» Przepisy » Ryby » Ryby w occie » szczupak faszerowany w glazurze

szczupak faszerowany w glazurze


1 5 5
2010-12-25
w zależności od wprawy- 1,5- 2 godzin
średniołatwe
Porcje: 5-10 w zależności od wielkości ryby
Kuchnia europejska

szczupak faszerowany w glazurze

tuż przed wigilją moja teściowa zaczęła wspomnać faszerowanego szczupaka, który na wigilję robiła zawsze jej mama. no i cóż, ja też zrobiłam. I zasłużyłam na pochwałę u tesciowej.


Składniki na szczupak faszerowany w glazurze

szczupak
jajko surowe
5-10 pieczarek
trochę bułki tartej
sól, pieprz do smaku.

Na wywar- włoszczyzna bez kapusty, ziele angielskie, liść laurowy, ziarenka pieprzu.
2 duże cebule
Żelatyna spożywcza

Przygotowanie dania szczupak faszerowany w glazurze

...

Szczupaka sprawiamy bardzo dokładnie. Z głowy usuwamy oczy i skrzela- ostrożnie, bo skrzela są bardzo ostre. Bardzo ostrożnie, pomagając sobie szerokim i ostrym nożem ściągamy skórę z ryby, zaczynając od głowy. Nie ciągniemy za mocna, bo głowa może się urwać i mamy więcej roboty, żeby ją przyszyć do całości. Skórę śiągamy w ten sposób, że staramy się delikatnie włożyć między naciętą skórę a rybę rękę i dekikatnie posuwamy rękądo przodu o odrywamy śięgna od skóry, jak bardzo mocno przyrośnięte, delikatnie pomagamy sobie nożem. Zdjętą skórę ostrożnie odkąłdamy na bok. Rybę oddielamy od kręgosłupa i staramy się ją wyfiletować, czyli pozbawić ości. Następnie mięso rybie razem z pieczarkami mielimy w maszynce lub w blenderze. Mięso doprawiamy dodajemy jajko i bułkę tarta, żeby masa była zwarta. Solimy i pieprzymy do smaku.
Skórę rozkładamy na desce i nakładamy farsz, w taki sposób, aby brzegi skóry mozna było ze sobą połączyć. Mocno te brzegi zszywamy nicią spożywczą, albo zwykłą białą bawełnianą nicią.
W garnku do gotowania ryb przygotowję wywar- gotuję włoszczyznę bez kapusty wraz z przyprawamy, jak sąna pół miękkie na specjalne sito układam rybę, i przekrojone na pół dwie cebule. Przykrywam garnek i zmiejszam ogień. Gotuję na bardzo małym ogniu okoóo 30 min. Delikatnie wyjmuę z garnka i układam na pólmisku.
Żelatynę rozpuszczam wg przepisu na torebce i jak zaczyna tężeć polewam szczupaka, aż zrobi się szklisty i świecący. Nie zalewam go galaretą. Do lodówki.
Z chrzanem smakuje rewelacyjnie

Pochwała tesciowej- bezcenna

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.