Warzywa - pieczenie

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-10-11         5   like 21

Pieczone warzywa to świetna odmiana, szczególnie zimą, gdy świeżych jarzyn brak, a te dostępne już się znudziły. Przygotowuje się je szybko, właściwie pieką się same, a dodatkowo mają wyborny smak, wypełniają całą kuchnię aromatem i tak kolorowo wyglądają na talerzu.

Do pieczenia wybieram marchew, buraki, rzepę, dynię, ziemniaki i czerwoną cebulę. Starannie je myję, cieniutko obieram i kroję w kawałki, w plastry lub w sporą kostkę.
Teraz w naczyniu mieszam je z olejem, dzięki temu zachowają wilgoć - na kilogram warzyw 3 łyżki powinny wystarczyć, po czym układam je w blaszce wyłożonej folią do pieczenia, solę, posypuję pieprzem, ziołami, rozgniecionym czosnkiem i wstawiam do piekarnika. Piekę je w 220C 35 - 40 minut.
W połowie pieczenia warzywa odwracam, aby zbrązowiały z każdej strony. Przed wyjęciem sprawdzam drewnianym patyczkiem, czy są miękkie.
Podaję je gorące z ulubionymi sosami.

Jeśli chcę znacznie skrócić czas pieczenia kroję jarzyny w cienkie plasterki i zwiększam temperaturę w piekarniku do ok. 250C, wtedy warzywa będą gotowe w 20 minut.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.