» Przepisy » Grzyby » Potrawy z grzybów leśnych » Suszenie grzybów w piekarniku

Suszenie grzybów w piekarniku


1 5 5
2021-02-04
od 4 do 7 godzin
łatwe
Porcje: 1
Kuchnia europejska
Suszenie grzybów w piekarniku

Suszone grzyby leśne to bardzo aromatyczny składnik wielu dań. Smak i aromat leśnych grzybów można zachować w łatwy sposób. Jest nim suszenie grzybów w piekarniku. Dowiedz się, jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym, jak je przechowywać i do czego wykorzystać :)

Jak suszyć grzyby w domu?


Grzyby możesz bez żadnych problemów ususzyć w domu. Istnieje kilka metod, aby dobrze ususzyć grzyby w domu. Jedną z nich i najbardziej znaną jest suszenie grzybów w piekarniku.
Czy można suszyć grzyby w piekarniku?
Oczywiście! Suszenie grzybów w piekarniku to jedna z najpopularniejszych metod zachowania aromatu i smaku skarbów lasu. Suszenie grzybów w piekarniku nie jest trudne, ale wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania.

Jakie grzyby można suszyć w piekarniku?


W piekarniku możesz suszyć różne rodzaje grzybów. Powinny to być grzyby większe i wyrośnięte. Młode grzyby nie nadają się do suszenia, ale można je zamarynować. W piekarniku dobrze suszą się koźlarze, podgrzybki i prawdziwki. Możesz też suszyć w piekarniku pieprzniki, lejkowce i kanie.

Jak przygotować grzyby do suszenia?


Zanim zaczniesz suszyć grzyby w piekarniku, najpierw właściwie je do tego przygotuj.

  • Grzyby trzeba przygotować i ususzyć jak najszybciej od przyniesienia ich z lasu lub sklepu. Im dłużej będą leżały, tym szybciej stracą aromat, smak i jędrność.
  • Wszystkie grzyby dokładnie obejrzyj. Upewnij się, że nie są robaczywe. Te grzyby, co do których nie masz pewności, od razu wyrzuć.
  • Odłóż małe grzyby. Przeznacz je na marynowanie.
  • Do czyszczenia grzybów staraj się nie używać wody. Proces suszenia w piekarniku może się znacznie wydłużyć. Jednak bardzo zanieczyszczone grzyby możesz przepłukać.
  • Grzyby oczyść z resztek ściółki leśnej za pomocą ostrej strony gąbki do mycia naczyń lub szczoteczki.
  • Oczyszczone grzyby podziel na kapelusze i trzony. Kapelusze pokrój w plastry o grubości około 0,5 cm. Natomiast trzony przekrój na pół. Jeżeli trzony są grube, pokrój je na ćwiartki.
  • Jeżeli chcesz ususzyć w piekarniku pieprzniki i lejkowce, oczyść je i pozostaw w całości. Możesz także ususzyć kanie. Do suszenia w piekarniku przygotuj tylko kapelusze.
  • W ten sposób przygotowane grzyby ułóż obok siebie na ruszcie lub specjalnej siatce do suszenia. Pod ruszt włóż blachę, aby ususzone grzyby nie spadały na płytę grzewczą piekarnika. Siatka do suszenia jest dość gęsta, więc suszone grzyby nie będą spadać na dno piekarnika.
  • Możesz skorzystać z metody suszenia grzybów w piekarniku na papierze. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej pokrojone grzyby. Dalej postępuj tak samo jak w przypadku suszenia grzybów w piekarniku na ruszcie lub siatce.
  • Grzyby suszy się w piekarniku od 3 do 7 godzin. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy się nie przypalają. Prawidłowo wysuszony w piekarniku grzyb nie jest mokry i ciągnący, łamie się w dłoni, ale nie kruszy na popiół.

Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem


Zastanawiasz się, jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem? To nic trudnego. Piekarnik nagrzej do 50 stopni C w funkcji TERMOOBIEG. Włóż ruszt lub siatkę z przygotowanymi do ususzenia grzybami. Nie zamykaj piekarnika. Drzwiczki zostaw lekko uchylone. Od czasu do czasu otwórz piekarnik, wyjmij ruszt lub siatkę i przewróć grzyby na drugą stronę. Te grzyby, które spadną z rusztu na blachę, niech na niej zostaną. Przewróć je i zostaw w tym samym miejscu. Przewracając grzyby na drugą stronę, masz pewność, że będą równomiernie ususzone. Uważaj, aby nie przesuszyć grzybów, ponieważ stają się bardzo kruche.

