Szczyrzyckie małosolne
kilka dni
łatwe
Porcje: cały słój
Nic nadzwyczajnego, właściwie robione tak samo, jak robią wszyscy. Tyle, że dwa drobne szczegóły ojciec Kmak podaje (w książce "Klasztorne specjały") i tak mi się wydaje, że są one ważne. Bo coś te moje ogórki były zwykle nie takie smakowo, jak mi odpowiadają, a teraz wyszły super. Więc spisuję, żeby nie zapomnieć:
Składniki na szczyrzyckie małosolne
1 kg ogórków
2 gałęzie dojrzałego kopru
kilka ząbków czosnku
kawałek chrzanu
woda, sól
2 gałęzie dojrzałego kopru
kilka ząbków czosnku
kawałek chrzanu
woda, sól
Przygotowanie dania szczyrzyckie małosolne
...
Na dno słoja kładzie się zgiętą duża gałąź dojrzałego kopru, z baldachimem nasion, kilka ząbków czosnku, kawałek chrzanu. Pierwszy szczegół: ustawia się na sztorc 1 kg ogórków, bardzo ciasno, im ciaśniej tym lepiej, bo od tego zależy stężenie kwasu mlekowego, który się wytworzy, im go więcej będzie, tym twardsze będą ogórki.Przykrywa się ogórki drugą gałęzią kopru, dorzuca kilka ząbków czosnku i kawałek chrzanu.
Zagotowuje się 2 litry wody z solą (soli daje się 1 łyżkę na litr wody, ale lepiej dać płaską łyżkę, lub nawet troszkę mniej niż 1 łyżkę). Gorącą wodą zalewa się ogórki, obciąża (ja mam specjalnie dopasowany do otworu słoika kamień rzeczny, który tylko do tego celu służy).
I teraz ten drugi szczegół: nie daje się na wierzch słoja żadnych zakrętek, żadnych talerzyków; przykrywa się słój gazą i zostawia na 3-4 dni. I to mi się wydaje bardzo ważne; u mnie w domu jest bardzo gorąco (południowo-zachodnie usytuowanie), więc szczelne zamknięcie słoja chyba nie bardzo służyło ogórkom, a tak to mają one wentylację, powietrze sobie dochodzi, spokojnie, równiutko się kiszą.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl