Uprawiam boczniaki w domu :)

Grzegorz, Mniammniam.pl   2012-01-16         11   like 2

Podobno można uprawiać boczniaki w domu. I wcale nie jest do tego potrzebne ciemne i chłodne miejsce - tak przyjamniej piszę sprzedawcy podłoża zaszczepionego tymi grzybami. A więc sprawdźmy, czy to jest możliwe :)

Uprawiam boczniaki w domu :)

Zapatrzyłem się dwie kostki zaszczepionej słomy grzybnią. Każda kostka miała wymiary 30 x 20 x 15 i ważyła około 2 kg. Z jednej mają wyrosnąć zwykłe boczniaki, z drugiej zaś boczniaki cytrynowe. Według dołączonej do kostek instrukcji z każdej powinniśmy otrzymać po około 1,5 - 3 kg grzybów. Wziąwszy pod uwagę cenę tych grzybów w sklepach i ceną kostek (ok. 25 zł za sztukę), domowa uprawa grzybów to raczej hobby, niż sposób na oszczędności. Ale przyjemne hobby :)

Zgodnie z instrukcją na każdej kostce zrobiłem po 8 krzyżowych nacięć i umieściłem je w pomieszczeniu, w którym panuje stabilna temperatura 10 stopni. Kostki nie są wystawione na bezpośrednie światło, ale też nie stoją w zupełnej ciemności.
Kostki codziennie podlewałem. Przez pierwsze 10 dni nic się nie działo. Aż tu jedenastego dnia na jednej kostce zauważyłem rano pęczek małych grzybków.Na zdjęciu grzyby mają 4 dni. Wyglądają apetycznie :) Niestety to na razie wszystkie grzyby, które mi wyrosły. Teraz mam je codziennie zraszać wodą, a one (według instrukcji) mają rosnąć jak na drożdżach.
Myślę, że za 2-3 dni zdam relację, jak smakują :)
Nieco niepokoi mnie zaś to, że z pozostałych nacięć nie wyrastają grzyby, ale poczekam cierpliwie :)

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.