Tsoureki, czyli grecka chałka


1 5 5
2015-05-01
6 godzin
trudne
Porcje: ok. 15
Kuchnia grecka
Tsoureki, czyli grecka chałka

Τσουρέκι piecze się tradycyjnie w czasie wielkanocnym i nie jest to taka zwykła buła! Jak na chałkę jest niezwykle bogata w dodatki, wilgotna i aromatyczna. Tradycyjnie pomiędzy splecione wałki wtyka się jajka ugotowane na twardo i zafarbowane na czerwono... ja postanowiłam podarować sobie ten etap przygotowywania tsoureki. Natomiast zaplotłam moją migdałową bułę w tradycyjny sposób – z czterech wałków.
Jeśli ma kto problem z zaplataniem chałki w czterokrotny warkocz, polecam film instruktażowy Ziołowego Zakątka: https://www.youtube.com/watch?v=yhkZC1uVuj4


Składniki na tsoureki, czyli grecka chałka

½ szklanki mleka
60g świeżych drożdży
½ kg mąki pszennej
100g cukru
1 szklanka mielonych migdałów
szczypta soli
skórka starta z 1 pomarańczy
100g masła
3 jajka
1 łyżeczka oleju roślinnego

1 żółtko
2 łyżki mleka
opcjonalnie: płatki migdałowe lub sezam do posypania

Przygotowanie dania tsoureki, czyli grecka chałka

...

1. ROBIMY ZACZYN
Mleko podgrzewamy i wlewamy do dużej miski. Dodajemy rozkruszone drożdże, 2/3 szklanki mąki i 2 łyżki cukru. Mieszamy wszystko razem, nakrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
2. ROBIMY CIASTO
Masło topimy w rondelku i studzimy do temperatury pokojowej.
Do duuuużej michy przesiewamy resztę mąki. Dodajemy do niej mielone migdały, sól, pozostały cukier oraz skórkę pomarańczową i mieszamy wszystko razem. Z powstałej mieszanki robimy kopczyk, a w nim dołek. W dołku umieszczamy wyrośnięty zaczyn, stopione masło i wbijamy jajka. Zagniatamy spójne ciasto, a kiedy zaczyna odchodzić od rąk, przekładamy na stolnicę i wyrabiamy jeszcze 10-15 minut na jędrne, błyszczące ciasto (staramy się nie podsypywać mąką – zbyt duża jej ilość spowoduje, że chałka będzie ciężka i sucha). Tak umęczone ciasto wkładamy do wysmarowanej olejem duuuużej michy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 2 godziny.
3. ZAPLATAMY CHAŁKĘ
Pachnące, wyrośnięte ciasto uderzamy teraz pięścią, aby je odpowietrzyć i zabieramy się za tworzenie splotu. Najpierw ciasto dzielimy na cztery równe części, a następnie z każdej z nich robimy (zagniatając, turlając, kulgając...) długi wałek, około 35-40 cm. Powstałe wałki łączymy, zlepiając końce razem i zaplatamy warkocz. Po skończeniu zaplatania łączymy razem końce i podwijamy pod spód. Tak powstałą chałkę wykładamy do dużej podłużnej formy lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Tsoureki to zdecydowanie wypiek dla cierpliwych...
4. PIECZEMY
Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni.
Piękną, wyrośniętą chałkę smarujemy żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i ewentualnie posypujemy sezamem lub płatkami migdałowymi. W końcu możemy ją upiec! Wkładamy do rozgrzanego pieca na około 30-40 minut, aż ładnie się zarumieni.
Ja pałaszuję jeszcze ciepłą, posmarowaną masłem ze szklanką zimnego mleka.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.