» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Zakwas żytni na chleb

Zakwas żytni na chleb


1 5 5
2019-09-02
5 minut + 3 dni oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: około 300 gram zakwasu
Kuchnia europejska
Zakwas żytni na chleb

Przygotowanie zakwasu do pieczenia chleba wbrew pozorom jest banalnie proste. Praktycznie nie może się nie udać :) Przecież zakwas jest robiony każdego dnia w milionach domów od pokoleń.

A chleba upieczonego na zakwasie nie można z niczym innym przecież porównać :)
W internecie znajdziesz wiele przepisów na zakwas, ale nie musisz już więcej szukać, bo ten jest NAJPROSTSZY i najlepszy :) To dosłownie kilka minut mieszania i nieco ponad dwie doby czekania.

By się udał, pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • zakwas żytni na chleb rób w szklanym, dobrze wczesniej wyparzonym słoiku
  • zakwas najlepiej się zakwasza w temperaturze około 25-27 stopni, więc należy go trzymać w ciepłym miejscu - np. na górnej półce w kuchni, ale bez przesady, w niższej temperaturze też wyjdzie, trzeba będzie tylko poczekać kilkanaście godzin dłużej,
  • zakwasu nie można umieszczać w nasłonecznionym miejscu - jeśli słoik postawisz np. na parapecie, pamiętaj by go osłonić od słońca - ściereczką lub kawałkiem kartonu.

Gotowy zakwas możesz przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie w szczelnie zakręconym słoiku. Podczas przechowywania (wtedy "usypia") nie trzeba nic z nim robić.
Kiedy zechcesz upiec chleb, wyjmujesz zakwas z lodówki, mieszasz energicznie, nabierasz tyle, ile Ci potrzeba (zwykle jest to około 1/2 lub 1 szklanka) do miseczki. Odstawiasz na 2-3 godziny. Następnie dodajesz 1 łyżkę mąki żytniej pełnoziarnistej i 2-3 łyżki ciepłej wody. Mieszasz, odstawiasz na następne 2-3 godziny. I... zaczynasz piec chleb :)
Proste, nieprawdaż? A chleb na zakwasie jest taki cudowny :)


Składniki na zakwas żytni na chleb

1 i 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
1 i 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody

Przygotowanie dania zakwas żytni na chleb

...

Dzień pierwszy
Do szklanego słoika wsyp 1/2 szklanki mąki, dodaj 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj. Przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce (NIE nasłonecznione, jeśli stawiasz słoik na parapecie okna, osłoń go od słońca). Po kilku godzinach zakwas wymieszaj.

Dzień drugi
O mniej więcej tej samej porze, co dnia pierwszego (czyli po 24 godzinach, ale nie musi być to dokładnie ta sama godzina, powiedzmy +/- 2-3 godziny) do słoika dodaj następne 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki ciepłej wody. Wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach wymieszaj.

Dzień trzeci
Powtórz czynności z dnia drugiego, czyli dodaj 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce, po kilku godzinach ponownie wymieszaj. Zakwas jest gotowy do pieczenia chleba!

Dodatkowe informacje:
  • Zakwas po dodaniu mąki i wody może zacząć "szaleć", czyli mocno się pienić i zwiększać objętość, wtedy należy go zamieszać, by nie wyszedł ze słoika. Żeby temu zapobiec i nie pilnować zakwasu, do jego przygotowania najelpiej jest użyć dużego, litrowego słoja.
  • Zakwas to żywy organizm, więc różnie się zachowuje, czasami intesywnie bąbelkuje, czasem zaś cichutko sobie siedzi w słoiku i nic nie robi. Ale jeśli są w nim bąbelki powietrza i po dodaniu mąki zaczyna rosnać, oznacza to, że jest dobry i chleb z jego dodatkiem pięknie się upiecze.
  • Bywa tak, że zakwas się rozwarstwia - i jest całkowicie naturalne. Trzeba go zamieszać i następnym razem dodać nieco mniej wody, powinien być gęsty jak dobra, tłusta śmietana :)
  • Dojrzały zakwas ma dość intensywny zapach, który można porównać do zapachu acetonu - jest to bardzo właściwy i dobry zapach zakwasu.
  • Zdarza się, że na zakwasie pojawi się pleśń - wtedy zakwas nie nadaje się już do wypieku chleba i należy go wyrzucić i nastawić nowy.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Zakwas żytni na chleb - komentarze

urbanbo
urbanbo
8.01.2024 20:00
Jak to jest z tym zakwasem. Czy mogę go jakoś dokarmiać i mieć na kilka razy?