Zakwas żytni na chleb
5 minut + 3 dni oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: około 300 gram zakwasu

Przygotowanie zakwasu do pieczenia chleba wbrew pozorom jest banalnie proste. Praktycznie nie może się nie udać :) Przecież zakwas jest robiony każdego dnia w milionach domów od pokoleń.
A chleba upieczonego na zakwasie nie można z niczym innym przecież porównać :)
W internecie znajdziesz wiele przepisów na zakwas, ale nie musisz już więcej szukać, bo ten jest NAJPROSTSZY i najlepszy :) To dosłownie kilka minut mieszania i nieco ponad dwie doby czekania.
By się udał, pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:
- zakwas żytni na chleb rób w szklanym, dobrze wczesniej wyparzonym słoiku
- zakwas najlepiej się zakwasza w temperaturze około 25-27 stopni, więc należy go trzymać w ciepłym miejscu - np. na górnej półce w kuchni, ale bez przesady, w niższej temperaturze też wyjdzie, trzeba będzie tylko poczekać kilkanaście godzin dłużej,
- zakwasu nie można umieszczać w nasłonecznionym miejscu - jeśli słoik postawisz np. na parapecie, pamiętaj by go osłonić od słońca - ściereczką lub kawałkiem kartonu.
Gotowy zakwas możesz przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie w szczelnie zakręconym słoiku. Podczas przechowywania (wtedy "usypia") nie trzeba nic z nim robić.
Kiedy zechcesz upiec chleb, wyjmujesz zakwas z lodówki, mieszasz energicznie, nabierasz tyle, ile Ci potrzeba (zwykle jest to około 1/2 lub 1 szklanka) do miseczki. Odstawiasz na 2-3 godziny. Następnie dodajesz 1 łyżkę mąki żytniej pełnoziarnistej i 2-3 łyżki ciepłej wody. Mieszasz, odstawiasz na następne 2-3 godziny. I... zaczynasz piec chleb :)
Proste, nieprawdaż? A chleb na zakwasie jest taki cudowny :)
Składniki na zakwas żytni na chleb
1 i 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
1 i 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
1 i 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
Przygotowanie dania zakwas żytni na chleb
...
Dzień pierwszyDo szklanego słoika wsyp 1/2 szklanki mąki, dodaj 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj. Przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce (NIE nasłonecznione, jeśli stawiasz słoik na parapecie okna, osłoń go od słońca). Po kilku godzinach zakwas wymieszaj.
Dzień drugi
O mniej więcej tej samej porze, co dnia pierwszego (czyli po 24 godzinach, ale nie musi być to dokładnie ta sama godzina, powiedzmy +/- 2-3 godziny) do słoika dodaj następne 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki ciepłej wody. Wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach wymieszaj.
Dzień trzeci
Powtórz czynności z dnia drugiego, czyli dodaj 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki ciepłej wody, wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce, po kilku godzinach ponownie wymieszaj. Zakwas jest gotowy do pieczenia chleba!
Dodatkowe informacje:
- Zakwas po dodaniu mąki i wody może zacząć "szaleć", czyli mocno się pienić i zwiększać objętość, wtedy należy go zamieszać, by nie wyszedł ze słoika. Żeby temu zapobiec i nie pilnować zakwasu, do jego przygotowania najelpiej jest użyć dużego, litrowego słoja.
- Zakwas to żywy organizm, więc różnie się zachowuje, czasami intesywnie bąbelkuje, czasem zaś cichutko sobie siedzi w słoiku i nic nie robi. Ale jeśli są w nim bąbelki powietrza i po dodaniu mąki zaczyna rosnać, oznacza to, że jest dobry i chleb z jego dodatkiem pięknie się upiecze.
- Bywa tak, że zakwas się rozwarstwia - i jest całkowicie naturalne. Trzeba go zamieszać i następnym razem dodać nieco mniej wody, powinien być gęsty jak dobra, tłusta śmietana :)
- Dojrzały zakwas ma dość intensywny zapach, który można porównać do zapachu acetonu - jest to bardzo właściwy i dobry zapach zakwasu.
- Zdarza się, że na zakwasie pojawi się pleśń - wtedy zakwas nie nadaje się już do wypieku chleba i należy go wyrzucić i nastawić nowy.
Autopromocja
Zakwas żytni na chleb - komentarze

urbanbo
8.01.2024 20:00
Jak to jest z tym zakwasem. Czy mogę go jakoś dokarmiać i mieć na kilka razy?