobie i Twojej rodzinie. Bo to taka fajna surówka, która mało komu nie smakuje.


Składniki na surówka biskupia

1/2 czerwonej kapusty (około 500 g)
1 duża marchewka (około 150 g)
1 twarde i kwaśne jabłko
3 łyżki niezbyt drobno posiekanej natki pietruszki
sok z połowy cytryny

sos:
4 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki majonezu
1 czubata łyżeczka chrzanu
1 łyżeczka cukru (można pominąć)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania surówka biskupia

...

  • Z kapusty usuń wierzchnie liście, następnie drobno ją poszatkuj. Przełóż do miski, posól, chwilę pougniataj dłońmi.
  • Obraną marchewkę zerzyj na tarce o grubych oczkach.
  • Jabłko obierz i zetrzyj, podobnie jak marchewkę. Od razu wymieszaj z sokiem cytrynowym.
  • Wszystkie składniki sosu umieść w miseczce i dokładnie wymieszaj.
  • Do kapusty dodaj marchewkę, jabłko, połowę natki oraz sos. Wymieszaj, przykryj, wstaw na minimum kilkanaście minut do lodówki.
  • Przed podaniem posyp surówkę pozostałą natką.


Surówka biskupia - najlepszy i najszybszy przepis

Dlaczego warto jeść surówki? A szczególnie surówkę biskupią z czerwonej kapusty?


Odpowiedź jest prosta - bo to bomby witaminowe. Świeże warzywa zawierają ich mnóstwo oraz są źródłem cennych mikroelementów.

Czerwona kapusta ma piękny, czerwono-fioletowy kolor. Jej główki nie są duże, mają twarde, zbite ze sobą liście. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, aktualnie uprawia się ją na całym świecie.

Co oczywiste, w Polsce szczególnie jest lubiana na Śląsku, gdzie podawana na ciepło ("modro kapusta") jest niezbędnych dodatkiem do zrazów. To wartościowe warzywo, które warto na stałe wprowadzić do zdrowej, zbilansowanej diety.

Dlaczego surówka biskupia z czerwonej kapusty jest zdrowa?


Dlaczego czerwona kapusta powinna częściej gościć na naszych stołach?


A dlatego, że zawiera czerwone barwniki czyli antocyjany, które mają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki zaś przyczyniają się do starzenia organizmu.

Czerwona kapusta łączy w sobie bogactwo składników odżywczych warzyw kapustnych oraz antyoksydacyjne właściwości warzyw czerwonych. To właśnie czerwone barwniki zawarte w tej odmianie kapusty głowiastej – antocyjany sprawiają, że można ją nazwać warzywem zdrowia i młodości. Antocyjany mają bowiem właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Te zaś odpowiadają w znacznym stopniu za procesy starzenia się organizmu i powstawanie zmian nowotworowych w komórkach.

Czerwona kapusta jest świetny źródłem: potasu, siarki, wapnia, fosforu, sodu i magnezu. Zwiera również żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i fluor.
Jest w niej dużo witami, przede wszystki A i C oraz K. Są w niej też witaminy D i E, i witaminy z grupy B – B6, B12, tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3 – kwas nikotynowy) oraz kwas pantotenowy, cholinę (nazywaną również witaminą B4) i betainę.
Moim zdaniem to wystarczające powody, by często jeść czerwoną kapustę.
Najlepsza jest oczywiście na surowo w postaci surówek.

Jak przygotować zdrową i pyszną surówkę z kapusty?

Przygotowanie surówki z czerwonej kapusty nie jest trudne i czasochłonne. Wystarczy usunąć wierzchnie liście, następnie drobno ją poszatkować. By nieco zmiękła, należy przełóżyć ją do miski, lekko posolić i przez kilka chwil wygnieść dłońmi. Po kilku minut zmięknie i puści nieco soku. Teraz wystarczy do niej dodać pozostałe składnikilk, sos i wymieszać. By surówka nabrała pełni smaku należy ją odstawić na kilkanaście minut do lodówki przed podaniem.

Za kapusty czerwonej jak i białej można przyrządzić mnóstwo zdrowych surówek, ale też dań na ciepło. Bigos, kapuśniak, gołąbki, zapiekanki z kapustą świeżą i kiszoną, czy pieczona kapusta to tylko niektóre dania, które są przygotowywane na jej bazie. Wszystkie przepisy z kapustą znajdziesz w tym miejscu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.