Warzywa w cieście
1 2 2003-11-02
Pyszne, gorące, chrupiące z zewnątrz, soczyste i delikatne wewnątrz. Podane z dipami i sosami zachwycą nie tylko wegetarian.
Nadają się na danie główne, lub, w szczególności cebula i pieczarki, jako alternatywa do banalnych chipsów.
Pyszne są od razu po przygotowaniu, muszą być bardzo gorące. I trzeba je od razu zjadać, bo błyskawicznie tracą swój urok.
Warzywa
Do smażenia w cieście na głębokim tłuszczu nadają się w zasadzie wszystkie warzywa. Te, bardziej twarde - ziemniaki, marchewki, fasolkę, brukselkę, pasternak warto przed smażeniem lekko obgotować - najlepiej na parze. Warzywa miękkie - bakłażan, cukinię, pieczarki krojone na małe kawałki można smażyć bez wstępnej obróbki.
Ciasto
Najczęściej przyrządzam ciasto z mąki, jajek i piwa. Dodatek tego ostatniego gwarantuje, iż nie będzie bardzo chłonęło tłuszczu podczas smażenia oraz będzie odpowiednio chrupkie. Ciasto można wzbogacić świeżymi lub suszonymi ziołami - warzywa wtedy będą miały jeszcze więcej aromatu.
Ciasto przed smażeniem powinno "odpocząć" kilkanaście minut - tak, by wszystkie składniki dokładnie się połączyły.
Smażenie
Trwa krótko, bo warzywa należy smażyć w bardzo gorącym oleju. Kawałki warzyw nie powinny być zbyt duże, by nie zostały surowe. Idealny czas smażenia w większości przypadków to około minuty - do momenty ze złocenia się ciast.
Od razu po usmażeniu warzywa wykładam na papierowe ręczniki, by pozbyć się nadmiaru tłuszczy, następnie szybko podaję, bo najsmaczniejsze są bardzo gorące.
Dipy, sosy i salse
Urok potrawy zawdzięczają im właśnie. Nie inaczej jest z warzywami w cieście. Komponuję się doskonale z zimnymi sosami na bazie jogurtu, dipami serowymi i salsami ze świeżych pomidorów, papryk i chilli. Im więcej w nich świeżych ziół, tym lepiej.
Tempura
Choć to po sushi chyba najpopularniejsza potrawa kuchni japońskiej, przywędrowała ona w 16 wieku do Kraju Kwitnącej Wiśni z Hiszpanii i Portugalii, wraz z misjonarzami.
Ciasto na tempurę powinno być grudkowate i na tyle rzadkie, aby otoczyło kawałki warzyw bardzo cienką warstwą. Do jego przygotowania używa się lodowato zimnej wody, co ma zapobiec powstaniu lepkiego ciasta. W cieście zanurza się kawałki warzyw, grzybów, ryb lub owoce morza i smaży się je w głębokim oleju, na tyle krótko, aby skórka była chrupiąca i jasnozłota, a środek pozostał półtwardy i nie przesiąknięty olejem.
Przepisów na tempurę są setki. Mąka raz jest zwykła, raz ryżowa. Czasem dodaje się sodę albo wodę mineralną. Czasem jest w przepisie całe jajko, czasem tylko białko, najczęściej zaś samo żółtko. Warzywa są krojone w zapałkę, albo w większe kawałki.
Pakora
Pakora to indyjski sposób na warzywa w cieście. Ciasto przygotowuje się z besanu, czyli z mąki z ciecierzycy (powstaje z niej chrupiąca skórka) oraz z aromatycznych indyjskich przypraw.