» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Zakwas weg. Reinharta - twarda buła

Zakwas weg. Reinharta - twarda buła


1 5 5 3
2006-03-24
24 godziny
bardzo łatwe
Porcje: ?
Kuchnia europejska

Zakwas weg. Reinharta - twarda buła

To rodzaj początkowego zaczynu, który robimy z pełnosprawnego zakwasu.


Składniki na zakwas weg. reinharta - twarda buła

zakwas
woda
mąka pszenna

Przygotowanie dania zakwas weg. reinharta - twarda buła

...

„Twarda buła”

dwie trzecie szklanki zakwasu (wyjętego z lodówki godzinę wcześniej)
szklanka mąki pszennej
jedna ósma do jednej czwartej szklanki wody

Wymieszać na tyle żeby cała mąka była zamoczona (regulować ilość wody dolewając stopniowo). Ma powstać zwarta dość twardawa kula.
Lekko posmarować oliwą miskę plastikową, włożyć tam kulę, obrócić by cała pokryła się oliwą, zakleić folią, odczekać aż podwoi objętość około 4 godzin, wstawić na noc do lodówki.

Na drugi dzień wyjąć urośniętą kulę z lodówki na godzinę wcześniej. Pociąć nożem na 10 kawałków, spryskać mgiełką oliwy (sprayem), nakryć luźno plastikiem, odczekać godzinę aż się ogrzeje do temp. pokojowej.


Teraz można już wyrabiać właściwe ciasto na chleb, kombinując z różnymi mąkami. Na podaną ilość „twardej buły” bierzemy 4,5 szklanek mąki i 1,5 do jednej i dwie trzecie szklanek mąki oraz 2 do 2,5 łyżeczek soli.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Zakwas weg. Reinharta - twarda buła - komentarze

zibip
zibip
22.10.2008 18:34
Twardą bułę można zrobić również na mące żytniej razowej (2000). Ładnie urosła i po dodaniu mąki razowej pszennej i żytniej oraz ziaren wyszedł dobry chlebek.
sabap
sabap
4.06.2007 22:21
Chlebek upieczony na bazie twardej buły jest smaczny i zawsze mi wychodzi. Chleb robi się szybciej niż na zakwaszonym cieście. Nie potrzeba dokarmiać "dzikusów", pilnować temperatur i czasu zakwaszania ciasta potrzebnego do upieczenia chleba.
tarzynka
tarzynka
30.03.2006 23:18
Twardą bułę robi się łatwo i bezproblemowo, a chleb na niej wychodzi dużo lepiej niż na samym zakwasie. Wprawdzie zamiast pryskać oliwą, smaruję cieniutko, ale jakoś znosi to odstępstwo.