Zrazy Danki po staropolsku

1 5 5
2004-05-08
120 minut
średniołatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

Zrazy po staropolsku - przepis. Najlepsze zrazy są z dziczyzny. Mięso to ma wyjątkowy smak. Do zrazów można użyć innego mięsa, jeśli Twoi goście nie przepadają za dziczyzną. Prawdziwe zrazy po staropolsku wymagają od Ciebie dużej uwagi i czasu, ale efekt końcowy jest taki, że palce lizać.


Składniki na zrazy danki po staropolsku

karkówka z dzika - może być każde mięso nadające się na zrazy – około ? kgsłonina lub boczek pokrojone w słupki – około 20 dagchleb razowy pokrojony w paski – 5 kromekmusztarda francuska – dwie łyżki4 ogórki kiszone2 cebule pokrojone w grube piórka4 suszone grzybyolej do smażeniadwie łyżki mąkisólpieprzsól zmiękczająca mięso

Przygotowanie dania zrazy danki po staropolsku

Na pierwszy ogień idzie mięso, które kroję w plastry i posypuję solą zmiękczająco mięso co najmniej na 20 minut. Po tym czasie następuje proces twórczy. To znaczy biorę każdy plaster mięsa, posypuję świeżo zmielonym pieprzem, smaruję musztardą, kładę chleb, słoninę, ogórek, cebulkę i z taką pewną nieśmiałością zawijam zrazika i szpatkami zamykam, niektórzy owijają nicią bawełnianą. Ten proces twórczy powtarzam do ostatniego kawałka mięsa.

Gotowe zawijasy obtaczam lekko w mące i obsmażam na oliwie ze wszystkich stron. Zbrązowione zrazy przekładam do rondla z odrobiną wody, dodaję cebulę i ze 4 wcześniej namoczone suszone grzybki.

Teraz pozostało już tylko duszenie do miękkości. W trakcie duszenia sos należy próbować i dosmaczać wedle gustu [sól, pieprz, papryka, inne ziołowe przyprawy]. Proponuję dodać też ze dwie łyżki wytrawnego alkoholu [winiaku, koniaku itp.]. Do zrazów proponuję podać ziemniaki opiekane w ziołach.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.