Szynka drobiowa z szynkowara - przepis podstawowy
Łatwa i szybka szynka drobiowa przygotowana w szynkowarze (nie licząc czasu oczekiwania i parzenia). Uda się za pierwszym razem. Każdemu, nawet tym, co nigdy nie robili żadnych dotąd domowych wędlin.
Jest soczysta, miękka, ale zwarta - można ją pokroić na cienkie plastry. Smakuje wyśmienicie na kanapkach i jako dodatek do przeróżnych sałatek (np. z makaronem). Chuda i zdrowa, bo przygotowana z mielonego mięsa indyka oraz piersi kurczaka.
Delikatna w smaku - ale na pierwszy raz super, by potem zacząć eksperymentować z różnymi przyprawami i dodatkami. Ma apetyczny, różowy kolor. To dzięki niewielkiemu dodatkowy soli peklującej. Ale jeśli nie chcesz jej dodawać, nie musisz - dodaj wtedy zwykłej soli, szynka NIE zmieni smaku, będzie tylko miała kolor pieczonego mięsa.
Składniki na szynka drobiowa z szynkowara - przepis podstawowy
1/2 kg piersi kurczaka
1/5 szklanki wody (50 ml)
2 płaskie łyżki żelatyny
2 płaskie łyżeczki soli peklowej (lub tyle, ile producent zaleca na opakowaniu)
1 płaska łyżka drobno zmielonego czarnego lub białego pieprzu
1 płaska łyżka cukru
Przygotowanie dania szynka drobiowa z szynkowara - przepis
... podstawowy
- Piersi pokrój na kawałki o boku około 2 cm.
- Do miski przełóż mielone mięso i pokrojone kawałki piersi, dodaj wszystkie przyprawy i wodę.
- Całość wymieszaj najlepiej robotem kuchennym z założonym hakiem do wyrabiana ciasta przez 10 minut, lub ręcznie, ale wtedy rób to co najmniej 15 minut, tak, by mięso przeszło wszystkimi przyprawami.
- Masę nakładaj porcjami do szynkowara i każdą mocno ubijaj (ja to robię za pomocą tłuczka do mięsa). Szynkowar zakręć i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin (czyli najlepiej na noc).
- Do wysokiego garnka wstaw zimny szynkowar, wlej tyle wody, by była 1 cm niżej od górnej krawędzi. Włącz średni ogień i podgrzej wodę do 75-80 stopni. W tej temperaturze gotuj szynkę przez 2 i 1/2 godziny. Pamiętaj, by temperatura cały czas była w tym zakresie i nie przekroczyła 80 stopni.
- Po gotowaniu wystudź szynkowar pod zimną bieżącą wodą przez kilka minut i wstaw do lodówki na noc.
- Szynkę wyjmij z szynkowara - czasem trzeba w niego mocno stuknąć i "objechać" szynkę w pojemniki dookoła plastikowym nożem.
- Tak przygotowaną szynkę możesz przechowywać w lodówce przez 2-3 dni, ale jest dobra, że "zejdzie" szybko :)
Piersi pokrój na kawałki o boku około 2 cm. Do miski przełóż mielone mięso i pokrojone kawałki piersi. Dodaj wszystkie przyprawy i wodę. Całość wymieszaj najlepiej robotem kuchennym z założonym hakiem do wyrabiana ciasta przez 10 minut, lub ręcznie, ale wtedy rób to co najmniej 15 minut, tak, by mięso przeszło wszystkimi przyprawami. Masę nakładaj porcjami do szynkowara i każdą mocno ubijaj (ja to robię za pomocą tłuczka do mięsa). Szynkowar zakręć i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin (czyli najlepiej na noc). Do wysokiego garnka wstaw zimny szynkowar, wlej tyle wody, by była 1 cm niżej od górnej krawędzi. Włącz średni ogień i podgrzej wodę do 75-80 stopni. W tej temperaturze gotuj szynkę przez 2 i 1/2 godziny. Pamiętaj, by temperatura cały czas była w tym zakresie i nie przekroczyła 80 stopni. Po gotowaniu wystudź szynkowar pod zimną bieżącą wodą przez kilka minut i wstaw do lodówki na noc. Szynkę wyjmij z szynkowara - czasem trzeba w niego mocno stuknąć i "objechać" szynkę w pojemniki dookoła plastikowowym nożem. |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl