Tagliatelle śmietanowo łososiowe

Tagliatelle śmietanowo-łososiowe to jedno z tych dań, które warto robić, gdy nagle pojawiają się goście z niespodziewaną wizytą. Zrobisz je w 10 minut - tyle, ile czasu będzie gotował się makaron. Jedwabista konsystencja, wspaniały smak - jednym słowem: pychotka!
Składniki na tagliatelle śmietanowo łososiowe
półtorej szklanki tłustej śmietany
sok z połówki cytryny
czubata łyżka zielonego pieprzu z zalewy
15-20 dag wędzonego na zimno łososia
garść posiekanego koperku
pieprz
Przygotowanie dania tagliatelle śmietanowo łososiowe
No to wpadli ci goście i są głodni. Są bardzo głodni. Wtedy wyciągam paczkę makaronu i wrzucam do gara, w którym wrze dużo posolonej wody z kilkoma łyżkami oliwy. Kiedy makaron bulgoce, czas by zająć się sosem.Do rondelka wlewam śmietanę i często mieszając doprowadzam do wrzenia - gotuję ją przez kilka minut, tak by trochę zmniejszyła swoją objętość. Łososia kroję na długie a cienkie paseczki.
Do gotującej się śmietany dodaję łososia, sok z cytryny, zielony pieprz oraz koperek. Jeśli łosoś nie był bardzo słony, sos doprawiam solą. Jeszcze kilka dosłownie chwil na ogniu i sos jest już gotowy.
W tym momencie makaron powinien być al dente. Makaron odcedzam, wlewam do niego sos i delikatnie mieszam. Garnek z makaronem przykrywam na 2 minuty - sos dokładnie okryje wszystkie wstążki i potrawa nabierze pełni.
Jak ktoś lubi, może posypać potrawę na talerzu parmezanem, ale nie jest to koniecznie. Kilka zaś gałązek koperku ułożonych na górce makaronu, znakomicie uatrakcyjni potrawę wizualnie.
Sałata z melonem i awokado z miodowym dressingiem i orzeszkami pistacjowymi
Oj, ale dobra! Oj, ale zdrowa! Oj, ale łatwa, szybka, elegancka i wcale nie droga. Świetna na przystawkę przed uroczystym obiadem, pyszna na kolację, doskonała na drugie śniadanie (wtedy sos zapakuj w oddzielny pojemniczek i wymieszaj ze składniki tuż przed jedzeniem).
Jest w niej pikantna rukola, słodki melon oraz awokado - a jak smakuje awokado? Dla mnie najlepiej na świecie :) To...
Kruchy placek z malinami i waniliową pianką
Istnieje na tym świecie grupa przepisów na tyle popularnych, że zyskały już miano klasycznych. Znaleźć można je niemal na każdym blogu w wielu kręgach kulturowych na różnych częściach globu. Zazwyczaj baza takich „klasyków” jest niezmienna, lecz każdy dodaje coś od siebie, wymienia poszczególne składniki na inne, urozmaica przepis o lokalne produkty lub dopasowuje ingrediencje pod siebie. Ten...
Orzechowy placek ze śliwkami
Ucierane ciacha i placki to zdecydowanie moja bajka. Wymyślam je namiętnie i przygotowuję w najróżniejszych konfiguracjach owocowo-orzechowo-bakaliowych. Opcji jest mnóstwo, więc można śmiało puszczać wodze fantazji lub wykorzystywać owoce, które akurat znalazły się w naszej kuchni w nadmiarze. Ucieraki są lekkie, puszyste, aromatyczne i wilgotne, a do tego przygotowuje się je w kilka chwil.