» O gotowaniu » Suszonych grzybów czar

Suszonych grzybów czar

Grzegorz, Mniammniam.pl   2006-03-19         3   like 11

Ich aromatu nie da się z niczym porównać. Leśne grzyby suszone. Mają mocny, głęboki aromat. To jeden z najważniejszych składników tradycyjnej kuchni polskiej. I warto sięgnąć po nie znacznie częściej, a nie tylko w Wigilię. Są bowiem wbrew pozorom łatwe i niezbyt czasochłonne w przygotowaniu. Potrawy zaś z ich udziałem mają piękny aromat oraz są niewątpliwie bardzo smakowite.

Twarde i pomarszczone, poskręcane, ciemnobrązowe lub jasnożółte. Prawdziwki, podgrzybki, koźlaki lub rzadziej smardze. Kapelusze i nóżki. Mamią swoim aromatem. Mają siłę przyciągania wielką. Trudno się im oprzeć. A ja jestem ostrożny. To jeden z niewielu produktów, które kupuję tylko w sklepie. Jakoś nie mam zaufania do suszonych grzybów sprzedawanych "z ręki" na bazarach i targach. Może robię błąd, może przepłacam, może nie są to grzyby najwyższej jakości. Ale kupując grzyby w sklepie z atestem lepiej się czuję. Nie zastanawiam się czy czasem pośród kapeluszy borowików nie zaplątał się jakiś mały szatanek.

Inna sprawa to grzyby własnoręcznie uzbierane i ususzone, ale ich zapasy zwykle kończą się pod koniec roku, a często bywa i tak, że wcześniej, jak lasy nie były zbyt w nie obfite. Przechowywane w torbach papierowych, lub w hermetycznych słojach, w kątach szafek czekają na swoją chwilę.

Przygotowanie suszonych grzybów jest proste. Należy je przepłukać pod strumieniem wody, następnie zalać wodą i moczyć przez kilkadziesiąt minut. Po tym czasie są gotowe do smażenia, duszenia tudzież zapiekania. Woda, w której się moczyła to cenny wywar i broń boże nie należy jej wylewać. Zupa lub sos na niej przygotowane będą miały przecież głęboki, grzybowy smak.

Istnieje też receptura na przyrządzenie grzybów suszonych tak, że będą smakować prawie jak świeże. I to jedno z najlepszych moim zdaniem osiągnięć polskiej sztuki kulinarnej. Przepis ów znaleźć można w wielu książkach kucharskich z dawnych lat.
Sekret takiego przyrządzenia grzybów to moczenie ich w mleku przez kilka godzin. Potem należy je w nim ugotować, przecedzić - mleko należy zachować, podsmażyć na maśle (warto dodać cebuli) i dodać do nich mleko, w którym się gotowały i smażyć ponownie do zgęstnienia sosu. Potrawę doprawia się solą i pieprzem oraz świeżą natką pietruszki. Pyszne są z prażoną kaszą gryczaną lub świeżym, wiejskim chlebem.
Na porcję dla czterech średnio głodnych osób należy wziąć około 25 dekagramów suszonych grzybów, jeśli zaś przygotowujemy dania, w których suszone grzyby mają być dodatkiem będzie nam ich potrzeba zwykle około garści, czyli kilka dekagramów.

Suszone kapelusze i nóżki. Co dzisiaj zrobisz z nich dobrego?

Wybrane przepisy z grzybami suszonymi:
Kapelusze grzybów suszonych smażone w cieście
Gulasz wielce smakowity z grzybami suszonymi
Polenta z sosem grzybowym (Polenta con salsa du fungi)
Kurczak myśliwego (Pollo alla cacciatora)
Kwaśnica
Tagliatelle z suszonymi grzybami
Lasagne z suszonymi grzybami
Zupa ziemniaczana z suszonymi grzybami
Pasztet z suszonych grzybów

Więcej przepisów na potrawy z grzybami suszonymi »

Suszonych grzybów czar - komentarze

ermika
ermika
3.03.2008 22:36
Mam kolegę grzybiarza, który podał mi ciekawy sposób na suszone grzyby. A mianowicie jak są suche na pieprz, należy je przekręcić przez maszynkę. Powstanie nam proszek, który można dodawać do zup i sosów, jak przyprawę, zmieniając ich smak na grzybowy. Ah. Chyba coś upitraszę.:)
Auguratrix
Auguratrix
30.08.2007 21:02
Suszone grzyby to przepyszna rzecz, szczególnie w zimę ;)
CATI
CATI
2.09.2006 17:38
Właśnie potrzebowałam informacji o suszeniu grzybów, bo sezon w pełni a ja uwielbiam zbierać i gotować grzyby :-) Dziękuję za cenne wskazówki :-) Pozdrawiam!
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.