Jak suszyć grzyby w piekarniku - temperatura


W ilu stopniach suszyć grzyby? Minimalna temperatura suszenia grzybów w piekarniku wynosi 40 stopni C, a maksymalna 80 stopni C. W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Optymalna temperatura suszenia grzybów w piekarniku powinna wynosić 50 stopni C. Niższa temperatura suszenia grzybów sprawi, że wszystkie będą ususzone, a nie spieczone. Z kolei niedosuszone grzyby mogą spleśnieć lub stać się źródłem moli spożywczych. Takie grzyby nadają się tylko do wyrzucenia.

Jak przechowywać suszone grzyby?


Chcesz wiedzieć, jak najlepiej przechowywać grzyby suszone? Aby zachować aromat i smak suszonych grzybów należy przełożyć je do szczelnie zamykanych pojemników. Suszone w piekarniku grzyby możesz przechowywać w słoikach z uszczelką lub szczelnych metalowych puszkach.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?


Dobrze ususzone w piekarniku grzyby i przechowywane w szczelnie zamykanych pojemnikach zachowują swój aromat i smak nawet dwa lata.

Do czego używać suszonych grzybów?


Suszone grzyby to doskonały składnik przepysznej zupy. Z grzybów suszonych w piekarniku możesz przygotować aromatyczny sos do pieczonych mięs. Przyjemnie smakują tarty, włoskie risotta i makarony z dodatkiem grzybów suszonych. Suszone grzyby mogą być również pysznym dodatkiem do różnych gulaszy i duszonych mięs.

Grzyby ususzone w piekarniku elektrycznym świetnie sprawdzą się w czasie przygotowywania potraw na święta Bożego Narodzenia. Warto dodać je do bigosu. Woda, w której moczyły się suszone grzyby, może posłużyć do ugotowania barszczu czerwonego lub zupy rybnej.

Z grzybów suszonych w piekarniku możesz przygotować domową przyprawę. Kilka suszonych grzybów utrzyj w moździerzu na puder. Zupy, sosy czy nawet jajecznica będą doskonale smakować z pudrem z suszonych grzybów.

Jak widzisz, suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym nie jest trudne. Pamiętaj, żeby zebrane grzyby przygotować i ususzyć w piekarniku z termoobiegiem jak najszybciej. Dobrze ususzone grzyby odwdzięczą się aromatem i smakiem :)


Składniki na suszenie grzybów w piekarniku

świeże grzyby leśne (koźlarze, podgrzybki, prawdziwki, pieprzniki, lejkowce, kanie)

Przygotowanie dania suszenie grzybów w piekarniku

...

  • Wszystkie grzyby dokładnie obejrzyj. Upewnij się, że nie są robaczywe. Małe grzyby odłóż do marynowania.
  • Grzyby dokładnie oczyść. Użyj ostrej strony gąbki do mycia naczyń lub szczoteczki. Bardzo zabrudzone grzyby umyj pod bieżącą wodą i osusz.
  • Oczyszczone grzyby podziel na kapelusze i trzony. Kapelusze pokrój w plastry o grubości ok. 0,5 cm, a trzony przekrój na pół. Grube trzony pokrój na cztery części. Pieprzniki i lejkowce zostaw w całości. Jeżeli suszyć kanie, przygotuj tylko kapelusze.
  • Grzyby ułóż obok siebie na ruszcie, specjalnej siatce do suszenia lub blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pod ruszt włóż blachę, aby ususzone grzyby nie spadały na płytę grzewczą piekarnika.
  • Piekarnik nagrzej do 50 stopni C w funkcji TERMOOBIEG.
  • Ruszt, siatkę lub blachę wstaw do piekarnika. Zostaw lekko uchylone drzwiczki.
  • Co jakiś czas otwórz piekarnik, wyjmij ruszt, siatkę lub blachę i przewróć grzyby na drugą stronę.
  • Wyjmij z piekarnika, odstaw do ostygnięcia i przełóż do szczelnie zamykanych pojemników. Przechowuj w suchym i ciemnym miejscu.
  • Suszonych grzybów używaj do najróżniejszych potraw przez cały rok :)


Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

NaleSuszenie grzybów w piekarniku



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.