Szaszłyki mocno cytrusowe i intensywnie kwaskowate

  
1 5 5 8
2004-05-08
180 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Szaszłyki mocno cytrusowe i intensywnie kwaskowate

Przepis na cytrusowe szaszłyki. Ciekawy pomysł na urozmaicenie smaku na grillu. Wyglądają bardzo ciekawie. To lekki "odjazd" w stronę smaków bardziej skomplikowanych, kuchni fusion, miksów różnego rodzaju.


Składniki na szaszłyki mocno cytrusowe i intensywnie kwaskowate

pół kilograma piersi z kurczakakilka plastrów wędzonego boczku niezbyt cienkich - około 10 dagdwie cytryny średniej wielkości o możliwie cienkiej skórcesok z dwóch pomarańczysok z cytrynyodrobina rozmarynusólœwieżo zmielony pieprz

Przygotowanie dania szaszłyki mocno cytrusowe i intensywnie kwaskowate

Szaszłyki należy przygotować co najmniej 2-3 godziny przed ich upieczeniem, tak by mięsu dać szansę na nabranie intensywnego smaku pomarańczy i cytryn.

Mięso z piersi dokładnie myję, a następnie kroję na kawałki mniej więcej 2 cm na 2 cm.

Do miski wlewam sok z pomarańczy i cytryny, dodaje odrobinę soli, pieprzu i wrzucam mięso. Mieszam dokładnie, by całe pokryło się sokiem i wstawiam do lodówki na co najmniej 2 godziny. W tym czasie raz, albo razy przewracam mięso w soku.

Cytryny bardzo dokładnie szoruję pod bieżącą wodą i kroję na ósemki. Kawałki cytryn delikatnie posypuję rozmarynem - nie należy go dać zbyt dużo, by nie zdominował potrawy swoim smakiem Plastry boczku kroje na kawałki o podobnej wielkości powierzchni jak kurczaka.

Na drewniane szpadki nadziewam na przemian kawałki kurczaka, ósemki cytryn i boczek. Szaszłyki piekę po około 5 minut z każdej strony na średnim żarze.

Idealnie smakują z salsą mocno owocową a egzotyczna i grzankami.

Dodatkowe informacje
Żeby drewniane szpadki nie paliły się podczas pieczenia, można je namoczyć kilkadziesiąt minut w wodzie.
Zamiast mięsa kurczak można użyć również ślicznej wołowiny.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.