» Przepisy » Przetwory » Przetwory z warzyw » Szczyrzyckie małosolne

Szczyrzyckie małosolne


  
1 5 5 2
2011-03-21
kilka dni
łatwe
Porcje: cały słój
Kuchnia europejska
Szczyrzyckie małosolne

Nic nadzwyczajnego, właściwie robione tak samo, jak robią wszyscy. Tyle, że dwa drobne szczegóły ojciec Kmak podaje (w książce "Klasztorne specjały") i tak mi się wydaje, że są one ważne. Bo coś te moje ogórki były zwykle nie takie smakowo, jak mi odpowiadają, a teraz wyszły super. Więc spisuję, żeby nie zapomnieć:


Składniki na szczyrzyckie małosolne

1 kg ogórków
2 gałęzie dojrzałego kopru
kilka ząbków czosnku
kawałek chrzanu
woda, sól

Przygotowanie dania szczyrzyckie małosolne

...

Na dno słoja kładzie się zgiętą duża gałąź dojrzałego kopru, z baldachimem nasion, kilka ząbków czosnku, kawałek chrzanu. Pierwszy szczegół: ustawia się na sztorc 1 kg ogórków, bardzo ciasno, im ciaśniej tym lepiej, bo od tego zależy stężenie kwasu mlekowego, który się wytworzy, im go więcej będzie, tym twardsze będą ogórki.
Przykrywa się ogórki drugą gałęzią kopru, dorzuca kilka ząbków czosnku i kawałek chrzanu.
Zagotowuje się 2 litry wody z solą (soli daje się 1 łyżkę na litr wody, ale lepiej dać płaską łyżkę, lub nawet troszkę mniej niż 1 łyżkę). Gorącą wodą zalewa się ogórki, obciąża (ja mam specjalnie dopasowany do otworu słoika kamień rzeczny, który tylko do tego celu służy).
I teraz ten drugi szczegół: nie daje się na wierzch słoja żadnych zakrętek, żadnych talerzyków; przykrywa się słój gazą i zostawia na 3-4 dni. I to mi się wydaje bardzo ważne; u mnie w domu jest bardzo gorąco (południowo-zachodnie usytuowanie), więc szczelne zamknięcie słoja chyba nie bardzo służyło ogórkom, a tak to mają one wentylację, powietrze sobie dochodzi, spokojnie, równiutko się kiszą.

Sałatka z ogórków do słoika

Sałatka z ogórków do słoika

Kto lubi sałatkę z ogórków ze słoika, ręka do góry! :) Świetnie się składa, bo właśnie tu znajdziesz przepyszny przepis na sałatkę z ogórków do słoika :) Taka sałatka to samo zdrowie. Przygotowując ją w domu, wiesz, że nie ma w niej żadnych chemicznych dodatków ani innych niespodzianek rodem z tablicy Mendelejewa.

W słoikach z sałatką z ogórków znajdziesz także paski żółtej papryki i...


Kolorowe warzywa z cytryną w oleju

Kolorowe warzywa z cytryną w oleju

Szukasz przepisu na pyszną i efektowną przekąskę? Bardzo dobrze trafiłaś, ponieważ znajdziesz tu przepis na taką właśnie przekąskę. A do tego prostą i szybką w przygotowaniu. To sprawdzony przepis na kolorowe warzywa z cytryną w oleju :)

Czyż taki słoiczek nie wygląda wspaniale? :) A to naprawdę tylko chwila krojenia. Ale jest jeszcze jedno ale... Żeby spróbować tych kolorowych pyszności...


Cukinia w zalewie curry do słoika

Cukinia w zalewie curry do słoika

Curry jest najpopularniejsza przyprawa na świecie. Tak mówią statystyki. Używają jej nawet Chińczycy, którzy na rzecz curry porzucili swoje lokalne przyprawy. Europejczycy doprawiają dania curry w proszku, ale w Indiach przyprawę tę przygotowuje się tuż przed użyciem ze świeżych liści.

W tym przepisie curry odgrywa bardzo ważną rolę. Bo jest głównym składnikiem zalewy, w której ukryła się...
Szczyrzyckie małosolne - komentarze

miodzianka
miodzianka
4.08.2014 13:57
Szybkie i proste,a za to jakie pyszne :)
hanialk
hanialk
22.07.2014 12:03
muszę kiedyś spróbować
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.