Świąteczny pasztet domowy

Świetny jako przekąska i do kanapek. Pieczemy go u nas w domu zwykle na święta, stąd nazwa.
Składniki na świąteczny pasztet domowy
½ kg wołowiny
½ kg cielęciny
½ kg wątróbki drobiowej
½ kg podgardla (lub tłustego boczku gdyby akurat nie było podgardla)
1 duża cebula
2-3 łyżki tłuszczu (margaryna lub smalec)
ziele angielskie (kilka ziarenek)
liść laurowy (2-3 szt)
sól, pieprz
2 bułki wodne (czyli pszenne bez żadnych dodatków)
bułka tarta do posypania
4 jajka
Przygotowanie dania świąteczny pasztet domowy
Wszystkie rodzaje mięsa (oprócz wątróbki) i cebulę pokroić na dość małe kawałki, wrzucić do rondla na rozgrzany tłuszcz, na samo dno dać podgardle, osolić, dusić na tłuszczu na malutkim ogniu do miękkości. W zasadzie nie trzeba podlewać wodą, gdyż podgardle jest tłuste i ładnie się topi. Gdy mięso będzie miękkie (tj. po ok. 1-1i 1/2godz.), wtedy dopiero dodać wątróbkę, poddusić jeszcze 10-15 min. Odstawić do ostudzenia.Wyjąć z rondla wszystkie składniki, w sosie z duszenia namoczyć 2 bułki.
Wszystko łącznie z namoczoną bułką przekręcić przez maszynkę 3 razy.
Dodać 4 całe jajka, pieprz, wymieszać dokładnie.
Rozłożyć masę do blaszek, wyłożonych papierem pergaminowym, posypać na wierzchu bułką tartą, ponakłuwać w kilku miejscach patyczkiem.
Piec w nagrzanym do 200 st.C piekarniku ok. 40 min.
Z podanych wyżej proporcji zwykle robię pasztet w 1 tortownicy (krojony później w trójkąty jako przekąska – świetny z domowym chrzanem z jajkami) i w 1 podłużnej blaszce (krojony na plasterki do kanapek). Kuchenkę mam 60 centymetrową, więc mieści mi się jednocześnie i tortownica i podłużna blaszka obok siebie. Ale można też umieścić blaszki piętrowo, włączając nagrzewanie górę i dół (termoobiegu nigdy nie wykorzystywałam do tego przepisu), albo piec każdą blaszkę osobno.
Przepis zawiera lokowanie produktu
Drobiowy pasztet *na bogato*
Bardzo lekki, ale nie suchy. Wyraźny smak zawdzięcza wątróbce. Wspaniały o każdej porze roku. Idealny na świąteczny stół. Doskonały na zimno i na ciepło, po podsmażeniu na maśle lub podpieczeniu w piekarniku. Pełny, bogaty smak i mnóstwo zdrowia (mało tłuszczu, całkiem sporo warzyw i żurawiny). To wspaniała i przepyszna alternatywa dla sklepowych wyrobów.
I wcale nie jest trudny w...
Przepis zawiera lokowanie produktu
Pasztet warzywny pyszny i zdrowy
Pyszny, zdrowy, łatwy, stosunkowo szybki do upieczenia. Czy ten pasztet warzywny ma wady? Hmhm... nie sądzę :)
Ma zwartą konsystencję, jest lekko wilgotny, świetnie się kroi. Smakuje wybornie na zimno - z piklami, sosami majonezowymi lub żurawiną. Nie mniej dobrze smakuje na ciepło z chrzanem lub z marynatami, szczególnie grzybkami w occie.
Jego przygotowanie, dzięki użyciu mrożonych warzyw...
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...