Szybkie konfitury o lekko złamanym smaku

1 5 5 4
2004-05-08
10 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

Szybkie konfitury o lekko złamanym smaku

Przygotowanie konfitur kojarzy się zwykle z procesem długotrwałym i męczącym, po którym należy zabandażować poparzone palce i wyrzucić garnek. A ja mam dla Ciebie przepis na szybkie konfitury o złamanym smaku. Sprawdzisz je? Podpowiem: warto!


Składniki na szybkie konfitury o lekko złamanym smaku

pół kilograma owoców:
truskawek
czereśni
wiśni
malin
porzeczek w dowolnych proporcjach - można tez wziąć tylko jeden rodzaj owoców
pół szklanki cukru
3 goździki

Przygotowanie dania szybkie konfitury o lekko złamanym smaku

Nie jest to konfitura, która nadaje się do przechowywania - należy ją zjeść w ciągu kilku dni [ zresztą jest tak wspaniała, że i długo na pewno nie postoi], a najlepsza jest jeszcze ciepła.

Najpierw przygotowuję owoce - to, że je myję dokładnie jest chyba oczywiste....[malin nie myję, tylko dokładnie przeglądam i usuwam brzydkie owoce] Następnie z truskawek odrywam szypułki, to samo czynię z porzeczkami, z wiśni i czereśni usuwam pestki. Truskawki jeszcze kroję na połówki. Kiedy owoce gotowe, czas na meritum sprawy.

Na patelnię wsypuję cukier i zaczynam go smażyć na średnim ogniu - najpierw się roztopi, następnie zacznie zmieniać barwę - cały czas go mieszam, by przemiany zachodziły równomiernie - kiedy cukier będzie brązowy, wrzucam na patelnię owoce i goździki i mieszam intensywnie. Przez pierwszych kilka chwil, cukier, który stał się już karmelem, będzie w kawałkach - to znaczy się znowu zamieni się w stan stały - ale to nic, po kilku chwilach znowu się rozpuści.

To wszystko na patelni smażę teraz na dużym ogniu cały czas mieszając - owoce puszczą sok, karmel się rozpuści i na patelni zrobi się "luźniej". Konfiturę smażę do momentu, kiedy sok stanie się gęsty a w kuchni będzie oszałamiająca pachniało smażonymi owocami i tak bardzo będzie się chciało spróbować tej konfitury.... Znaczy się, że konfitura już gotowa - ale UWAGA! - jest jeszcze bardzo gorąca i z próbowaniem trzeba się trochę wstrzymać, chyba że.... lubicie mieć poparzony język [ja niestety nie wytrzymuję i mam ten jęzor często poparzony].

Kiedy konfitura trochę przestygnie, wkładam ją do szklanej miseczki i stawiam na stole w towarzystwie chleba orzechowego.

A jak jej trochę zostanie [rzadko się to zdarza, oj rzadko] przechowuję ją w lodówce.


Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.