Zakwas żytni na chleb

1 5 5
2019-09-02
5 minut + 3 dni oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: około 300 gram zakwasu
Kuchnia europejska
Zakwas żytni na chleb

Przygotowanie zakwasu do pieczenia chleba wbrew pozorom jest banalnie proste. Praktycznie nie może się nie udać :) Przecież zakwas jest robiony każdego dnia w milionach domów od pokoleń.

A chleba upieczonego na zakwasie nie można z niczym innym przecież porównać :)
W internecie znajdziesz wiele przepisów na zakwas, ale nie musisz już więcej szukać, bo ten jest NAJPROSTSZY i najlepszy :) To dosłownie kilka minut mieszania i nieco ponad dwie doby czekania.

By się udał, pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • zakwas żytni na chleb rób w szklanym, dobrze wczesniej wyparzonym słoiku
  • zakwas najlepiej się zakwasza w temperaturze około 25-27 stopni, więc należy go trzymać w ciepłym miejscu - np. na górnej półce w kuchni, ale bez przesady, w niższej temperaturze też wyjdzie, trzeba będzie tylko poczekać kilkana¶cie godzin dłużej,
  • zakwasu nie można umieszczać w nasłonecznionym miejscu - je¶li słoik postawisz np. na parapecie, pamiętaj by go osłonić od słońca - ¶ciereczk± lub kawałkiem kartonu.

Gotowy zakwas możesz przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie w szczelnie zakręconym słoiku. Podczas przechowywania (wtedy "usypia") nie trzeba nic z nim robić.
Kiedy zechcesz upiec chleb, wyjmujesz zakwas z lodówki, mieszasz energicznie, nabierasz tyle, ile Ci potrzeba (zwykle jest to około 1/2 lub 1 szklanka) do miseczki. Odstawiasz na 2-3 godziny. Następnie dodajesz 1 łyżkę m±ki żytniej pełnoziarnistej i 2-3 łyżki ciepłej wody. Mieszasz, odstawiasz na następne 2-3 godziny. I... zaczynasz piec chleb :)
Proste, nieprawdaż? A chleb na zakwasie jest taki cudowny :)


Składniki na zakwas żytni na chleb

1 i 1/2 szklanki m±ki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
1 i 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody

Przygotowanie dania zakwas żytni na chleb

Dzień pierwszy
Do szklanego słoika wsyp 1/2 szklanki m±ki, dodaj 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj. Przykryj ¶ciereczk± lub gaz± i odstaw w ciepłe miejsce (NIE nasłonecznione, je¶li stawiasz słoik na parapecie okna, osłoń go od słońca). Po kilku godzinach zakwas wymieszaj.

Dzień drugi
O mniej więcej tej samej porze, co dnia pierwszego (czyli po 24 godzinach, ale nie musi być to dokładnie ta sama godzina, powiedzmy +/- 2-3 godziny) do słoika dodaj następne 1/2 szklanki m±ki i 1/2 szklanki ciepłej wody. Wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach wymieszaj.

Dzień trzeci
Powtórz czynno¶ci z dnia drugiego, czyli dodaj 1/2 szklanki m±ki i 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce, po kilku godzinach ponownie wymieszaj. Zakwas jest gotowy do pieczenia chleba!

Dodatkowe informacje:
  • Zakwas po dodaniu m±ki i wody może zacz±ć "szaleć", czyli mocno się pienić i zwiększać objęto¶ć, wtedy należy go zamieszać, by nie wyszedł ze słoika. Żeby temu zapobiec i nie pilnować zakwasu, do jego przygotowania najelpiej jest użyć dużego, litrowego słoja.
  • Zakwas to żywy organizm, więc różnie się zachowuje, czasami intesywnie b±belkuje, czasem za¶ cichutko sobie siedzi w słoiku i nic nie robi. Ale je¶li s± w nim b±belki powietrza i po dodaniu m±ki zaczyna rosnać, oznacza to, że jest dobry i chleb z jego dodatkiem pięknie się upiecze.
  • Bywa tak, że zakwas się rozwarstwia - i jest całkowicie naturalne. Trzeba go zamieszać i następnym razem dodać nieco mniej wody, powinien być gęsty jak dobra, tłusta ¶mietana :)
  • Dojrzały zakwas ma do¶ć intensywny zapach, który można porównać do zapachu acetonu - jest to bardzo wła¶ciwy i dobry zapach zakwasu.
  • Zdarza się, że na zakwasie pojawi się ple¶ń - wtedy zakwas nie nadaje się już do wypieku chleba i należy go wyrzucić i nastawić nowy.

Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze s± zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.