» Przepisy » Przepisy na Wielkanoc » Domowe wędliny na Wielkanoc » Wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli

Wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli


  
1 5 5 4
2012-11-23
kilka godzin + 7 dni oczekiwania
łatwe
Porcje: 1 kg mięsa
Kuchnia europejska
Wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli

Wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli, to pomysł dla tych, którzy cenią domowe wędliny. Sukcesem w przypadku tej wędzonki, są przyprawy. Do tego uwędzenie sprawia, że mięso jest delikatne, bardzo kruche i smaczne. Twórcami tego przepisu są Danka i Zdzisiek - mieszkańcy chaty nas stawem w okolicach Tuławek. To urokliwe miejsce na Warmii, gdzie czas rzeczywiście płynie wolniej, a ludzie częściej się uśmiechają. Tych dwoje przeniosło się tam z miasta już jakiś czas temu. Ich pasją stało się między innymi wędzenie. A że oboje dbają o zdrowie tak samo, jak o smak, ich receptury opierają głównie na ziołach, małej ilości soli i całkowitym braku sztucznych dodatków. Efekty są rewelacyjne.


Składniki na wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli

mięso:
piersi z idyka
piersi z kurczaka
boczek
schab bez kości

mieszanka na 1 kg mięsa:
3 dag soli morskiej (można zastąpić kamienną)
2 ziarna jałowca
1 łyżeczka całych ziaren pieprzu
1/2 łyżeczki całych ziaren kminku
1/2 łyżeczki suszonego majeranku
1/2 goździka
1/2 łyżeczki papryki chilli w proszku
2 listki laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka suszonego czosnku

Przygotowanie dania wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z

... małą ilością soli

  1. Wszystkie przyprawy utłucz w moździerzu, ale niezbyt drobno. Wymieszaj z solą.
  2. Mięso umyj i bardzo dokładnie osusz. Natrzyj mieszanką, wciskając ją w mięso.
  3. Mięso ułóż w garnku ceramicznym lub szklanym tak, by nie było wolnych przestrzeni. Przykryj i wstaw do pomieszczenia o temperaturze 7-9 stopni (ewentualnie na górną półkę w lodówce) na 7 dni.
  4. Każdego dnia przewracaj mięso tak, by kawałki z dołu znalazły się na górze.
  5. Wieczorem, dzień przed wędzeniem, wyjmij mięso z naczynia, osusz ręcznikiem papierowym, obwiąż sznurkiem i pozostaw do osuszenia na noc w temperaturze pokojowej (kawałki powinny być zawieszone na patyku, podłóż pod nie ręcznik papierowy na ściekający płyn).
  6. Mięso wędź przez pierwsze 30 minut w wędzarce z dymem rozgrzanym do 90 stopni. Po tym czasie zmniejsz temperaturę dymu do 40 stopni i w takim dymie wędź przez 7 godzin.
  7. Tak przygotowanej wędzonki nie trzeba parzyć, ale jeśli lubisz mniej surowe wędliny, nie pomiń tego procesu: uwędzone mięso włóż do dużego garnka, zalej gorącą wodą i postaw na małym ogniu. Trzymaj w gorącej wodzie (nie może się zagotować) przez dwie godziny. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Następnie osusz dokładnie.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Wędzonka z chaty na stawem - bez saletry i z małą ilością soli - komentarze

piotr0103
piotr0103
20.11.2013 13:14
A CO Z WODĄ ? CZY MIĘSO LEZY SUCHE ...? JEŚLI WODA TO W KTORYM MOMENCIE ..... W PRZEPISIE NAPISANO ŻEBY PO WYJECIU MIESO OSUSZYĆ
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
20.11.2013 13:40
Hej piotr0103 :) Nie dodajemy wody. To jest peklowanie na sucho. Z mięsa podczas peklowania wydzieli się płyn i właśnie z niego należy je przed wędzeniem dokładnie wytrzeć.
~Jswm
~Jswm
23.11.2012 14:38
w składzie najbardziej podoba mi się 1/2 goździka :)) --- Grzegorz: to są proporcje na 1 kg mięsa :) Zwykle tyle nie robimy, więc te goździki będą raczej w całości. Trzeba z nimi uważać, bo jak się da trochę za dużo, zdominują smak :)