Wędzenie mięsa


1 5 5 3
2004-05-08
9 godzin
trudne
Porcje: 12-16
Kuchnia europejska

Wędzenie mięsa

Wędzenie mięsa to proces, który wymaga wiedzy i często kilku podejść. Każda wędzarka jest inna i należy ją dobrze rozpracować. Dodatkowo różne rodzaje mięs i ryb potrzebują innych warunków, więc trochę metody prób i błędów, trochę wiedzy innych, ale warto - wędzone mięso jest pyszne!


Składniki na wędzenie mięsa

piersi z kurczaka

słonina

boczek

sól

kolendra

listek laurowy

pieprz

angielskie ziele

czosnek

Przygotowanie dania wędzenie mięsa

...

Przygotowane mięso nacieram dokładnie solą, tak żeby warstwa soli pozostała na mięsie.

Natarte mięso kładę jedno na drugim i stawiam w chłodne miejsce, ale nie do lodówki, na 3 godziny.

Po tym czasie mięso wyjmuję, otrzepuję z soli i nacieram bardzo obficie mieszanką potłuczonych ziół i czosnku. Ziół musi być tyle, żeby mięso było całe nimi oblepione. Tak przygotowane mięso wkładam do naczynia jedno na drugie, lekko przyciskam i zostawiam na noc w chłodnym miejscu. Rano wyjmuję mięso, wieszam na haki i wkładam do wędzarki rozpalonej 2 godziny wcześniej.

Wędzę najpierw w zimnym dymie około 3 godzin, następnie w gorącym około 3 godzin.

Dodatkowe informacje
Wędzenia trzeba nauczyć się metodą prób i błędów, bo każda wędzarka jest inna jak i każde mięso i ryba są różne. W czasie wędzenia produkty trzeba oglądać i próbować.
Dla dodania smaku można do drewna liściastego dodać odrobinę drewna z jałowca, ale bez igieł.
Jeśli dodamy zbyt dużo jałowca mięso będzie gorzkie. Tak uwędzona słonina jest doskonała z chlebem razowym podana do piwa, lub do pieczonych ziemniaków.
Piersi wędzone są doskonałe podane jako carpaccio, skropione oliwą.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Wędzenie mięsa - komentarze

stsztu
stsztu
2.08.2006 14:54
Co do przygotowania mięsa na wędzonkę to zdecydowanie preferuję peklowanie metodą mieszaną (na sucho z nastrzykiwaniem roztworu soli peklowej). Co wędzarek to polecam http://www.wedlinydomowe.pl/. Tam można znależć różnorodne propozycje.
EwelinaE
EwelinaE
2.10.2003 12:52
Wszystko świetnie, ale skąd wziąć taką wędzarnie? Mam ogródek przydomowy i męża "złota rączka", może mała podpowiedź jak się to buduje? Już czuję smak swojskiej wędzonki....mniam
EwelinaE
EwelinaE
2.10.2003 12:44
Wszystko świetnie, ale skąd wziąć taką wędzarnie? Mam ogródek przydomowy i męża "złota rączka", może mała podpowiedź jak się to buduje? Już czuję smak swojskiej wędzonki....mniam